Jak najkorzystniej kupić nowe auto? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę

Planujesz zakup samochodu i bierzesz pod uwagę zakup nowego, prosto z salonu? Podpowiadamy, na co w takim wypadku zwracać uwagę i czy to się opłaca.

Zalety nowego samochodu

Zakup nowego samochodu wiąże się oczywiście z wieloma zaletami. Przede wszystkim mamy dużo większą szansę na to, że uda nam się kupić samochód, który najlepiej będzie pasował do naszych oczekiwań. Możemy wybrać jego wersję, kolor i wyposażenie, podczas, gdy kupując używane auto musimy często pójść na liczne kompromisy.

Dużym i ważnym plusem podczas zakupu nowego samochodu jest fakt, że dobrze znamy historię pojazdu oraz znamy jego pochodzenie. Nowe samochody są również bezpieczniejsze niż modele sprzed kilku lat - mają więcej poduszek powietrznych, lepsze hamulce oraz elektroniczne systemy wspomagające. Nie bez znaczenia jest również to, że samochód kupujemy na gwarancji. A dla niektórych zaletą może być sam fakt poruszania się nowym autem.

Co warto wiedzieć o kupowaniu auta na kredyt?

Kupując samochód możemy stanąć przed dylematem, czy lepiej kupić samochód za gotówkę czy w kredycie. Jeżeli mamy odpowiednie oszczędności i kupno samochodu nie stanowi problemu dla naszego zabezpieczenia finansowego, to zdecydowanie korzystniej jest kupić pojazd za gotówkę. Musimy mieć świadomość, że przez cały okres kredytowania spłacimy około 20-50% więcej niż wynosiła pierwotna cena samochodu. Co więcej po spłaceniu kredytu, nasz samochód będzie wart nie więcej niż 50% swojej pierwotnej wartości.

Z kupnem samochodu na kredyt idą również inne kwestie, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim nie dajmy się nabrać na reklamy - nie stanowią oferty handlowej i obietnice w nich zawarte nie są wiążące. Ustal rzeczywistą stopę procentową i wszystkie koszty około kredytowe. Warto również wiedzieć, że kredyty samochodowe są tańsze niż konsumenckie, jednak do czasu ich spłaty nie jesteś oficjalnie właścicielem samochodu.

Jak kupić samochód taniej?Jak kupić samochód taniej? fot. pexels

Jak kupić samochód taniej?

Nawet kupując nowy samochód z salonu, masz możliwość nieco zaoszczędzić. Przede wszystkim możesz zainteresować się wyprzedażami roczników, na które warto zwrócić uwagę między styczniem a marcem. Tanio samochód można również kupić na licytacji komorniczej lub możemy zdecydować się na zakup pojazdu testowego. W salonach samochodowych coraz częściej również można zyskać zniżki za zakupy grupowe, co odbywa się podobnie do zakupów na popularnych stronach z rabatami. Jeżeli zainteresujesz się kupnem przecenionego samochodu, warto jednak dobrze zapoznać się wszystkimi warunkami promocji.

Jak jeździć taniej?

Kupując samochód - niezależnie od tego czy jest to nowe auto z salonu czy używane - warto dobrze przeliczyć sobie koszty użytkowania auta. Jeżeli chcemy zaoszczędzić musimy wziąć pod uwagę to, ile auto straci na wartości w najbliższych latach, ile wydamy na paliwo, serwis oraz części, w razie ewentualnych awarii. Dużym plusem w przypadku nowego samochodu jest to, że nowsze modele palą mniej, a serwis gwarancyjny pokryje chociaż część napraw. Warto również dobrze przemyśleć koszty OC i AC oraz pozostałych usług ubezpieczeniowych, ponieważ od wybornego przez nas modelu samochodu zależeć będzie również składka ubezpieczeniowa.

Więcej o: