Bezdymna Ibiza

Kiedyś producenci samochodów chwalili się, które auto ma więcej koni. Dziś, główną informacją jest to, ile gramów CO2 wydalają ich auta podczas kilometra jazdy. Seat Ibiza Ecomotive z silnikiem 1,4 TDI 80 KM z filtrem cząstek stałych produkuje ich na przykład 98 i potrafi spalić zaledwie 3,7l paliwa na 100 km.

Ibiza Ecomotive jest dostępna jako pięciodrzwiowy hatchback oraz SportCoupé. Wyniki spalania i emisji CO2 to zasługa nowego oprogramowania modułu sterowania silnikiem, skrzyni biegów ze zoptymalizowanymi wartościami przełożeń oraz ogólnych wymiarów samochodu. Wszystko to wpłynęło na zmniejszenie emisji do 98 g/km w porównaniu ze 114 g/km w standardowej wersji.

Modyfikacja przełożeń polegała na wydłużeniu poszczególnych biegów, w tym zwłaszcza trzeciego, czwartego i piątego. Celem tego zabiegu była optymalizacja prędkości obrotowej w taki sposób, aby silnik pracował z prędkością odpowiadającą najniższemu zużyciu paliwa. Optymalizację zużycia paliwa i poziomu emisji osiągnięto także dzięki zastosowaniu nowych opon w rozmiarze 175/70 o zmniejszonym współczynniku tarcia oraz 14-calowych obręczy z pełnymi kołpakami, które mają lepsze własności aerodynamiczne w porównaniu z otwartymi obręczami aluminiowymi.

Własności aerodynamiczne pojazdu to kolejny aspekt, który miał wpływ zarówno na obniżenie zużycia paliwa, jak i zmniejszenie emisji spalin. W nowej Ibizie Ecomotive zastosowano takie rozwiązania, jak nowo zaprojektowany zamknięty przedni grill i nowy tylny spojler. Obniżono opór powietrza, dzięki czemu ruch elementów mechanicznych pojazdu wymaga mniejszego nakładu energii, co z kolei oznacza mniejsze zużycie paliwa i mniej spalin. Własności aerodynamiczne poprawia także mniejsza szerokość pojazdu.

Filtr DPF montowany standardowo w Ibizie Ecomotive oczyszcza spaliny silnika Diesla z sadzy. Moduł sterujący silnikiem stale monitoruje stan filtra, uruchamiając program regeneracji w celu wypalenia nagromadzonej sadzy. Dzięki temu filtr cząstek stałych nie wymaga żadnej obsługi przez cały czas eksploatacji pojazdu.