Jak wybrać odtwarzacz samochodowy i dobrać do niego najlepsze akcesoria

Dobra muzyka jest świetnym sposobem na to, by uprzyjemnić sobie nawet krótką podróż autem. Jednak prawdziwi miłośnicy muzyki, potrzebują odpowiedniego sprzętu. Podpowiadamy, jak wybrać odtwarzacz samochodowy i dobrać do niego akcesoria.

Jak wybrać odtwarzacz samochodowy?

Jeżeli planujesz kupić lub wymienić odtwarzacz w samochodzie, to weź pod uwagę kilka ważnych kwestii. Pierwszą z nich będzie rozmiar urządzenia. Najpopularniejszy rozmiar określa się jako 1 DIN i jest to niskie, prostokątne urządzenie. Urządzenia typu 2 DIN to wyższe modele, często z dodatkowym wyświetlaczem, np. pozwalającym odpalić nawigację GPS. Kolejną bardzo istotną kwestią jest wybór odtwarzanych formatów plików. Niemal wszystkie urządzenia wyposażone są w odtwarzacz płyt CD, ale warto by urządzenie czytało także pliki w formacie MP3, dzięki czemu łatwiej nagramy i odtworzymy przygotowane przez nas składanki. Aby uzyskać najlepszą jakość odtwarzania niezbędne są dobre głośniki, jednak warto by radio było wyposażone w takie funkcje, jak np. regulacja lub podbicie basów. Nie bez znaczenia jest także moc oraz złącza i porty. Warto szukać modelu z wyjściem USB, stotem na karty pamięci, Bluetoophem, wyjście do przedwzmacniacza czy subwoofera. 

Jak wybrać odtwarzacz samochodowy?Jak wybrać odtwarzacz samochodowy? Jak wybrać odtwarzacz samochodowy? )kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. amazon.com, autor NN) Jak wybrać odtwarzacz samochodowy? )kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. amazon.com, autor NN)

Jak poprawić jakość dźwięku car audio?

Sposobów na to, by uzyskać najlepszą jakość dźwięku w aucie jest wiele, w zależności od tego, ile jesteś w stanie przeznaczyć pieniędzy, na usprawnienia car audio. Dobrym początkiem będzie zamontowanie wygłuszenia w drzwiach auta, które służą za obudowy dla głośników. W tym celu można zamontować specjalne maty wygłuszające.  Najlepsze wygłuszenie drzwi, które pozwoli osiągnąć też najlepszą jakość dźwięku, kosztuje około 500 zł. Taka modyfikacja pozwoli na podbicie basów i polepszy czystość dźwięku. Przed wyborem głośników warto też zauważyć, że najlepsze efekty osiągniemy, jeżeli postawimy na dobrej jakości sprzęt z przodu samochodu

Jak poprawić jakość dźwięku car audio?Jak poprawić jakość dźwięku car audio? Jak poprawić jakość dźwięku car audio? (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. websta.me, autor NN) Jak poprawić jakość dźwięku car audio? (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. websta.me, autor NN)

Głośniki samochodowe - jakie wybrać?

Na przód samochodu powinny zostać wybrane cztery głośniki - dwa dla tonów średnich i dwa dla wysokich. Jeżeli tył pozostawimy dla basów i tonów niskich - osiągniemy najlepsze wrażenia dźwiękowe. Z tyłu jest też najwięcej miejsca, dlatego łatwiej zamontować większe głośniki, w tym subwoofer. Do głośnika basowego należy także wziąć pod uwagę zakup wzmacniacza. Lepsze i nieco droższe modele mogą także zasilić przednie głośniki. Najlepsze będą głośniki wykonane z naturalnych materiałów, ponieważ w nich dźwięk będzie najlepiej się rozprzestrzeniał. Dobrym przykładem są głośniki z zaimpregnowanego papieru, które są lekkie i sztywne. 

Głośniki samochodowe - jakie wybrać?Głośniki samochodowe - jakie wybrać? Głośniki samochodowe - jakie wybrać? (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. websta.me, autor NN) Głośniki samochodowe - jakie wybrać? (kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. websta.me, autor NN)

Szukasz innych akcesoriów do swojego auta? Zobacz nasze propozycje poniżej. 

Więcej o: