Najlepsze aplikacje dla oszczędnych kierowców. Pomogą znaleźć najtańszą stację i zapłacą za autostradę

W dzisiejszych czasach smartfony to nie tylko świetne nawigacje samochodowe. Te przenośne urządzenia mają znacznie więcej zastosować przydatnych kierowcom. Wybraliśmy pięć - naszym zdaniem - najciekawszych aplikacji, które pomogą zaoszczędzić pieniądze czas i nerwy na drodze.
Fuelio Fuelio fot. Fuelio / Google Play

Fuelio (4,6 / 5)

Fuelio to jedna z najciekawszych aplikacji, która powinna znaleźć się w smartfonie oszczędnego kierowcy. Pozwala w łatwy sposób zapanować nad kosztami, jakie generuje auto. Jest swoistym dziennikiem w smartfonie - pozwala znaleźć stację benzynową z najlepszą ceną paliwa, a następnie zapisać tankowanie wraz z dodatkowymi informacjami, jak cena i ilość paliwa, przejechany dystans oraz lokalizacja stacji (pobierane z GPS). Pozwala też wygenerować miesięczny raport kosztów oraz wiele więcej.

Jedną z największych zalet Fuelio jest wbudowany kalkulator spalania, dzięki któremu można łatwo sprawdzić koszt konkretnej podróży. Sporą zaletą jest też obsługa języka polskiego oraz możliwość prowadzenia dziennika dla kilku samochodów oraz aut z dwoma bakami.

Fuelio dla Androida

Sygic GPS Navigation Sygic GPS Navigation fot. Sygic GPS Navigation / zdjęcie z Google Play

Sygic GPS Navigation & Maps (4,4 / 5)

Oszczędny kierowca potrzebuje też porządnej nawigacji. Jedną z najlepszych jest bardzo rozbudowana słowacka aplikacja Sygic. Oferuje dokładne mapy i opiera nawigację o jedną z wiele różnych tras do wyboru. Mapy są aktualizowane kilka razy do roku i dostarczane przez firmę TomTom oraz kilku innych producentów.

Bardzo dużą Sygic zaletą jest dynamiczny asystent pasa ruchu, który (również graficznie) informuje, którego pasa należy się trzymać, aby nie przegapić zjazdu. Ale aplikacja pozwala zaoszczędzić nie tylko na paliwie (dobierając najlepszą trasę), ale również na... mandatach.

Sygic pokazuje fotoradary i kontrole policyjne na mapie i na bieżąco ostrzega o nich podczas jazdy. W czasie nawigacji wyświetla też na dole ekranu aktualną i maksymalną dozwoloną prędkość pojazdu, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej dostosować się do ograniczeń.

Sygic dla Androida

Sygic dla iOS

Czytaj też: 5 najlepszych darmowych nawigacji na smartfony z Androidem i iOS

Autopay by blue media Autopay by blue media fot. Blue Media SA / Google Play

Autopay by blue media (3,7 / 5)

W przypadku Autopay zaoszczędzimy co prawda nie pieniądze, ale czas. Aplikacja powala na automatyczne opłacenie przejazdu autostradą bez konieczności marnowania czasu na bramkach. Wystarczy podać swoje dane, numer rejestracyjny pojazdu i autoryzować kartę płatniczą, aby system sam rozpoznał tablice rejestracyjne pojazdu, pobrał opłatę i otworzył szlaban.

Oczywiście Autopay współpracuje wyłącznie z bramkami w systemie AmberGo, które zostały wprowadzone w połowie zeszłego roku w ramach pilotażu. Na razie jest on dostępny na specjalnie oznaczonych bramkach autostrady A1 wyłącznie w Rusocinie i Nowej Wsi.

Użytkownicy aplikacji narzekają, że całość co prawda działa, jednak kompatybilnych bramek jest zdecydowanie za mało. Na dodatek i tak blokują je kierowcy przejeżdżający tradycyjną metodą wymagającą pobrania biletu. Na szczęście liczba bramek AmberGo od 1 lipca ma zostać znacząco rozszerzona.

Autopay dla Androida

Autopay dla iOS

mobiParking mobiParking fot. mobiParking / Google Play

mobiParking (4,5 / 5)

MobiParking nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Już sama nazwa sugeruje, że aplikacja służy do regulowania opłat za parkowanie. Potrafi bardzo ułatwić życie, bo pozwala szybko i wygodnie wnieść opłatę z poziomu telefonu bez konieczności szukania parkometru. Po zaparkowaniu trzeba jedynie otworzyć aplikację kliknąć w "Rozpocznij parkowanie". Odpowiednia opłata zostanie automatycznie ściągnięta z przedpłaconego konta w aplikacji.

MobiParking pozwala na opłacenie postoju na określony czas i zdalne jego przedłużenie. Umożliwia również zaparkowanie samochodu w systemie Start-Stop, z możliwością zatrzymania naliczania opłaty w momencie powrotu do auta. Pozwoli zatem zaoszczędzić na parkowaniu, bo płacimy wyłącznie za czas faktycznego postoju.

Przed skorzystaniem z aplikacji należy oznaczyć swoje auto naklejką lub kartką z logo "mobiParking".

mobiParking dla Androida

mobiParking dla iOS

Torque Pro (OBD 2 & Car) Torque Pro (OBD 2 & Car) fot. Ian Hawkins / Google Play

Torque Pro (4,4 / 5)

Dziś, aby dowiedzieć się więcej na temat swojego auta nie trzeba zawozić go do warsztatu. Do zdiagnozowania np. nieprawidłowości w działaniu pojazdu wystarczy (z pozoru) prosta aplikacja o potężnych możliwościach. Torque pozwala zebrać najważniejsze informacje z komputera pokładowego informujące o pracy samochodu.

Aby dostać się do niego będzie potrzebny jeszcze niewielki moduł, który wpiąć należy do gniazda OBD-II w samochodzie. Łączy się on poprzez Bluetooth ze smartfonem i w ten sposób przekazuje dane z komputera pokładowego. Torque jest dostępny w nieco okrojonej (i z reklamami) wersji Lite i bardziej rozbudowanej Pro.

Torque Pro dla Androida

Czytaj też: 6 najciekawszych aplikacji przydatnych kierowcom. Znajdą najtańszą stację i wyliczą koszty

Więcej o:
Copyright © Agora SA