Nowe Nissany na targach we Frankfurcie

Nowy Nissan Primera oraz premierowe prototypy niedużego samochodu i pojazdu terenowego będą we wrześniu na targach samochodowych we Frankfurcie ozdobą stoiska Nissana.

Nowe Nissany na targach we Frankfurcie

Nowy Nissan Primera oraz premierowe prototypy niedużego samochodu i pojazdu terenowego będą we wrześniu na targach samochodowych we Frankfurcie ozdobą stoiska Nissana.

Przez ostatnie dwa i pół roku Nissan przechodził przez okres stabilizacji i wyciszenia po dekadzie, w której koncern ten przeżywał spore kłopoty finansowe. Doprowadziły one do ograniczenia suwerenności koncernu - w połowie 1999 r. największym akcjonariuszem Nissana zostało Renault. Teraz nadszedł czas ekspansji. Tradycyjne walory aut tego koncernu, trwałość, solidność, uzupełnić mają nowe walory, a przede wszystkim pełen ekspresji wygląd i awangardowe wyposażenie. Związek z Francuzami, którzy cenią sobie finezję, a zwłaszcza z Renault, które celuje w upodobaniu do śmiałej stylistyki, ułatwiło tę transformację.

Pierwszym z aut Nissana nowej generacji jest model Primera. Jego prototyp został pokazany jesienią zeszłego roku na targach samochodowych w Paryżu pod nazwą Fusion (pomieszanie, zamęt). Obwieszczała ona nazwę nowej stylistyki japońskiej firmy i w ogóle nową koncepcję projektowania aut przez Nissana. Jak w japońskiej tradycji, w tej koncepcji chodzi o połączenie sprzecznych żywiołów, przeciwstawnych cech. Nowa Primera jest sedanem, klasycznym pojazdem rodzinnym, a jednocześnie zwartą sylwetką kojarzy się z samochodami jednobryłowymi, takimi jak minivany. Karoseria jest zarysowana miękką linią, blachami o dużej powierzchni. Kontrastują z nimi kanciastego kształtu reflektory.

We wnętrzu tradycyjne materiały będą zaś sąsiadować z ultranowoczesnymi urządzeniami. Na środkowej części deski rozdzielczej połączoną z monitorkiem centralkę, za pomocą której kieruje się klimatyzacją, systemem audio oraz nawigacją satelitarną, która wykorzystuje mapy cyfrowe zapisane na płytach DVD. Na tym samym ekranie można zobaczyć co się dzieje z tyłu pojazdu, za pośrednictwem mikrokamery umieszczonej przy tablicy rejestracyjnej. Kamera uruchamia się automatycznie po włączeniu biegu wstecznego. Nowa Primera będzie też pierwszym autem klasy średniej dostępnym z system utrzymania stałej prędkość jazdy, sprzężonym z radarem laserowym. Dzięki niemu uda się zachować bezpieczną odległość od pojazdów poruszających się z przodu.

Jedną z kolejnych nowości Nissana na targach motoryzacyjnych w przyszłym roku powinna być nowa wersja modelu Micra. Być może zapowiedzią tego pojazdu we Frankfurcie będzie prototypowy model mm.e. We wnętrzu tego trzydrzwiowego pojazdu kryje się bardzo przestronna kabina pasażerska. Samochód ma komputerowe centrum (także zdalnie kierowane z koła kierownicy), którym można obsługiwać internet, system audio i nawigację satelitarną.

Kolejną nowością Nissana będzie Crossbow, prototyp kolejnego samochodu terenowego, który ma zdumiewać luksusowo wyposażonym wnętrzem (wykończenia z drewna oliwkowego, połączone z elementami koloru srebrnego i nowoczesnymi urządzeniami, np. monitorkiem obsługującym system audio i nawigację satelitarną, przystosowaną do jazdy w terenie, np. pokazując wysokości wzniesień). Lewarek skrzyni biegów przypomina wyglądem dźwignię przepustnicy z samoloto.

Andrzej Kublik