Zielone opony - poprawione bezpieczeństwo, niższe spalanie, niższe koszty

Najwyższej jakości opony zawierające wysokiej klasy gumy firmy LANXESS przynoszą korzyści zarówno kierowcom, jak i środowisku

Warszawa - Choć wszystkie samochody mają opony, niewielu kierowców wie na ich temat naprawdę dużo. A jednak przy wyborze opon warto jest przyjrzeć się im bliżej, ponieważ różnice w jakości pomiędzy różnymi rodzajami ogumienia są znaczne i mogą wpływać na kluczowe właściwości jezdne. Przykładowo, tańsze opony mogą wydawać się z początku mniej kosztowne, jednak zwykle słabo sprawują się w aspekcie bezpieczeństwa i zużycia paliwa. Jest to częściowo związane z rodzajami mieszanek gumowych użytych do ich produkcji. Opony przyjazne dla środowiska, zwane "zielonymi oponami", zawierające wysokiej jakości gumy firmy LANXESS mogą kosztować więcej, jednak oferują one liczne korzyści podczas użytkowania na drodze. Poniżej przedstawiamy mocne strony zielonych opon.

1. Wydajność i przyjazność dla środowiska

Od 20 do 30 procent siły napędowej silnika jest wykorzystywane wyłącznie do pokonania oporów toczenia opon. Zielone opony cechują się znacznie niższymi oporami toczenia niż opony konwencjonalne. Poniższy prosty przykład obrazuje, w jaki sposób ta cecha przekłada się na zysk dla kierowcy. Zestaw zielonych opon może być o 600 zł droższy niż opon konwencjonalnych. Dla spalania rzędu 8l/100km "zielone" opony pozwalają oszczędzić 0,5 litra na 100 km. Przy cenie paliwa 5,80 zł za litr i przejeżdżaniu rocznie 20.000 km, można zaoszczędzić około 740 zł w ciągu jednego roku. Oznacza to, że dodatkowy koszt 150 zł za jedną oponę wyższej klasy zwróci się po ok. 10 miesiącach. Ponadto "zielone" opony są dobre dla środowiska. Gdyby wszystkie samochody na świecie jeździły na zielonych oponach, pozwoliłoby to na oszczędności rzędu 20 mld litrów paliwa i redukcję emisji CO2 o 50 mln ton.

2. Dobre parametry hamowania i maksymalne bezpieczeństwo

Wydajność "zielonych" opon nie jest osiągana kosztem bezpieczeństwa. W rzeczywistości jest wręcz odwrotnie. Zastosowanie gum klasy high-performance produkowanych przez firmę LANXESS pozwala na uzyskanie znakomitych parametrów hamowania, zarówno na mokrej jak i suchej nawierzchni. W porównaniu do opon niskiej jakości, "zielone" opony skracają drogę hamowania przy prędkości 80 km/h nawet o 20 metrów.

3. Wyższy przebieg i dłuższa żywotność

Zielone opony zapewniają stabilne wysokie osiągi. Nie tylko poprawiają wydajność paliwową i przyczepność. Zapewniają też wyższy przebieg i dłuższą żywotność. Skutkuje to w efekcie lepszym stosunkiem ceny do jakości. Trwałe opony są także przyjazne dla środowiska, ponieważ pozwalają oszczędzać surowce.

4. Cicha jazda

Ruch drogowy generuje w Niemczech 17 procent całkowitej emisji hałasu. Hałas toczenia się opon jest często głośniejszy niż dźwięk silnika. "Zielone" opony pomagają ograniczać ten hałas.

Więcej na stronie www.eko-mobilność.pl