Władze biorą się za "kręcenie" liczników. 5 lat więzienia nie tylko dla mechanika

Już niebawem konsekwencje za cofanie liczników staną się faktem. Za taki czyn będzie grozić nawet 5 lat pozbawienia wolności, a kary dotkną nie tylko mechaników, ale także właścicieli aut.
Skoda Fabia TDI przejechała milion km Skoda Fabia TDI przejechała milion km fot. Skoda

Cofanie liczników w Polsce to prawdziwa plaga

Specjaliści szacują, że nawet 80 proc. pojazdów sprowadzanych do kraju może mieć cofnięty licznik. W zależności od rocznika i stanu zużycia pojazdu przebieg może zostać zmodyfikowany nawet o kilkaset tys. km.

Surowe kary dotkną także właścicieli aut

 "Rzeczpospolita" donosi, że prokurator Bogdan Święczkowski chce również karać właścicieli takich samochodów. Za modyfikowanie stanu licznika będzie grozić od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia dla mechanika oraz właściciela pojazdu. W tej chwili skorygowanie licznika nie stanowi problemu. Wystarczy znaleźć w internecie ogłoszenie i za kilkadziesiąt lub kilkaset złotych można ustawić nowy przebieg pojazdu.

Akcja badań pojazdów Akcja badań pojazdów Fot. Materiały prasowe organizatora

Nowy licznik? Musisz go zgłosić

Jeszcze surowsze kary będą obowiązywać, gdy właściciel wymieni cały licznik na nowy i nie zgłosi tego faktu podczas przeglądu, gdzie diagnosta wprowadza nowe wskazania do licznika w systemie CEPiK. Stan licznika będzie kontrolowany podczas rutynowych kontroli policyjnych lub straży granicznej.

Jak to wygląda w Europie?

W innych krajach Europy od lat funkcjonują podobne przepisy. Od kilku miesięcy w Polsce można skorzystać z narzędzia do sprawdzania historii pojazdu, który pozwala sprawdzić przebieg pojazdu przywiezionego z innego kraju Europy. Jednak na razie nie są dostępne informacje na temat aut sprowadzonych z Niemiec.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.