Radioodtwarzacz to centrum zarządzania muzyką i dźwiękiem w samochodzie i jego jakość nie pozostaje bez znaczenia. W zależności od tego, jak chcemy słuchać muzyki możemy wybrać model wyposażony w napęd CD/DVD czy złącze USB lub taki, który łączy obie te funkcje. Lepsze radia samochodowe zapewnią również szereg dodatkowych funkcji, w tym np. funkcje zestawu głośnomówiącego oraz wzmacniające dźwięk. Warto zwrócić także uwagę na ilość wyjść RCA, zwłaszcza jeśli planujemy podłączyć dodatkowe głośniki czy subwoofer.
To właśnie głośniki będą miały największy wpływ na jakość dźwięku w samochodzie. Najczęściej wybieranymi modelami są głośniki dwukanałowe - czyli zestaw dwóch głośników, które mogą odtwarzać dźwięki różnej częstotliwości. Z kolei bardziej wymagający miłośnicy muzyki mogą sięgnąć po zestaw czterech głośników komponentowych, w skład których wchodzą: 2 głośniki basowe oraz 2 wysokotonowe. Wymiana głośników samodzielnie jest bardzo prosta - wystarczy podłączyć odpowiednie kable, montując głośniki we właściwych miejscach. Jeżeli zdecydujemy się na głośniki komponentowe, montowane w drzwiach, to należy pomyśleć również o wyciszeniu drzwi za pomocą specjalnej maty.
Mimo że każdy radioodtwarzacz wyposażony jest we wbudowany wzmacniacz, to nie zagwarantuje on takiej jakości dźwięku jak osobne urządzenie. Najlepiej sprawdzą się wzmacniacze czterokanałowe, które dadzą możliwość podłączenia również dodatkowego sprzętu, jak subwoofer. Przed zakupem zwróć jednak uwagę na takie parametry jak: RMS, czyli maksymalna moc wzmacniacza, SNR, który określa jak głośno hałasuje wzmacniacz, opcje bassboost czy tryby 4, 3, 2-kanałowe, co pozwala przenosić moc na jeden lub kilka głośników.