Oto pięć aplikacji, które pomogą oszczędzić czas (i nerwy) za kierownicą

Pośpiech i nerwy podczas prowadzenia samochodu nie służą bezpiecznej jeździe. Chcąc jak najszybciej dotrzeć na stację benzynową, do domu czy do urzędu warto skorzystać z aplikacji na smartfony. Wybraliśmy pięć najciekawszych (i najlepiej ocenianych) programów, które pozwalają na oszczędność czasu za kierownicą.
Google Maps Google Maps fot. Google Play / Google Maps

Google Maps - wyliczy czas dojazdu

Pierwsza grupa aplikacji może wydawać się dość oczywista. W końcu każdy chcąc znaleźć drogę z puntu A do B sięga właśnie po smartfona z GPS. Szkopuł w tym, że gdy trasę znamy to z nawigacji nie korzystamy. Tymczasem programy tego typu pozwalają dziś na znacznie więcej, niż prowadzenie kierowcy we wskazane miejsce.

Przykładem apki, która szczególnie dobrze radzi sobie z oszczędzaniem naszego czasu jest Google Maps. Aplikacja na bieżąco aktualizuje dane o ruchu w różnych częściach miasta pokazując, które ulice są zakorkowane, a na których ruch jest płynny. Ustawiając konkretną trasę możemy też zaznaczyć, że priorytetem jest czas, a wtedy mapy mogą poprowadzić nas dłuższą, ale szybszą drogą. Wśród licznych opcji można też zaznaczyć, że przy okazji chcemy wstąpić do sklepu lub na stację benzynową, a mapy wyznaczą najszybszą trasę obejmującą takie miejsce.

Co więcej, program od jakiegoś czasu pozwala na ustawienie pożądanej godziny przyjazdu samochodem w konkretne miejsce (wcześniej opcja była dostępna tylko dla transportu publicznego). Mapy wyliczają wtedy czas przejazdu o konkretnej porze dnia i podają godzinę, o której najpóźniej trzeba wyjechać, aby w punkcie docelowym być na czas.

Mapy Google na Androida

Mapy Google na iOS

Oczywiście warto pamiętać, że nawigacja to nie tylko Google Maps. Ciekawych nawigacji na telefon jest multum, a Mapom Google'a wciąż brakuje niektórych funkcji, które mają konkurenci. Nasze zestawienie najlepszych nawigacji znajdziecie w TYM miejscu.

mobiParking mobiParking fot. Google Play / mobiParking

mobiParking - zapłaci za parking

Czasy, gdy po zaparkowaniu musieliśmy wysiąść z samochodu, udać się do parkometru, zapłacić i odebrać paragon, a następnie umieścić go za przednią szybą minęły bezpowrotnie. Dziś za parking możemy zapłacić telefonem. Jedną z aplikacji, która na to pozwala jest mobiParking.

Po zaparkowaniu wystarczy otworzyć apkę i kliknąć w "Rozpocznij parkowanie". Do wyboru mamy ustawienie określonego czasu postoju (lub bez limitu z koniecznością wyłączenia licznika po powrocie do auta) lub określonej kwoty za parkowanie. Opłata zostanie automatycznie ściągnięta z przedpłaconego konta w aplikacji. Co więcej, chcąc przedłużyć postój, można zrobić to zdalnie z poziomu aplikacji bez konieczności wracania do samochodu.

mobiParking na Androida

mobiParking na iOS

AmberOne i Autopay AmberOne i Autopay fot. Google Play / AmberOne / Autopay

AmberOne i Autopay - zapłacą za autostradę

Kolejna grupa aplikacji przyda się szczególnie osobom korzystającym z przejazdów autostradą A1. Mowa o programach AmberOne oraz Autopay by blue media, czyli aplikacjach pozwalających na przejazdy bramkami AmberGo bez konieczności całkowitego zatrzymywania się i fizycznego uiszczania opłaty (w przypadku Autopay obsługiwany jest również odcinek Katowice-Kraków na autostradzie A4).

W AmberOne i Autopay wystarczy podać swoje dane, numer rejestracyjny pojazdu i autoryzować kartę płatniczą, aby system sam rozpoznał tablice rejestracyjne pojazdu, pobrał opłatę i otworzył szlaban. Korzystanie z takich aplikacji nie tylko skraca kolejki do szlabanów i pozwala oszczędzić czas, ale również jest bardzo wygodne.

Autopay by blue media na Androida

Autopay by blue media na iOS

AmberOne na Androida (brak wersji na iOS)

Fuelio: paliwo, koszty, rejestrator GPS, spalanie Fuelio: paliwo, koszty, rejestrator GPS, spalanie fot. Fuelio / Google Play

Fuelio - wyszuka tanią stację w pobliżu

Chcąc ograniczyć czas spędzony za kółkiem warto też zainstalować sobie aplikację pomocną w znalezieniu najbliższej stacji benzynowej. Propozycji jest sporo, a do tego celu nadadzą się również nawigacje, jednak warto zastanowić się nad dedykowanym temu celowi programem.

Jednym z nich (i w ogóle jedną z najciekawszych aplikacji, która powinna znaleźć się w smartfonie kierowcy) jest Fuelio. Program pozwala na wyszukanie wszystkich stacji w pewnej odległości od smartfona i pokazanie ich na mapie. Poza tym dla każdej ze stacji wyświetlane są ceny wybranego typu paliwa, dzięki temu znacznie łatwiej podjąć decyzję, w które miejsce podjechać (Fuelio ma sporą bazę użytkowników, dlatego cenniki są najczęściej aktualne).

Fuelio może też stale śledzić ceny na wszystkich stacjach mijanych w trasie (trzeba określić odległość od samochodu) i wyróżniać najniższe, co powinno przydać się, gdy zależy nam przede wszystkim na oszczędzeniu kilku groszy na paliwie. Główną zaletą Fuelio jest jednak możliwość prowadzenia precyzyjnego dziennika kosztów związanych z eksploatacją samochodu.

Fuelio jest dostępne wyłącznie na smartfony z systemem operacyjnym Android.

Fuelio na Androida

wRazieWu wRazieWu fot. Google Play / wRazieWu

wRazieWu - pomoże w razie awarii

wRazieWu to aplikacja, którą zdecydowanie warto mieć w telefonie, ale lepiej, aby się nie przydała. Gdy jednak z samochodem stanie się coś złego, pomoże oszczędzić trochę czasu i nerwów.

Z poziomu aplikacji możemy m.in. wezwać pomoc drogową, znaleźć najbliższy warsztat samochodowy czy wulkanizację. wRazieWu służy też jako wyszukiwarka części do aut osobowych oraz ciężarówek, transportu i... kancelarii prawnych.

wRazieWu - podobnie, jak Fuelio - jest dostępne wyłącznie na urządzenia mobilne z Androidem.

wRazieWu na Androida

Czytaj też: Aplikacje, dzięki którym sprawdzisz dostępność punktów ładowania

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.