Brytyjczycy chcą pobić rekord prędkości auta parowego

Rekord prędkości na lądzie wynosi obecnie prawie 1230 km/h, ale dla auta o napędzie parowym - zaledwie 205 km/h. Został on ustanowiony w roku 1906 przez Freda Marriotta.

Co prawda w roku 1985 Bob Barber pojechał z prędkością 234 km/h, ale odbył tylko jedną jazdę. Rekordy prędkości bije się jadąc dwa razy po tym samym torze, w obie strony, w ciągu godziny. Brytyjczycy na dnie wyschnietego jeziora w Bazie Lotniczej Edwards w Kalifornii planują osiągnąć prędkość ponad 270 km/h.

British Steam-Car ma na pokładzie 12 mokrobojlerów zasilanych paliwem, które generują 3 megawaty energii potrzebnej do ogrzania pary wodnej do 400 stopni Celsjusza. Przegrzana para pokonuje 3 kilometry wewnątrz silnika, by wydostać się z niego z dwukrotną prędkością dźwięku i rozpędzić dwie olbrzymie turbiny do 13 000 obr/min. Te z kolei napędzają tylne koła ważącego 3 tony bolidu. Na 25 minut jazdy zużywa tonę wody, generując moc 360 KM. Testy British Steam-Cara wypadły pomyślnie, próba bicia rekordu - w przyszłym roku.