Chcesz wynająć samochód za granicą? Oto, na co uważać, decydując się na wypożyczenie auta

Możliwość posiadania samochodu nawet podczas pobytu w odległych miejscach jest ogromnym ułatwieniem. Dlatego też wiele osób decyduje się na wynajem auta. Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę podczas rezerwacji i na co uważać, aby nie narazić się na dodatkowe koszty.

Przeczytaj umowę i sprawdź szczegóły wynajmu

Absolutną podstawą przed zarezerwowaniem samochodu powinno być przeczytanie dokumentów potwierdzających wynajem. To własnie z nich można dowiedzieć się, jak będzie wyglądał proces wypożyczenia auta oraz za co konkretnie zapłacimy.

Jeśli rezerwowaliśmy samochód przez internet, przy odbiorze dobrze jest porównać elektroniczną wersję umowy z dokumentami, które w miejscu docelowym wypożyczalnia dostajemy do podpisania. Warto uważać też na dodatkowe opłaty. Wiele firm - podobnie, jak np. tanie linie lotnicze - stosuje wiele dopłat, których nieuważni turyści często nie zauważają. 

salon BMW, zakup samochodu salon BMW, zakup samochodu JAKUB ORZECHOWSKI

Sprawdź, za co musisz dopłacić

Za co wypożyczalnie każą sobie dopłacać? Niestety to w dużej mierze zależy od kontentej firmy, samochodu czy miejsca wynajmu. Te najbardziej popularne opłaty to dopłata za fotelik dziecięcy, dodatkowy bagażnik (np. na narty), nawigację GPS czy choćby odbiór auta w nietypowych godzinach lub oddanie w innej lokalizacji.

Oczywiście niemal w każdej wypożyczalni trzeba będzie zapłacić za dodanie drugiego (i każdego kolejnego) kierowcy. Jeśli zatem chcecie za kółkiem zmieniać się z kimś innym, trzeba uprzedzić o tym wypożyczalnię i uiścić dodatkową opłatę.

Co więcej, większość dopłat pobieranych jest za każdy dzień, a nie cały okres wyjazdu. Jeśli dopłata do 10-dniowego wynajmu wynosi 8 euro ostatecznie będzie trzeba zapłacić 80 euro więcej, co nie jest już małą kwotą.

Citroen C4 Picasso i Grand Picasso FL Citroen C4 Picasso i Grand Picasso FL fot. Citroen

Młody wiek może być kosztowny

To jednak niejedyne dopłaty, o które może upomnieć się wypożyczalnia. Spora część firm dolicza sobie opłaty za młody wiek kierowcy. Czasem osoby, które mają mniej niż 23, 25 czy nawet 30 lat (to zależy od konkretnej firmy) muszą dorzucić kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt euro do rachunku. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie, które stosują również ubezpieczyciele prywatnych samochodów.

Co więcej, wypożyczalnie chętnie określają w regulaminie minimalny wiek, który w ogóle umożliwia wynajęcie auta. Najczęściej jest 19, 21 lub 23 lata w zależności od firmy. Młodsze osoby na miejscu mogą nie dostać kluczyków, pomimo posiadania ważnego prawa jazdy i uiszczenia wszystkich opłat.

Sprawdź stan samochodu przed i po wynajmie

Uwagę zachować trzeba nawet w momencie, gdy wszystkie warunki zostały spełnione, a pracownik wypożyczalni prowadzi już przeszłego kierowcę na parking. Wtedy spisywany jest bowiem protokół wynajmu, w którym przedstawiciel firmy zaznacza wszystkie problemy, takie jak rysy w lakierze i wgniecenia karoserii.

Przed podpisaniem się na protokole trzeba dokładnie sprawdzić jego zgodność z rzeczywistością oraz pamiętać o zachowaniu swojej kopii przynajmniej do momentu zwrotu całej kaucji. Dobrą praktyką jest też zrobienie zdjęć samochodu, które w spornych sytuacjach mogłyby przydać się jako dowód w sprawie.

W tym miejscu wspomnieć można też o ubezpieczeniu wkładu własnego. Podczas odbierania samochodu wypożyczalnie zazwyczaj blokują depozyt na karcie kredytowej, który w przypadku uszkodzenia auta może do nas nie wrócić (lub wrócić, ale nie w całości). Ubezpieczenie wkładu własnego (takie opcje oferują i wypożyczalnie i firmy zewnętrzne) pozwoli odzyskać depozyt w całości, nawet jeśli to wynajmujący spowodował usterkę.

