Samochody dla małych i dużych

Przed nami ostatni dzień przedświątecznej gorączki zakupów. Jeśli jeszcze nie kupiliście prezentu, a bliska Wam osoba jest fanem motoryzacji, to mamy sprawdzony sposób na jej uszczęśliwienie. Model ulubionego samochodu na pewno ją ucieszy
DeLorean DMC-12 DeLorean DMC-12 DeLorean DMC-12, fot. Hot Wheels

Powrót do przyszłości

Na rynku są dostępne tysiące modeli bardzo wielu firm. W ofercie większości producentów znajdziemy coś interesującego. Przedział cenowy jest ogromny. Nie brakuje modeli, którym za światła służą namalowane różnymi kolorami szlaczki , ale i takich, w których odnajdziemy skórzaną tapicerkę i odkręcane śruby felg. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Zasada jest prosta. Im mniejszy model, tym trudniej odwzorować szczegóły. Niektórzy producenci lubią nadużywać słowa replika, którym określają każdy samochodzik znajdujący się w ich ofercie. Tymczasem replika to wierne odwzorowanie oryginału. Jej mianem nie można określać modelu, który z oryginałem łączą cztery koła i otwierane drzwi. W naszym zestawieniu umieściliśmy samochody w różnym przedziale cenowym, ale wszystkie z nich charakteryzuje akceptowalna lub wysoka jakość.

Zaczynamy od najtańszych, żeby później przejść do naprawdę drogich zabawek. DeLorean DMC-12 to samochód jednoznacznie kojarzący się z filmem "Powrót do przyszłości". Ten resorak nie ma otwieranych drzwi, pokrywy silnika czy bagażnika, ale to obowiązkowa pozycja w skrzyni zabawek młodych fanów motoryzacji. Samochody z serii Hot Wheels są tym dla młodych chłopców, czym lalki Barbie dla małych dziewczynek. Tyle frajdy, a tak niska cena...

Cena: około 10 zł

Audi R8 Audi R8 Audi R8

Coś dla starszych

Samochody sterowane pilotem dają wiele frajdy nawet starszym. Łatwo je zepsuć, bo pokusa wjazdu do kałuży czy piaskownicy jest trudna do powstrzymania. Widoczne na zdjęciu Audi R8 to najniższa półka tego typu zabawek, ale do jazdy po pokoju nadaje się w sam raz. Idealne połączenie z dywanem, na którym wyszyto ulice (pamiętacie, jaką furorę robiły one kilka/kilkanaście lat temu?). O wiernym odwzorowaniu szczegółów R8 możemy zapomnieć, ale ta zabawka nie kurzy się na półce tylko podczas jazdy po szutrowo-asfaltowych odcinkach.

Cena: około 40 zł

Mercedes McLaren SLR Mercedes McLaren SLR Mercedes McLaren SLR, fot. AUTOart

Mercedes McLaren SLR

Następny w kolejce jest Mercedes McLaren SLR z kolekcji Street firmy AUTOart. Ze względu na wielkość (i cenę) odwzorowanie wszystkich szczegółów oryginału było niemożliwe. Stalową karoserię wypełnia plastikowe wnętrze. Srebrny lakier w mocnym świetle wygląda jak warstwa brokatu, ale reszta nie budzi zastrzeżeń.

Cena: około 60 zł

Zabawka dla najmłodszych Zabawka dla najmłodszych Zabawka dla najmłodszych

Ferrari dla najmłodszych

Tzw. jeździk, choć nie jest modelem, ma cztery kółka i nadaje się na prezent dla najmłodszych. W zestawieniu prezentujemy samochody wykonane w różnej skali, dlatego nie mogło w nim zabraknąć tej dużej zabawki, którą producent nazywa edukacyjną. Wzorowany na Ferrari Enzo jeździk po naciśnięciu odpowiedniego przycisku na kierownicy wydaje dźwięk klaksonu i włączonego kierunkowskazu, a pod siedzeniem znajduje się schowek na drobiazgi. Dobry sposób na zarażenie najmłodszych motoryzacyjną gorączką.

