Autonomiczne konwoje ciężarówek pojawią się na drogach

Już niebawem na skandynawskich drogach pojawią się nowe konwoje ciężarówek. Scania wraz z firmą transportową Ahola rozpoczęła testy takich maszyn. Posłużą do obsługi bieżących transportów.
Scania autonomiczne ciężarówki Scania autonomiczne ciężarówki fot. Scania

Scania autonomiczne ciężarówki

Scania jest pierwszym producentem w Europie, który podpisał umowę na testy autonomicznych konwojów ciężarówek. Jakiś czas temu podobne porozumienie zawarto w Singapurze, gdzie autonomiczne pojazdy będą służyć do transportu towarów pomiędzy terminalami portowymi.

Scania autonomiczne ciężarówki

Taka umowa sprawia, że przewoźnik będzie wykorzystywać autonomiczne ciężarówki do transportu ładunku, a maszyny nie będą podróżować z pustymi naczepami. Taki konwój jest prowadzony przez lidera, w którym za kierownicą zasiada człowiek. Kolejne pojazdy poruszają się tym samym szlakiem już bez udziału człowieka, ale w trakcie jazd samochody będą nadzorowane przez człowieka. Jednak kierowcy w tym czasie będą mogli się zająć kwestiami administracyjnymi.

Scania autonomiczne ciężarówki Scania autonomiczne ciężarówki fot. Scania

Scania autonomiczne ciężarówki

Pierwsze plany zakładają wykorzystanie konwojów ciężarówek na drogach w Finlandii, ale producent nie wyklucza, że takie samochody mogą się pojawić już niebawem również na szwedzkich drogach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.