Japońsko-francuski alians przeznaczy miliard dolarów na nowe samochody

Przedstawiciele aliansu Renault-Nissan-Mitsubishi ogłosili uruchomienie korporacyjnego funduszu venture capital. Alliance Ventures zainwestuje około miliarda dolarów we wsparcie projektów związanych z innowacyjnością.
Renault Captur 2017 Renault Captur 2017 fot. Filip Trusz

Inwestycja w przyszłość

Już w pierwszym roku funkcjonowania fundusz przeznaczy 200 mln dolarów na startupy oraz partnerstwa działające na rzecz otwartej innowacyjności we współpracy z przedsiębiorstwami technologicznymi nastawionymi na elektryfikację motoryzacji, systemy autonomiczne, systemy łączności oraz sztuczną inteligencję. Już za kilka lat ma to być największy korporacyjny fundusz venture capital na rynku motoryzacyjnym.

Nissan X-Trail 2017 Nissan X-Trail 2017 fot. Nissan

Obopólna korzyść

Nowo powstały fundusz ma wyjątkowy charakter. Oferuje partnerom dostęp do globalnej skali sojuszu Renault-Nissan-Mitsubishi, który tylko w zeszłym roku sprzedał ponad 10 mln pojazdów pod różnymi markami. Alliance Ventures zainwestuje w startupy, dzięki czemu sojusz skorzysta na nowych technologiach i rodzajach działalności, które pozwolą osiągnąć oczekiwany zwrot finansowy.

Mitsubishi Eclipse Cross 1.5 CVT AWD Mitsubishi Eclipse Cross 1.5 CVT AWD fot. Jan Zomer

Większa synergia

Jedną z pierwszych transakcji będzie inwestycja w amerykańską firmę Ionic Materials, która opracowuje bezkobaltowe, półprzewodnikowe materiały akumulatorowe. Innowacyjne, stałe elektrolity polimerowe pozwolą zwiększyć zasięg akumulatorów i oszczędzić na etapie produkcji.

Takie inwestycje pozwolą Alliance Ventures zidentyfikować nowe technologie i wesprzeć ich rozwój, aby członkowie sojuszu mogli je wykorzystywać w przyszłości. Te inicjatywy są zbieżne z planami Alliance 2022, którego celem jest zacieśnienie współpracy i podwojenie przed końcem 2022 roku efekty synergii generowanego przez marki do poziomu przekraczającego 10 mld euro.

Renault Megane R.S. 2017 Renault Megane R.S. 2017 fot. Renault

Francois Dossa na czele

Na czele funduszu stanie Francois Dossa, który ma na koncie 20-letnie doświadczenie w bankowości inwestycyjnej, a od 6 lat współpracuje z sojuszem. W ostatnim czasie zajmował stanowisko dyrektora generalnego Nissan Brazil. Biura Alliance Ventures będą zlokalizowane w Dolinie Krzemowej, Paryżu, Jokohamie i Pekinie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.