Wielka rewolucja w Arabii Saudyjskiej. Kobiety będą mogły prowadzić

Po wielu dekadach zakazu kobiety w Arabii Saudyjskiej znów będą mogły prowadzić samochód. Zmiana przepisów wejdzie w życie 24 czerwca.
Riad, Arabia Saudyjska - kobieta za kierownicą Riad, Arabia Saudyjska - kobieta za kierownicą Hasan Jamali (AP Photo/Hasan Jamali, File)

Rewolucja w Arabii Saudyjskiej

Dyrektor generalny Departamentu Ruchu w Arabii Saudyjskiej, generał Mohammed Bassami ogłosił we wtorek, że osiem miesięcy po ogłoszeniu zmiany przepisy wejdą w życie. Według założeń saudyjskiego rządu, kobiety w wieku od 18 lat będą mogły się ubiegać o prawo jazdy. W pięciu miastach w Arabii Saudyjskiej otwarto specjalne szkoły nauki jazdy dla kobiet.

Arabia Saudyjska znosi zakaz prowadzenia dla kobiet Arabia Saudyjska znosi zakaz prowadzenia dla kobiet fot. Ford

Rewolucja w Arabii Saudyjskiej

Kobiety, którym udało się zdobyć prawo jazdy poza granicami kraju będą mogły się ubiegać o saudyjski dokument korzystając z odrębnych przepisów. Za zniesieniem wieloletniego zakazu stoi 32-letni książę Mohammed Bin Salman. To część zmian, które wprowadza do konserwatywnego królestwa, które zamierza otworzyć się na świat, ożywić gospodarkę i uniezależnić kraj od ropy naftowej.

29.03.2014 , Rijad , Arabia Saudyjska . Kobieta za kierownicą samochodu - to element kampanii mającej na celu zdjąć zakaz prowadzenia samochodu przez kobiety . 29.03.2014 , Rijad , Arabia Saudyjska . Kobieta za kierownicą samochodu - to element kampanii mającej na celu zdjąć zakaz prowadzenia samochodu przez kobiety . Hasan Jamali (AP Photo/Hasan Jamali, FILE)

Rewolucja w Arabii Saudyjskiej

Według wizji władcy Arabii Saudyjskiej, do 2030 roku kobiety mają stanowić jedną trzecią siły roboczej w porównaniu z dotychczasowymi 22 procentami. Dzięki zmianom kobiety mają chętniej podejmować pracę, jeśli same będą mogły prowadzić, zamiast zatrudniać do tego celu kierowców.

Więcej o: