Techno Classica: Audi obchodzi potrójną rocznicę

Już za kilkadziesiąt godzin startuje kolejna edycja wystawy Techno Classica w Essen. W tym roku Audi obchodzi potrójną rocznicę, a na stoisku pojawią się trzy ciekawe modele: 100, 200 quattro TransAm i Auto Union Typ D.
Auto Union Type D Auto Union Type D fot. Audi

Techno Classica Audi

W połowie lat 60., po przejęciu Auto Union GmbH przez Volkswagen AG, fabryka w Ingolstadt otrzymała wytyczne - inżynierowie mieli się zająć istniejącymi modelami i nie projektować żadnych nowych. Jednak ówczesny dyrektor techniczny w tajemnicy przed zarządem pracował nad zupełnie nową serią modelową. Nowoczesny jak na tamte czasy samochód klasy średniej w końcu otrzymał zielone światło.

W 1968 roku zadebiutowało Audi 100, które sprzedało się w nakładzie 800 tys. egzemplarzy i pozwoliło rozwinąć się niemieckiej marce.  Na wystawie Techno Classica pojawią się trzy egzemplarze tego modelu: dwudrzwiowe Audi 100 LS Automatic z roku 1972, Audi 100 LS z 1974 i Audi 100 Coupe S z 1971.

Techno Classica Audi

To jednak nie wszystkie atrakcje, ponieważ na stoisku pojawi się samochód wyścigowy z 1938 roku. Osiemdziesiąt lat temu po raz pierwszy na torze pojawiło się Auto Union Grand Prix Typ D. 420-konny supersamochód wygrywał wyścigi Grand Prix we Włoszech i w Anglii, a rok później Grand Prix Francji i Jugosławii. Za kierownicą zasiadał nie kto inny, jak Tazio Nuvolari.

Audi 100 Coupé S Audi 100 Coupé S fot. Audi

Techno Classica Audi

Trzeci jubileusz nawiązuje do roku 1988, kiedy Audi wycofało się z rajdów. To właśnie wtedy samochód spod znaku czterech pierścieni pojawił się w serii amerykańskich wyścigów torowych North American TransAm. Hurley Haywood za sterami Audi 200 quattro zdobył w roku 1988 mistrzostwo serii.

Audi 100 LS Automatic Audi 100 LS Automatic fot. Audi

Techno Classica Audi

Oddział Audi Tradition przygotował propozycję dla kolekcjonerów miniaturowych modeli samochodów. Na imprezie pojawi się pomarańczowy modelik pierwszej generacji Audi TT Coupé w skali 1:43. To limitowana edycja - liczy jedynie 333 egzemplarze.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.