Zima NIE zaskoczyła drogowców

"Jest zima, to musi być zimno" - słyszeliśmy w filmie "Miś". Prawda odwieczna, ale co roku słyszę utyskiwania, że drogi znów nie odśnieżone, że ślisko, że breja...Wszyscy jak mantrę powtarzają zdanie "Zima znów zaskoczyła drogowców". Bzdura, zaskoczyła tylko tych, którzy się do niej nie przygotowali.

Na pogodę drogowcy nie mają wpływu a już od dawna nie widziałem, by wyglądali na zaskoczonych. Wręcz przeciwnie - po pierwszym śniegu aż roi się od piaskarek i pługów. Czy zaskakujące jest to, że nie czyszczą asfaltu aż do czarnego a potem nie polerują go ściereczkami? Nie, pług nie jest odkurzaczem, to ciężki sprzęt, który ma ułatwić przejazd podczas lub po opadach śniegu.

Za to na zaskoczonych wyglądają setki kierowców, skulonych w samochodach, opatulonych w kurtki, z pokaźną czapą śniegu na dachu, jadący 30 km/h i nerwowo szarpiący kierownicą pod byle pretekstem a czasem bez wyraźnego powodu.

Co robić? Przygotujcie się do zimy, ona nie mówi, że przyjdzie w nocy z niedzieli na poniedziałek. Ona po prostu atakuje. I jeśli w prognozie pogody słyszymy, że spodziewane są intensywne opady śniegu to zarezerwujcie trochę czasu. Na dłuższy dojazd, na porządne odśnieżenie samochodu, na przygotowanie się do jazdy.

Nie denerwujmy się na drodze - owszem, trzeba zwolnić, ale prędkość musi być dostosowana do warunków. Wleczenie się na dwójce nie ma sensu.

Planując jakąkolwiek jazdę starajmy stosownie się ubrać - płaszcz do kostek czy puchówka są dobre na spacer, ale podczas jazdy krępują ruchy. Ogrzewanie w ciągu kilku minut podniesie temperaturę w aucie do takiej, w której można prowadzić w swetrze, czy bluzie. To nie tylko wygodniejsze, ale i bezpieczniejsze.

Odśnieżmy auta przed jazdą. Skrobać trzeba nie tylko przednią szybę, ale wszystkie, nie zapominając o światłach i lusterkach. Trzeba pamiętać o zrzuceniu śniegu z dachu, bo nikt nie lubi obrywać zaspą śniegu, która właśnie spadła komuś z dachu auta.

I nie narzekajmy na drogowców - oni mają gorzej a robią naprawdę dużo, żeby wszystkim jeździło się lepiej. Reszta zależy od nas.

Garść porad na zimową jazdę znajdziesz w 8 przykazaniach zimowego kierowcy .