Szybko i ekologicznie?

Czy naprawdę tak się da? Na targach SEMA Volkswagen próbuje nas przekonać, że tak. Passat CC Eco Performance Concept ma ponad 200 koni mechanicznych i pali poniżej 10 litrów w mieście.

Z wyglądu jest to zwykły Passat CC. Jego 2-litrowy silnik TSI przypomina jednak wielofunkcyjny szwajcarski scyzoryk. Ustawiając samochód w najbardziej sportowy tryb, pod maską mamy aż 311 koni mechanicznych. Jeśli jednak uznamy, że taka moc nie jest nam potrzebna, za pomocą przycisku możemy ją zmniejszyć do 252 koni mechanicznych (tryb GT) lub 222 koni mechanicznych (tryb Eco). Wszystko dzięki 3-stopniowej turbosprężarce APR.

Samochód to na razie tylko model koncepcyjny. Niestety jest więc duża szansa, że podzieli los większości pomysłów tego typu i zniknie na zawsze. Byłaby to wielka szkoda, gdyż w trybie Eco auto pali nie więcej, niż oszczędny turbodiesel. Spalanie CC Eco Performance Concept to 7.1 litrów na 100 km na terenie niezabudowanym i 8,7 litrów na 100 km w mieście. Co ciekawe, nawet w trybie 311-konnym samochód spala mniej paliwa, niż zwykły Passat CC 2.0 TFSI.

Pokazany na targach SEMA samochód wyposażony jest w 20-calowe felgi aluminiowe, sportowy układ wydechowy firmy APR, zawieszenie H&R i 14-calowe hamulce Brembo.