Jak pielęgnować opony? Jakie środki do konserwacji opon wybierać?

Nawet najbardziej zadbane auto nie będzie wyglądać dobrze, jeśli zapomnimy o pielęgnacji opon i felg. Jednak ich wygląd to nie jedyny powód, dla którego należy regularnie je czyścić - ich stan wpływa także na bezpieczeństwo jazdy i trwałość opon. Podpowiadamy, jak je pielęgnować.

Jak czyścić felgi?

Zanim zabierzemy się za dokładne mycie felg i opon, należy je opłukać z brudu - najlepiej zrobić to myjką wysokociśnieniową lub wężem zapewniającym wysokie ciśnienie wody. Dopiero po tym możemy zabrać się za czyszczenie felg. Wiele środków dostępnych na rynku jest bardzo silnych, ale warto poszukać tych, które będą delikatniejsze dla naszych felg. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że nie zostaną one uszkodzone. Następnie nakładamy środek ochronny i całość spłukujemy raz jeszcze wodą. Jeśli pozostaną plamy smoły - należy je wyczyścić specjalnym środkiem. Jeżeli posiadamy felgi chromowane, to na koniec należy je jeszcze zabezpieczyć odpowiednią pastą. 

Jak czyścić felgi?Jak czyścić felgi? kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. pexels

Jak czyścić opony?

Do czyszczenia opon stosujemy dedykowane dla nich środki pielęgnacyjne. Są to preparaty, które nie tylko myją, ale także zabezpieczają gumę, dlatego tak ważne jest ich stosowanie. Opony najpierw czyścimy, następnie czekamy do wyschnięcia i na koniec nakładamy odpowiednie preparaty konserwujące. Warto pamiętać, że środków tych nie stosujemy na bieżnik, a na rant opony. 

Jak czyścić opony?Jak czyścić opony? kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. pexels

Środki do pielęgnacji opon - dlaczego warto?

Poza kwestiami estetycznymi warto pamiętać także o tym, że Środki do pielęgnacji opon spełniają także inne ważne funkcje, które znacząco mogą wpłynąć na bezpieczeństwo podczas jazdy. Wybierając odpowiednie środki pielęgnacyjne warto zwrócić uwagę na to, że każdy z nich ma inne działanie, w tym:

 • zabezpieczenie przed pękaniem i wysychaniem
 • zabezpieczenie gumy
 • przywrócenie elastyczność gumy
 • ułatwianie czyszczenia opon 
 • ochrona przed szkodliwymi dla gumy promieniami UV
 • nadanie im estetycznego wyglądu.

Warto także zwrócić uwagę na to, że pielęgnacja opon i felg powinna być regularna. Są one niemal cały czas narażone na szkodliwe warunki zewnętrzne, bez względu na pogodę. Dlatego warto regularnie stosować środki ochronne i pielęgnacyjne do opon. 

Więcej o:
Komentarze (21)
Jak pielęgnować opony?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • kuba_wu

  Oceniono 20 razy 10

  Opona nie potrzebuje żadnych "środków na przywracanie elastyczności", to brednia. Gumy się "pielęgnuje" żeby lepiej wyglądały (przez moment). Nie ma to wpływu na żywotność ani własności. Nie czytajcie tych marketingowych bredni z opakowań kosmetyków. Kiedy ostatnio widzieliście popękane opony? Bo ja za socjalizmu w jakichś ładach co jeździły po 20 lat na jednych ruskich gumach. Inne czasy inne opony.

 • Gość: teDe

  Oceniono 1 raz 1

  dla mnie skuteczna jest chemie z ProElite, znajomy kóry prowadzi myjnię mi te środki polecił, wydajne są i skuteczne www.proelite.pl

 • Gość: Witek

  0

  Ja najczęściej sięgam po K2 Bold.

 • Gość: Maciaszek

  0

  K2 Bold - najlepszy do konserwacji opon

 • Gość: Boss

  0

  K2 Bold - mega produkt! bit. ly/blog_K2_efekt_mokrej_opony

 • Gość: kamiś

  0

  ja używam sprayu K2 Bold :D bit. ly/1268_K2Bold

 • hispar

  Oceniono 2 razy 0

  Redukować to można mamie wierszyk, a środki do pielęgnacji są przeznaczone do czegoś.

 • krzywelustro

  Oceniono 2 razy 0

  Wielu użytkowników opon całorocznych wydaje kupę szmalu i poświęca dużo czasu na czyszczenie i kosmetykę gum, a równocześnie zapomina o czymś o wiele ważniejszym: o wyważeniu opon przynajmniej raz w roku. Ci, którzy dwa razy do roku w cyklu zima - lato wymieniają opony, nie muszą o tym myśleć, gumiarze sami to robią (i chwała im za to). Ja zawsze zlecam wyważanie wszystkich kół podczas corocznego przeglądu połączonego z wymianą oleju (co roku robię to kilka dni przed obowiązkowym przeglądem rejestracyjnym). Żaden z majstrów, których o to poprosiłem, nie chciał za to ani grosza, wszyscy traktowali tę usługę jako rodzaj reklamowego gadżetu zachęcającego do przyjazdu do nich za rok.

 • kapitan_kloss

  Oceniono 2 razy 0

  Żadne tam drogie kosmetyki!
  Najlepszym sposobem, który stosuję to zasłanianie kół tekturą kiedy auto stoi na słońcu. Opony sie nie kruszą, nie płowieją, zachowują elastyczność i elegancki wygląd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX