Jak kupić i ubezpieczyć samochód na Wyspach?

Ceny samochodów w Wielkiej Brytanii są zbliżone do polskich, a relacja zarobków do cen aut zdecydowanie korzystniejsza. Nowy ford fiesta kosztuje 14 polskich średnich pensji. Na Wyspach tylko 4 średnie krajowe. Formalności związane z zakupem samochodu też są dużo łatwiejsze. Jak zostać właścicielem własnych czterech kółek na Wyspach?

Samochód na Wyspach można kupić w komisie, od prywatnego właściciela lub w salonie samochodowym. Te ostatnie handlują również używanymi autami. Poszukiwania najlepiej zacząć Internecie. Na stronach internetowych giełd znajdziesz tysiące ogłoszeń:

Auto Trader

Fish4cars

Loot

eBay Motors

Możesz też kupić drukowane katalogi z ogłoszeniami, np. Auto Trader lub The Loot.

Dobre rady

Warto też przejrzeć oferty dealerów. W salonach można kupić używane auta, które zazwyczaj nie mają jeszcze pięciu lat. Mają natomiast kilkuletnią gwarancję producenta i pełną historią serwisowania.

Zanim kupisz używany samochód, sprawdź jego stan techniczny. Wiele komisów oferuje taką usługę i daje gwarancję na sprawdzone w ich firmowych serwisie auto (na pół roku lub na rok). Dokładniejszy przegląd można zrobić na własną rękę, za dodatkową opłatą (od 125 funtów - cena przeglądu zależy od pojemności silnika). Takie przeglądy oferują np. firmy:

RAC

AA

Sprawdź czy auto ma ważny obowiązkowy przegląd (MOT). Możesz to zrobić na tej stronie .

Auto możesz kupić na kredyt lub wziąć w leasing. W Wielkiej Brytanii ta druga opcja jest dostępna nie tylko dla firm, ale i dla osób prywatnych.

Formalności

Jeśli kupujesz nowy samochód, dealer zajmie się formalnościami i zarejestruje auto w twoim imieniu. Kupując używany samochód, musisz dopilnować powiadomienia DVLA (brytyjski urząd odpowiedzialny za prawa jazdy i dokumenty rejestracyjne), że auto zmieniło właściciela. Wystarczy rozerwać dowód rejestracyjny (V5C) na pół. Pierwszą część - podpisaną przez sprzedającego i kupującego - wysyła się do DVLA. Druga posłuży ci jako tymczasowy dowód rejestracyjny, dopóki DVLA nie prześle ci nowego dokumentu. Ta procedura zajmie od dwóch do czterech tygodni.

Stając się właścicielem samochodu przyjmujesz na siebie kilka obowiązków:

- wykupienie ubezpieczenia OC,

- pilnowanie obowiązkowych przeglądów MOT,

- opłacanie podatku drogowego (Road Tax).

MOT

Obowiązkowy przegląd auta można wykonać w jednym z ponad 18 tysięcy autoryzowanych warsztatów. Pierwszy MOT wykonuje się, gdy samochód ma trzy lata. Później trzeba powtarzać przegląd co roku. MOT samochodu osobowego kosztuje 50,35 funtów. Żeby samochód został dopuszczony do ruchu, trzeba wykonać konieczne naprawy - to dodatkowy koszt.

Podatek Drogowy

Każdy samochód, który porusza się po brytyjskich drogach musi mieć na szybie naklejkę, która potwierdza opłacenie podatku drogowego. Podatek można opłacić w urzędzie pocztowym, przez telefon (tel. 0870 850 4444) lub przez Internet na tej stronie . Najbliższy urząd pocztowy, w którym możesz opłacić Road Tax znajdziesz tutaj .

Wysokość podatku drogowego zależy od emisji spalin:

Ubezpieczenie

Każdy kierowca w Wielkiej Brytanii ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Dobrowolnie można wykupić pełne ubezpieczenie (od kradzieży i zniszczenia). Ubezpieczenia oferuje wiele firm. Obok niezależnych brokerów ubezpieczeniowych, również banki i supermarkety. Najpopularniejsze z nich to:

Churchill

Direct Line

Elephant

Lloyds TSB

Norwich Union

Tesco

Najlepszym sposobem na wyszukanie najkorzystniejszej ceny ubezpieczenia jest skorzystanie z portalu porównującego oferty, np.

moneysupermarket

confused.com

Na wysokość ceny ubezpieczenia mają wpływ:

- wiek kierowcy (najdroższe ubezpieczenie obejmuje osoby do 21 roku życia),

- lata posiadania prawa jazdy,

- historia ubezpieczeniowa (ilość stłuczek i wypadków),

- rok wyprodukowania samochodu,

- pojemność silnika,

- informacja, gdzie będzie stało auto (na samochody trzymane w garażu ubezpieczenie jest niższe)

- ilość kierowców, na które ubezpieczasz samochód (im więcej użytkowników pojazdu, tym więcej będzie kosztowało ubezpieczenie).

Zniżki za bezkolizyjną jazdę (no claims discount) zaczynają się od 10 procent i sięgają nawet 70 procent. Brytyjskie firmy ubezpieczeniowe akceptują zniżki za bezwypadkową jazdę dla kierowców z krajów Unii Europejskiej, jeśli przedstawi się potwierdzenie na piśmie z informacją o ilości przejechanych bez wypadku lat.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.