Nismo Watch Nismo Watch fot. Nissan

Pilnuj czasu wynajmu

Niezwykle ważne jest również, aby dokładnie sprawdzić daty i godziny oddania samochodu. Jeśli spóźnimy się z oddaniem auta nawet kilkanaście minut, wypożyczalnia może zażądać dodatkowej opłaty.

Co więcej, podczas rezerwowania samochodu w internecie można poeksperymentować z godzinami wynajmu. Być może oddając samochód w południe zamiast o 15 uda się zaoszczędzić sporo pieniędzy. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób konkretna wypożyczalnia określa każdy dzień wynajmu.

Skoda Fabia TDI przejechała milion km Skoda Fabia TDI przejechała milion km fot. Skoda

Kontroluj dystans i poziom paliwa

Rezerwując auto lepiej też zdecydować się na opcję full to full. Oznacza to, że samochód odbierzemy zatankowany do pełna i oddamy również z pełnym bakiem. Jest to lepsze niż np. full to empty, ponieważ rzadko kiedy uda nam się spalić cały bak benzyny na chwilę przed wjazdem na parking wypożyczalni. A za pozostałe paliwo wypożyczalnia nie zwróci pieniędzy.

Oczywiście w opcji full to full trzeba pamiętać o dotankowaniu auta do pełna tuż przed oddaniem, jednak zazwyczaj wychodzi to zdecydowanie korzystniej. Przy okazji można też umyć auto, bo jeśli oddamy je w złym stanie, wypożyczalnia chętnie pobierze dodatkowe opłaty za czyszczenie.

Warto też dokładnie sprawdzić ewentualny limit kilometrów narzucony przez firmę wynajmującą auto. Najlepiej wybrać opcję bez ograniczeń, jeśli jednak już jakieś są, trzeba pamiętać o limicie kilometrów.

Przejście graniczne Gronowo - Mamonowo Przejście graniczne Gronowo - Mamonowo Fot. Jan Rusek / Agencja Wyborcza.pl

Uważaj przy wyjeździe za granicę

W Unii Europejskiej, w przypadku wynajmu auta w miejscach, które nie są zbytnio oddalone od granicy z innym państwem, możemy zazwyczaj pozwolić sobie na wycieczkę do sąsiedniego kraju. Niektóre wypożyczalnie w ogóle się na to nie zgadzają, inne nie mają z tym problemu, jednak zagraniczny wyjazd może być w pewien sposób ograniczony. Jeśli podczas wynajmu auta nie znajdziemy stosownej informacji, warto skontaktować się z firmą i dopytać o szczegóły.

Warto jednak pamiętać, że w wielu przypadkach, choć przekraczanie granicy jest dozwolone, możemy pojechać wyłącznie na teren dwóch lub trzech wymienionych państw. Co więcej, za taką możliwość wypożyczalnie chętnie obciążają klienta dodatkowymi kosztami wynoszącymi od kilkunastu do kilkudziesięciu euro. 

Używany samochód przez Internet? Rewolucyjna usługa już działa w Niemczech Używany samochód przez Internet? Rewolucyjna usługa już działa w Niemczech fot. Audi

Przeczytaj opinie o wypożyczalni

Ostatnią i chyba jedną z ważniejszych rad jest nie wybieranie kota w worku. Zdecydowanie warto poświęcić kilkanaście minut na sprawdzenie opinii w internecie o konkretnej wypożyczalni. Jest to szczególnie istotne w przypadku lokalnych firm, z którymi nie mieliśmy jeszcze do czynienia w innych lokalizacjach.

Co więcej, warto uważać na podejrzane oferty. O ile wynajem samochodu za 20 czy nawet 15 euro za dzień (za segment A lub B) w wielu miejscach jest możliwy, o tyle oferty rzędu kliku euro powinny wzbudzić nasze podejrzenia. W internecie znajdziemy zazwyczaj setki lub tysiące komentarzy zadowolonych i niezadowolonych klientów. Dzięki czemu możemy dowiedzieć się, jakich firm lepiej unikać, a w efekcie zaoszczędzić nerwy i pieniądze.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.