Jak pielęgnować opony? Jakie środki do konserwacji opon wybierać?

Nawet najbardziej zadbane auto nie będzie wyglądać dobrze, jeśli zapomnimy o pielęgnacji opon i felg. Jednak ich wygląd to nie jedyny powód, dla którego należy regularnie je czyścić - ich stan wpływa także na bezpieczeństwo jazdy i trwałość opon. Podpowiadamy, jak je pielęgnować.

Jak czyścić felgi?

Zanim zabierzemy się za dokładne mycie felg i opon, należy je opłukać z brudu - najlepiej zrobić to myjką wysokociśnieniową lub wężem zapewniającym wysokie ciśnienie wody. Dopiero po tym możemy zabrać się za czyszczenie felg. Wiele środków dostępnych na rynku jest bardzo silnych, ale warto poszukać tych, które będą delikatniejsze dla naszych felg. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że nie zostaną one uszkodzone. Następnie nakładamy środek ochronny i całość spłukujemy raz jeszcze wodą. Jeśli pozostaną plamy smoły - należy je wyczyścić specjalnym środkiem. Jeżeli posiadamy felgi chromowane, to na koniec należy je jeszcze zabezpieczyć odpowiednią pastą. 

Jak czyścić felgi?Jak czyścić felgi? kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. pexels

Jak czyścić opony?

Do czyszczenia opon stosujemy dedykowane dla nich środki pielęgnacyjne. Są to preparaty, które nie tylko myją, ale także zabezpieczają gumę, dlatego tak ważne jest ich stosowanie. Opony najpierw czyścimy, następnie czekamy do wyschnięcia i na koniec nakładamy odpowiednie preparaty konserwujące. Warto pamiętać, że środków tych nie stosujemy na bieżnik, a na rant opony. 

Jak czyścić opony?Jak czyścić opony? kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. pexels

Środki do pielęgnacji opon - dlaczego warto?

Poza kwestiami estetycznymi warto pamiętać także o tym, że Środki do pielęgnacji opon spełniają także inne ważne funkcje, które znacząco mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podczas jazdy. Wybierając odpowiednie środki pielęgnacyjne warto zwrócić uwagę na to, że każdy z nich ma inne działanie, w tym:

  • zabezpieczenie przed pękaniem i wysychaniem
  • zabezpieczenie gumy
  • przywrócenie elastyczność gumy
  • ułatwianie czyszczenia opon 
  • ochrona przed szkodliwymi dla gumy promieniami UV
  • nadanie im estetycznego wyglądu.

Warto także zwrócić uwagę na to, że pielęgnacja opon i felg powinna być regularna. Są one niemal cały czas narażone na szkodliwe warunki zewnętrzne, bez względu na pogodę. Dlatego warto regularnie stosować środki ochronne i pielęgnacyjne do opon. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.