Ubezpieczenie samochodu podczas zagranicznego wyjazdu

Sezon urlopowy w pełni, a ile głów - tyle pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Polacy coraz chętniej wybierają zagraniczne wyjazdy. Takie wyprawy wymagają jednak starannego przygotowania, tym bardziej, jeśli decydujemy się podróżować własnym autem. Żeby uniknąć powrotu z bagażem drogowych niespodzianek, warto zadbać przede wszystkim o odpowiednie ubezpieczenie auta.

Przygotowując się do zagranicznej podróży, szukamy ciekawych miejsc, ale też poznajemy zwyczaje obowiązujące w danym kraju. Ta sama zasada powinna dotyczyć również obowiązujących przepisów oraz instytucji, w których znajdziemy pomoc w razie problemów. W przypadku samochodowych podróży należy sprawdzić zakres posiadanego ubezpieczenia oraz jego ważność na terenie państw, które planujemy odwiedzić.

Gdzie obowiązuje polskie ubezpieczenie?

Najważniejszym ubezpieczeniem zarówno w Polsce, jaki i za granicą, jest polisa OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych razem z dowodem rejestracyjnym pojazdu jest niezbędnym dokumentem każdego kierowcy. Wybierając się na wakacje do Austrii, Francji, Grecji czy Włoch, nie musimy martwić się o dodatkowe dokumenty poświadczające wykupione ubezpieczenie samochodu . Polisy wystawione przez polskie firmy są ważne na terenie wszystkich krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Przebywając w państwie znajdującym się w tej grupie, możemy mieć pewność, że w razie wypadku ubezpieczyciel pokryje wyrządzoną z naszej winy szkodę.

Dla kogo Zielona Karta?

Co jednak zrobić, jeśli wybrany przez nas kraj nie należy do EOG? W takiej sytuacji potrzebna będzie tzw. Zielona Karta, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego. Ten dokument nie wymaga zawierania dodatkowych umów i najczęściej wydawany jest bezpłatnie przez wystawiającego polisę OC. O Zielonej Karcie musimy pamiętać wybierając się m.in. do Rosji, Albanii, Turcji, Bośni i Hercegowiny, na Białoruś czy Ukrainę oraz do leżących poza Europą Izraela, Maroko, Tunezji czy Iranu. Jeśli zapomnimy zabrać Zieloną Kartę, przed wjazdem do danego kraju będziemy zmuszeni wykupić dodatkową polisę OC, tzw. ubezpieczenie graniczne. Warto wiedzieć, że taką umowę zawiera się na okres dłuższy niż 30 dni.

Dodatkowa ochrona

Planując wyjazd, warto też rozważyć wykupienie dodatkowych ubezpieczeń, np. Autocasco. Jeżeli posiadamy już taką polisę, powinniśmy sprawdzić, czy ubezpieczenie chroni nas również poza granicami kraju. Podczas dalekich podróży bardzo przydatny może okazać się pakiet usług Assistance. Takie ubezpieczenie, w zależności od wybranej oferty, gwarantuje m.in.:

- pojazd zastępczy

- holowanie

- transport do domu

- nocleg w hotelu na czas naprawy samochodu

W dołączanych do każdej polisy Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia możemy znaleźć niezbędne informacje dotyczące sposobu zgłaszania szkody powstałej za granicą.

Co zrobić, by uzyskać odszkodowanie za granicą?

W razie wypadku w trakcie zagranicznego wyjazdu - podobnie jak w Polsce - należy sporządzić oświadczenie sprawcy kolizji. Dokument powinien zawierać numer rejestracyjny i markę pojazdu sprawcy, jego dane osobowe oraz informacje dotyczące polisy OC lub Zielonej Karty. Oczywiście przebieg procedury uzyskania odszkodowania uzależniony jest od kraju, w którym miał miejsce wypadek oraz miejsca zarejestrowania uszkodzonych aut. Jeśli państwo należy do Unii Europejskiej lub EOG, likwidacją szkody zajmie się polski przedstawiciel zagranicznej firmy ubezpieczającej sprawcę. W przypadku krajów, w których nie obowiązuje polskie ubezpieczenie, konieczny będzie bezpośredni kontakt ubezpieczycielem sprawcy. Szczegółowych informacji dotyczących ubezpieczeń komunikacyjnych w danym kraju należy szukać na stronie internetowej Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych.