Wiosenne porządki w samochodzie. Jak je zaplanować i co ci się przyda?

Posprzątaj, wymień płyny, usuń rdzę i zmień opony - to podstawowe czynności jakie trzeba zafundować naszemu autu po zimie. Wszystkim zapominalskim przypominamy - wiosna zbliża się dużymi krokami.

Czystość ma znaczenie

Częste mycie skraca życie? Nieprawda. Czysty samochód nie jest wyłącznie kwestia estetyki. Nie wystarczy umyć karoserię w automatycznej myjni i odkurzyć wnętrze. Bardzo istotne jest kompleksowe mycie podwozia i nadwozia. Szczegółowe mycie oraz obfite spłukanie, szczególnie miejsc trudnodostępnych, pozwoli usunąć pozostałości zimowej soli używanej na drogach. Po umyciu nadwozia powinno się je odtłuścić i osuszyć. Wiosenne porządki to także dobry moment na ocenę ewentualnych uszkodzeń powłoki lakierniczej i wyłapanie ognisk korozji. Każdy ubytek powinien zostać zabezpieczony. Prosta czynność polegająca na zabezpieczeniu drobnych ubytków uchroni nas przed poważnymi i kosztownym naprawami. Finalnie konserwacja nadwozia powinna zostać zakończona nałożeniem tzw. wosku twardego, po którym będzie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz destrukcyjny wpływ promieniowania UV. 

Czystość ma znaczenieCzystość ma znaczenie kolaż redakcja, materiały partnerów

Co warto skontrolować na wiosnę?

  • Układ chłodzenia - Jego przegląd powinien zawierać kontrolę poziomu płynu chłodzącego i szczelność na połączeniach gumowo - metalowych - mówi Adam Klimek z Motoricus.com. Kolejnym istotnym zabiegiem będzie zewnętrzne oczyszczenie z soli i piasku chłodnicy, które wykonuje się strumieniem wody o niewielkim ciśnieniu. 
  • Płyny ustrojowe - Wszelkie płyny pracujące w samochodach w naturalny sposób zużywają się tracąc swoje właściwości. Często ich jakość ma znaczący wpływ na nasze bezpieczeństwo i dlatego skontrolujmy ich stan przed nowym sezonem.
  • Układ wydechowy - Kontrola układu wydechowego polega głównie na sprawdzeniu jego szczelności. W przypadku problemów z równą pracą silnika oraz spadkiem jego mocy, najczęściej odpowiedzialny za to jest katalizator.
  • Układ wentylacji oraz klimatyzacji - Dobrze działający układ wentylacji i chłodzenia to komfort podróży w ciepłe dni. Trzeba jednocześnie pamiętać, że zaniedbana klimatyzacja może również bardzo szkodzić zdrowiu, dlatego jej wiosenny przegląd wydaje się konieczny.

Wiosenne naprawy samochoduWiosenne naprawy samochodu kolaż redakcja, materiały partnerów

Wymieniamy opony na letnie

Wyznacznikiem terminu wymiany opon na letnie jest średnia dobowa temperatura oscylująca w okolicy 7 stopni Celsjusza. Warto jednak zaznaczyć, że wielu kierowców rejestruje temperaturę w południe w słońcu nie biorąc pod uwagę faktu, że rano w  marcu czy kwietniu może być nawet ujemna. Dlatego bardzo złą i niebezpieczną praktyką jest montowanie letniego ogumienia, gdy tylko znika śnieg i pojawiają się pierwsze cieplejsze dni. 

Wymiana oponWymiana opon ŁUKASZ KRAJEWSKI

Mróz, śnieg, woda i sól negatywnie wpływają na poszczególne podzespoły i elementy samochodu. Dlatego bardzo istotne jest, aby z chwilą nadejścia wyższych wiosennych temperatur skrupulatnie skontrolować stan techniczny pojazdu i wyeliminować usterki, które mogą na dobre unieruchomić pojazd.

Więcej o:
Copyright © Agora SA