Jak przygotować samochód do jazdy podczas upałów?

Podczas upałów samochód jest bardziej narażony na awarie, dlatego przed wyruszeniem w dłuższą trasę, warto sprawdź stan techniczny pojazdu i zadbać o kilka rzeczy.

Sprawdź stan opon

Stare, zużyte opony mogą w upalny dzień być o wiele bardziej podatne na uszkodzenia, co może doprowadzić do wypadku. Dlatego przed wyruszeniem w trasę należy skontrolować stan ogumienia czy zmierzyć ciśnienie w oponach. Warto też zakonserwować opony z pomocą specjalnych preparatów, które przedłużą życie nawet starszych gum. 

Akcesoria do pielęgnacji oponAkcesoria do pielęgnacji opon kolaż redakcja, materiały partnerów

Sprawdź klimatyzację 

Klimatyzacja bez wątpienia jest bardzo przydatna podczas jazdy w upale, ale warto pamiętać, że dla zdrowia nie powinniśmy ustawiać zbyt niskiej temperatury. W samochodzie powinna panować temperatura o około 8 stopni niż na zewnątrz, dzięki czemu będziemy mieli poczucie chłodzenia, ale nie doznamy szoku, kiedy wyjdziemy z auta.

Przed dłuższą podróżą warto sprawdzić stan klimatyzacji i ewentualnie wymienić filtr kabinowy oraz sprawdzić czy nie ma potrzeby jej odgrzybić. Jeżeli nie mamy klimatyzacji w samochodzie lub nie chcemy z niej korzystać, to zawsze pozostaje otwieranie okien. Dla zdrowia lepiej jest uchylać okna tylne, dzięki czemu nie ma aż takiego przeciągu. 

Inne ważne elementy

Przed długą podróżą należy także pamiętać o zabezpieczeniu auta przed przegraniem. Przede wszystkim sprawdźmy poziom wszystkich płynów oraz oleju silnikowego. Należy sprawdzić również stan wentylatora chłodnicy, który zapobiega przed przegrzaniem silnika. Wyruszając w dłuższą trasę można pomyśleć także o sprawdzeniu działa wycieraczek, ponieważ w upały częściej może dochodzić do burz. Dobrze jest też pomyśleć o komforcie własnym i pasażerów. Jeżeli mamy możliwość, zabierzmy ze sobą lodówkę turystyczną lub samochodową, w której będziemy mieć dostęp do chłodnej wody do picia. 

Inne ważne elementyInne ważne elementy fot. pexels

Zobacz też najlepsze oferty leasingu:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.