Cena: około 80 zł

Porsche Boxster S Porsche Boxster S Porsche Boxster S

Porsche

Samochód z linii Porsche Design Driver's Selection wyprodukowany na zlecenie niemieckiej marki. Model w skali 1:43 jest niewielki, ale bardzo dobrze odwzorowuje detale Boxstera S. Do produkcji wykorzystano metal i plastik. Samochód ma otwierane drzwi, pokrywę bagażnika oraz silnika.

Cena: około 170 zł

Mustang GT 390 Mustang GT 390 Mustang GT 390

Mustang

To kolejny produkt firmy AUTOart, ale tym razem znacznie wyższej jakości. Skala 1:18, w której wykonano Mustanga GT 390 (1968 rok) daje większe pole do popisu i ułatwia odwzorowanie poszczególnych elementów. Wnętrze wygląda bardzo dobrze, a pod otwieraną maską znajduje się osiemnastokrotnie mniejszy niż w oryginale silnik. Samochód posiada skrętne koła, otwierane drzwi, maskę, klapę bagażnika i resorowanie zawieszenia, czyli wszystko to, co dobry model powinien posiadać.

Cena: około 350 zł

Bugatti Typ 57 SC Atlantic Coupe Bugatti Typ 57 SC Atlantic Coupe Bugatti Typ 57 SC Atlantic Coupe

Bugatti

Bugatti Typ 57 SC Atlantic Coupe w skali 1:18, to najlepiej odwzorowany model z naszego zestawienia. Lakier błyszczy, jak w oryginale, na kokpicie umieszczono każdy przycisk, który widniał obok kierownicy słynnego Bugatti, a pod rozsuwaną pokrywą silnika znajduje się motor odwzorowany z dokładnością, jakiej nie powstydziliby się szwajcarscy zegarmistrzowie. Ten model nie służy do zabawy, ale ucieszy każdego kolekcjonera.

Cena: 370 dolarów (1255 zł)

Mercedes 1886 Mercedes 1886 Mercedes 1886

Coś wyjątkowego

Na zagranicznym portalu aukcyjnym znaleźliśmy to cudo - odwzorowany z pietyzmem Mercedes z 1886 roku, będący pierwszym czterokołowym samochodem na świecie. Do jego produkcji wykorzystano drewno, metal i plastik. Auto w skali 1:10 może z powodzeniem nosić miano repliki. Cena jest wysoka, ale na tak wykonany model nie szkoda pieniędzy.

Cena: 330 euro (1446 zł)

Ford F-350 Ford F-350 Ford F-350, fot. RCshop

4x4

Ford F-350 sterowany radiem o wymiarach 492/216/220 (długość/szerokość/wysokość w mm) w skali 1:10. Samochód posiada 3-biegową skrzynię biegów, by ułatwić jazdę "w terenie". Jego złożeniem musi zająć się właściciel, co ma swoje plusy, bo standardowo biała karoseria daje sporą możliwość personalizacji modelu. Tym samochodem bez obaw można wjechać w błoto, piach i kałuże. Niestety cena nie jest mała, ale czego się nie robi dla zabawy...

Cena: około 1 500 zł

Bburago Bburago Bburago

Bburago

To wręcz legendarna firma. Chyba każdy, kto przeżywał swą młodość w latach dziewięćdziesiątych miał w swym asortymencie resoraki i modele w innej skali sygnowane tym logo. Nie przytaczamy tu konkretnego modelu, bo prawie wszystkie z nich reprezentują dobrą relację ceny do jakości. Samochody Bburago nie są modelarskimi wyżynami, ale dla przeciętnego użytkownika będą wręcz doskonałe. Tej firmy nie mogło zabraknąć w zestawieniu.

Cena: ---

Więcej o: