6 najciekawszych aplikacji przydatnych kierowcom. Znajdą najtańszą stację, wyliczą koszty, opłacą parking

Smartfony, obecne dziś w kieszeni niemal każdego kierowcy przyniosły zupełnie nowe możliwości. Potrafią całkowicie zastąpić papierową mapę, notes i długopis czy gotówkę. Wybraliśmy 6, naszych zdaniem najbardziej przydatnych aplikacji, które powinny znaleźć się w telefonie kierowcy.
Google Maps Google Maps fot. screen / Google Maps

Google Maps - mapa na "sterydach"

Mapy Google to narządzenie niezwykle przydatne kierowcom, choć nie tylko. Aplikacja giganta z Doliny Krzemowej nie jest może najlepszą nawigacją, ale pozwala na wygodne sprawdzenie trasy jeszcze przed odjazdem. Mapy biorą pod uwagę natężenie ruchu i odpowiednio dopasowują trasę. Co więcej podpowiadają także kiedy rozpocząć podróż, aby dotrzeć we wskazane miejsce o czasie.

Trudno nie docenić też dwóch innych funkcji Map Google. Pierwszą jest udostępnianie lokalizacji konkretnej osobie przez określony czas. Druga to wygodne zaznaczenie miejsca parkowania po kliknięciu we własną lokalizację na mapie. Dodatkową zaletą jest możliwość pobrania wybranego fragmentu mapy do użytku offline. Bardzo przydatne przy wyjeździe za granicę. To oczywiście nie wszystkie możliwości Map Google, jednak te chyba najbardziej przydają się kierowcom.

Mapy Google dla Androida

Mapy Google dla iOS

Waze Waze fot. screen / Waze

Waze - intuicyjna nawigacja

Waze jest uważana dziś za jedną z najlepszych nawigacji na smartfony. Jest chwalona przez użytkowników za bardzo ładny i przejrzysty interfejs, ale również rozbudowane możliwości. Dobrze wylicza i podaje propozycje tras oraz informuje, która z nich jest najszybsza. W trakcie jazdy potrafi za to dynamicznie korygować trasę w zależności od sytuacji na drodze.

Waze słynie z bardzo rozbudowanej społeczności (również w Polsce), dzięki której na mapie na bieżąco pojawiają się ostrzeżenia m.in. o fotoradarach, kontrolach policji, wypadkach, korkach czy zamknięciu drogi. Pozwala też na łatwe znalezienie najtańszej stacji na trasie i pokaże na mapie pobliskie parkingi. Główną wadą Waze jest brak możliwości korzystania w trybie offline.

Waze dla Androida

Waze dla iOS

Fuelio Fuelio fot. Fuelio / Google Play

Fuelio - dziennik kosztów

Fuelio to jedna z najlepszych aplikacji na rynku, która pozwala w łatwy sposób zapanować nad kosztami, jakie generuje auto. Jest swoistym dziennikiem na smartfonie - pozwala przede wszystkim na zapisanie tankowań wraz z dodatkowymi informacjami, jak cena i ilość paliwa czy przejechany dystans. Fuelio może też zapisywać miejsce tankowań (pobierane z GPS), wygenerować miesięczny raport oraz wiele więcej.

To niejedyne zalety aplikacji. Fuelio ma też wbudowany kalkulator spalania i kosztów, dzięki któremu można łatwo sprawdzić koszt konkretnej podróży. Dzięki społeczności pozwala też znaleźć stację benzynową w okolicy z najlepszą ceną paliwa. Sporą zaletą jest też obsługa języka polskiego oraz możliwość prowadzenia dziennika dla kilku samochodów oraz aut z dwoma bakami. Niestety na ten moment Fuelio jest dostępne jedynie dla posiadaczy smartfonów z Androidem.

Fuelio dla Androida

mobiParking mobiParking fot. mobiParking / Google Play

mobiParking - płacenie za parking

MobiParking nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Już sama nazwa sugeruje, że aplikacja służy do regulowania opłat za parkowanie. Potrafi bardzo ułatwić życie, bo nie wymaga wożenia ze sobą gotówki - pozwala szybko i wygodnie wnieść opłatę bez konieczności szukania parkometru.

Po zaparkowaniu trzeba jedynie otworzyć aplikację kliknąć w "Rozpocznij parkowanie". Kwota za parkowanie zostanie automatycznie ściągnięta z przedpłaconego konta w aplikacji. Dużą zaletą mobiParking jest możliwość przedłużenia parkowania w dowolnym momencie bez konieczności powrotu do samochodu. Przed skorzystaniem z aplikacji należy oznaczyć swoje auto naklejką lub kartką z logo "mobiParking".

mobiParking dla Androida

mobiParking dla iOS

DailyRoads Voyager DailyRoads Voyager fot. DailyRoads Voyager / Google Play

DailyRoads Voyager - wideorejestrator w smartfonie

Czasem trudno nie docenić rejestratora samochodowego. W spornych sytuacjach może wyjaśnić sytuację w policją. Nie każdy chce jednak nagrywać obraz zza szyby na co dzień, a jedynie w niektórych sytuacjach, np. podczas jazdy samochodem za granicą. Wtedy zakup rejestratora jest zupełnie nieopłacalny, a bardzo pomocna może okazać się zastępująca go aplikacja na telefon. Jednym z przykładów jest DailyRoads Voyager, ale w sklepach dla Androida i iOS znajdziemy wiele innych.

DailyRoads Voyager pozwala na nagrywanie ze zdefiniowaną długością oraz potrafi nadpisywać najstarsze nagrania, gdy zacznie brakować pamięci w urządzeniu. Co więcej, gdy rozpozna bardzo silny wstrząs (wypadek) automatycznie zapisuje ten fragment nagrania. Pozwala też na naniesienie na nagranie danych z GPS, np. prędkości i wysokości i zapewnia ochronę przed przegrzaniem.

DailyRoads Voyager dla Androida

Drive Safe Drive Safe fot. Drive Safe / Google Play

Drive Safe - bloker powiadomień

Na koniec wybraliśmy prostą, ale przydatną aplikację, która pomoże maksymalnie skoncentrować się na drodze. Drive Safe to jeden z wielu programów blokujących powiadomienia z telefonu. Jest dostępny dla użytkowników Androida. Posiadacze iPhone'ów mogą ustawić podobną blokadę z poziomu systemu.

Drive Safe rozpoznaje rozpoczęcie jazdy i automatycznie włącza moduł Bluetooth w telefonie i wycisza powiadomienia, a po dotarciu na miejsce z powrotem je odblokowuje. Pozwala też ustawić automatyczne odpowiedzi SMS dla nadchodzących połączeń lub "przepuścić" trzecie połączenie z rzędu z tego samego numeru.

Drive Safe dla Androida

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.