Dania

Królestwo Danii jest najbardziej wysuniętym na południe krajem skandynawskim. Zajmuje Półwysep Jutlandzki, Wyspy Owcze i Grenlandię oraz ok. 500 wysepek na obszarze cieśnin duńskich, z czego tylko ok. 100 jest zamieszkałych. Wybrzeże na całej swej długości 7500 km jest bardzo urozmaicone i niesłychanie ciekawe widokowo.

Dojazd:

Odległość: 973 km (w tym 686 km autostrad). Przybliżony czas podróży: 12 godz., w tym 6 godz. autostradami. Koszt podróży: 225 euro (ok. 130 euro prom - samochód i max. 5 osób, 85 euro paliwo, 10 euro opłaty drogowe).

Przepisy ruchu:

Obowiązkowo pasy bezpieczeństwa na przednich siedzeniach, na tylnych - o ile są montowane seryjnie, trójkąt ostrzegawczy. Zalecane jest posiadanie apteczki, gaśnicy i zabezpieczenia antywłamaniowego. Minimalna głębokość bieżnika opon - 1,6 mm (zalecana - 3 mm). Dla motocyklistów, motorowerzysty i ich pasażerów kask ochronny. Obowiązkowym wyposażeniem samochodu od początku grudnia do końca marca są opony zimowe, dozwolone jest także używanie opon kolcowanych.

Dzieci poniżej 3 lat należy przewozić w specjalnym foteliku przystosowanym do jego rozmiarów. Dzieci w wieku powyżej 3 lat i wzroście powyżej 1,35 winny być przewożone w specjalnym zabezpieczeniu (np. podwyższone siedzisko) przystosowanym do ich wzrostu i wagi. Obowiązuje zakaz przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera.

Na autostradzie, w przypadku nagłego hamowania lub widząc niebezpieczeństwo kierowca ma obowiązek włączyć światła awaryjne aby uprzedzić o sytuacji jadących za nim. Manewr wyprzedzania oprócz kierunkowskazów obowiązkowo należy uprzedzić migającymi światłami mijania.

Na parkingach, bez zainstalowanych parkometrów, kierowca musi umieścić na przedniej szybie dyskietkę parkingową, którą można otrzymać bezpłatnie w urzędach pocztowych, na stacjach benzynowych i w biurach turystyki. W Kopenhadze są strefy z ograniczonym czasem parkowania. W centrum miasta, od poniedziałku do piątku od 18h do 19h można bezpłatnie zaparkować samochód na 2 godziny; przy dłuższym parkowaniu należy wykupić bilet.

Mandaty:

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu karane jest grzywną w wysokości do 0,05 promila 0,12% średniej miesięcznej pensji netto skalkulowanej w zależności od zawartości alkoholu we krwi, powyżej 1-miesięczną pensją i do 20 dni aresztu. Mandaty pobierane są na miejscu a ich wysokość wynosi: przejazd na czerwonym świetle - od 1000 do 1500 DKK, nieprawidłowe parkowanie - 510 DKK, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu - od 1000 do 1800 DKK, niezatrzymanie się przed przejściem dla pieszych - 900 DKK, nieużywanie pasów bezpieczeństwa - 500 DKK, przekroczenie prędkości od 500 do 4500 DKK.

Dokumenty obowiązkowe:

Paszport ważny minimum trzy miesiące ponad planowany okres pobytu lub dowód osobisty ważny minimum sześć miesięcy uprawnia do bezwizowego wjazdu i pobytu maksymalnie do 90 dni. Nie ma obowiązku meldunkowego jednak turysta jest zobowiązany do wypełnienia, w hotelu, karty identyfikacyjnej.

Ubezpieczenie:

Krajowe ubezpieczenie pojazdu OC. Oprócz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawanej przez NFZ zalecane jest posiadanie polisy ubezpieczenia zdrowotnego, które pokrywa zarówno koszty ewentualnego leczenia szpitalnego, jak i transportu chorego do Polski. Paliwo:

W Danii można kupić wszystkie rodzaje benzyny bezołowiowej. Na niektórych stacjach dostępna jest także benzyna 95 lub 98 oktanów z dodatkami zastępującymi ołów. W większości przypadków akceptowane są karty kredytowe, przy stacjach samoobsługowych lepiej korzystać z banknotów o nominałach 100 DKK. Gaz płynny dostępny jest w ponad 60 stacjach paliwowych zlokalizowanych wzdłuż głównych dróg, w większości są to stacje sieci Statoil, Shell i Q8. Wjeżdżając do Danii promem i przewożąc zapasowe kanistry paliwa należy się upewnić czy nie ma zastrzeżeń ze strony przewoźnika.

Opłaty drogowe:

Dania posiada ok. 945 km autostrad. Główna z nich: E45 wiedzie z Frederikshavn (Jutlandia) do Froslev (granicy z Niemcami), E20 przebiega z Koldingu do Koge poprzez wyspę Fiona, E47/55 łączy Sjaelland z północy na południe. Korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne.

Płatny jest natomiast przejazd mostami Storebaelt (18 km) i Oresund (16 km). Ten pierwszy łączy Zelandię z Fioną, a koszt przejazdu motocykla lub samochodu osobowego wynosi ok. 15 euro. Drugi łączy Danię (region Oresund) ze Szwecją (region Malmö). Przejazd jest droższy i kosztuje motocykl ok. 17 euro, samochód osobowy ok. 32 euro, samochód osobowy z przyczepą lub samochód campingowy 64 euro. Przydatne informacje:

W Danii podobnie jak w Szwecji obowiązuje zakaz palenia papierosów w kawiarniach, restauracjach i barach (wszędzie tam, gdzie serwowane są posiłki i napoje). Nie powinno nikogo dziwić to, że miejscowi kierowcy, widząc szybciej jadący samochód, zjeżdżają na prawą stronę drogi, a nawet na pobocze. Warto wtedy skorzystać z uprzejmości, a po wyprzedzeniu podziękować, mrugając kierunkowskazem: raz prawym, lewym i znowu prawym. Używanie świateł awaryjnych w takiej sytuacji jest zabronione. Warto także przestrzegać ograniczeń prędkości, gdyż jakakolwiek dyskusja z policjantem może skończyć się w areszcie.

Przydatne informacje:

Dopuszczalne prędkości: 50/70/90/110, dop. zawartość alkoholu we krwi 0,05%, światła przez cały rok

1 EUR (euro) = 4,37 zł

Ważne telefony:

Pomoc drogowa +46 88 00 25 (24h) Policja, pogotowie ratunkowe, straż pożarna - 112

Więcej o:
Copyright © Agora SA