Jak poprawić jakość dźwięku w samochodzie? Radia, głośniki i wzmacniacze

Nie wyobrażasz sobie jazdy samochodem bez ulubionej muzyki? W nowoczesnych samochodach zazwyczaj mamy zamontowane wysokiej jakości sprzęty audio, jednak jeżeli jesteśmy posiadaczami starszego modelu auta lub kupujemy używany model, może być konieczna modernizacja zestawu audio. Podpowiadamy, jak poprawić jakość muzyki w samochodzie.

Wymiana radia samochodowego

Radioodtwarzacz to centrum zarządzania muzyką i dźwiękiem w samochodzie i jego jakość nie pozostaje bez znaczenia. W zależności od tego, jak chcemy słuchać muzyki możemy wybrać model wyposażony w napęd CD/DVD czy złącze USB lub taki, który łączy obie te funkcje. Lepsze radia samochodowe zapewnią również szereg dodatkowych funkcji, w tym np. funkcje zestawu głośnomówiącego oraz wzmacniające dźwięk. Warto zwrócić także uwagę na ilość wyjść RCA, zwłaszcza jeśli planujemy podłączyć dodatkowe głośniki czy subwoofer. 

Radioodtwarzacz BlowRadioodtwarzacz Blow fot. materiały partnera

Dobre głośniki samochodowe

To właśnie głośniki będą miały największy wpływ na jakość dźwięku w samochodzie. Najczęściej wybieranymi modelami są głośniki dwukanałowe - czyli zestaw dwóch głośników, które mogą odtwarzać dźwięki różnej częstotliwości. Z kolei bardziej wymagający miłośnicy muzyki mogą sięgnąć po zestaw czterech głośników komponentowych, w skład których wchodzą: 2 głośniki basowe oraz 2 wysokotonowe. Wymiana głośników samodzielnie jest bardzo prosta - wystarczy podłączyć odpowiednie kable, montując głośniki we właściwych miejscach. Jeżeli zdecydujemy się na głośniki komponentowe, montowane w drzwiach, to należy pomyśleć również o wyciszeniu drzwi za pomocą specjalnej maty.

Dobre głośniki samochodoweDobre głośniki samochodowe kolaż redakcja, materiały partnerów

Wzmacniacz do samochodu

Mimo że każdy radioodtwarzacz wyposażony jest we wbudowany wzmacniacz, to nie zagwarantuje on takiej jakości dźwięku jak osobne urządzenie. Najlepiej sprawdzą się wzmacniacze czterokanałowe, które dadzą możliwość podłączenia również dodatkowego sprzętu, jak subwoofer. Przed zakupem zwróć jednak uwagę na takie parametry jak: RMS, czyli maksymalna moc wzmacniacza, SNR, który określa jak głośno hałasuje wzmacniacz, opcje bassboost czy tryby 4, 3, 2-kanałowe, co pozwala przenosić moc na jeden lub kilka głośników. 

Wzmacniacz do samochoduWzmacniacz do samochodu kolaż redakcja, materiały partnerów

Więcej o:
Komentarze (9)
Jak poprawić jakość dźwięku w samochodzie?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: `````````````

  Oceniono 2 razy 2

  Nie mam nic przeciwko dobremu sprzętowi nagłaśniającemu i dobrej muzyce, ale chamów łomoczących i dudniących na kilometry nie cierpię. Takie buractwo powinno być karane, a nie jest.

 • Gość: Jacek77

  0

  Ehhhh wszyscy proponują jakiś drogi sprzęt, a można dokupić głośniki do samochodu stx. Dołożyć 100-150 zł, a jakość dźwięku wzrasta o kilka poziomów.

 • Gość: Ignacy ktoś

  0

  Ja tam zostawiłem radio, dokupiłem tylko głośniki stx i wszystko pięknie gra, jest pico bello!

 • Gość: Marek

  0

  Nie trzeba wydawac kupe kasy na głośniki samochodowe. Ja za swoje STX-y wydałem niecałe 200 zł, a jakość brzmienia jest naprawdę mocna!

 • s0nar

  Oceniono 4 razy 0

  "W nowoczesnych samochodach zazwyczaj mamy zamontowane wysokiej jakości sprzęty audio"

  No to się uśmiałem. Nawet w BMW za ponad pół bańki, dopłacając do najwyższej opcji dźwięku jakieś 25tys. zł można się przyczepić. Bo tak naprawdę samochód nigdy nie był i nie będzie idealnym ośrodkiem do słuchania muzyki. To jednak nie jest wymówka do tego, by nie próbować. Trzeba jednak sporo wydać na wytłumienie wnętrza (drzwi, podłoga, bagażnik), a także na sprzęt - bez porządnego wzmacniacza/wzmacniaczy, subwoofera oraz głośników wysokotonowych się nie obejdzie. Bez tego otrzymamy tylko jałowy środek bez żadnej dynamiki. Nawet fabrycznie montowane wzmacniacze i 2 subwoofery pod fotelami nie robią takiej roboty, jakiej należałoby oczekiwać od marki premium. A co dopiero mówić o jakichś Skodach czy VW. Tu trzeba inwestować jeszcze więcej. No chyba, że ktoś słucha tylko wiadomości w radio to mu wystarczą dwa papierowe głośniki i licha jednostka centralna.

 • sselrats

  Oceniono 7 razy -3

  Kupic dobry samochod.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX