Jak przygotować samochód na zimowe ferie?

Zima w tym roku jest bardzo kapryśna - potrafi jednego dnia zaskoczyć śniegiem, tylko po to żeby następnego przyszła odwilż. Jak więc się przygotować, aby bezpiecznie dotrzeć na zbliżające się ferie zimowe?
Przegląd w warsztacie Przegląd w warsztacie Fot. Andrzej Monczak / Agencja Wyborcza.pl

Podstawowe przygotowanie samochodu

Większość z nas przygotowała już samochód na mrozy i śnieg, zmieniając opony i płyty samochodowe na zimowe. Przed dłuższą podróżą, warto jednak sprawdzić zarówno opony, jak i oleje, czy płyny np. do spryskiwaczy, aby uniknąć na drodze nieprzyjemnych niespodzianek.

Rankingi porównywarki cen Okazje.info, pokazują, która chemia pojazdowa cieszy się rosnącą popularnością wraz z nadejściem zimy, a tak prezentują się najpopularniejsze produkty:

Zdjęcie Olej Mobil Mobilube 1 Shc 75W90 1L Zdjęcie Płyn chłodzący typu G11 BORYSZEW Borygo Nowy, 5 l BORYGO NOWY 5L Zdjęcie Total Quartz 9000 Energy 5W40 5L
Olej Mobil Mobilube 1
Płyn chłodzący typu G11
Total Quartz 9000 Energy
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
Opony zimowe podnoszą bezpieczeństwo jazdy zimą Opony zimowe podnoszą bezpieczeństwo jazdy zimą Opony zimowe podnoszą bezpieczeństwo jazdy zimą (fot. Mercedes)

Przygotowanie wyposażenia i opon do drogi

Standardem powinno być wyposażenie w apteczkę, kamizelkę odblaskową, gaśnicę, trójkąt, linę holowniczą, przewody rozruchowe, czy narzędzia do wymiany opony, a jeżeli wybieramy się za granicę, warto sprawdzić jaki sprzęt wymagany jest w danym kraju.

W drodze ważny będzie też stan opon, wiec aby zwiększyć bezpieczeństwo warto zaopatrzyć się w łańcuchy śniegowe, które zwiększą przyczepność na oblodzonej drodze i zmniejszą ryzyko zakopania się w śniegu. Warto też pamiętać, że w niektórych wypadkach założenie łańcuchów śniegowych jest obowiązkiem regulowanym przez prawo.

Modele wybierane najczęściej przez użytkowników serwisu Okazje.info cechują się łatwością w zakładaniu i zdejmowaniu, dzięki czemu nie potrzeba większych umiejętności, aby z nich korzystać.

Zdjęcie Taurus Diament gr.50 Zdjęcie Thule CS-10 rozmiar 104 Zdjęcie THULE K- summit K11
Taurus Diament gr.50 Thule CS-10 rozmiar 104 THULE K- summit K11
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
Fotelik dziecięcy Fotelik dziecięcy fot. Skoda

Bezpieczeństwo najmłodszych

Wyjeżdżając na ferie zimowe z rodziną, należy pamiętać też o bezpieczeństwie najmłodszych. Fotelik samochodowy to obowiązkowe ,,wyposażenie'' samochodu, w którym przewozimy dziecko od jego urodzenia do ukończenia 12 roku życia lub osiągnięcia 150 cm wzrostu. Jego wybór to jednak niemałe wyzwanie, ponieważ od prawidłowego wyboru fotelika, zależy bezpieczeństwo pociechy. Porady, jak dobrać dobry fotelik możecie znaleźć tutaj, a poniżej przedstawiamy te najczęściej polecane przez kupujących za pośrednictwem serwisu Okazje.info:

Zdjęcie Caretero Fotelik samochodowy Ibiza Zdjęcie Maxi-Cosi Fotelik samochodowy Pebble Zdjęcie GRACO Fotelik samochodowy NAUTILUS
Caretero Fotelik samochodowy Maxi-Cosi Fotelik samochodowy GRACO Fotelik samochodowy
Porównaj ceny ? Porównaj ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
Nawigacja samochodowa Nawigacja samochodowa fot. Tom Tom

Jak bezpiecznie i szybko dotrzeć na miejsce

Bez względu na to, czy podróżujemy w granicach kraju, czy zagranicę nawigacja GPS stanowi przydatne urządzenie, które zwiększa szanse na dotarcie do celu bez dodatkowego stresu, czy gubienia drogi. Warto przyjrzeć się nawigacjom pod względem specyfikacji technicznych i dostępnych dla danego modelu map tak, by wybrać taki model, który najlepiej sprosta naszym wymaganiom. Jeżeli samochodem jeździmy często, koszt raz kupionej nawigacji samochodowej, szybko nam się zwróci w postaci zaoszczędzonych kilometrów, które byśmy przejechali nie znając dobrze tras.

Zdjęcie MANTA GPS570 Easy Rider Zdjęcie MIO Spirit 690 Europa Zdjęcie TOMTOM START 60 Europa
MANTA GPS570 Easy Rider MIO Spirit 690 Europa TOMTOM START 60 Europa
Porównaj ceny ? Porównaj ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
Manta CB01 Talker Manta CB01 Talker Manta CB01 Talker

CB radio - by skorzystać po drodze z wiedzy innych

Nawet znając najszybszą i najkrótszą trasę do celu, nie zawsze uda nam się uniknąć korków. Z tego powodu, jak pokazują rankingi Okazje.info, wielu kierowców zaopatruje się w CB radio. Dzięki niemu możemy być w stałym kontakcie z innymi kierowcami i wymieniać się informacjami dotyczącymi korków, objazdów, czy fotoradarów. Czasem kierowca po drugiej stronie CB radia może okazać się lepszym pilotem niż nawigacja GPS, dlatego jeżeli ruszamy w dłuższą drogę, warto zastanowić się nad jego zakupem.

Zdjęcie ALAN-199A AM Zdjęcie LEGEND II M-TECH MULTI Zdjęcie Midland Alan 109
ALAN-199A AM LEGEND II M-TECH MULTI Midland Alan 109
Porównaj ceny ? Porównaj ceny ? Porównaj ceny ?
źródło: Okazje.info
Bagażnika na narty Thule Bagażnika na narty Thule Bagażnika na narty Thule

Zapakowanie się do drogi

Kiedy już zadbaliśmy o bezpieczeństwo i akcesoria, które pomogą nam na drodze, pozostaje tylko pytanie, gdzie spakować wszystkie rzeczy. Wielu z nas rusza na ferie całą rodziną, co oznacza, że bagażu może być naprawdę sporo, zwłaszcza jeśli jedziemy z małymi dziećmi. Dodatkowo dochodzi często jeszcze sprzęt sportowy - narty, snowboardy i sanki. Jednak przed zakupem dodatkowych haków, czy bagażników, należy zastanowić się jakiego typu dodatkowego bagażnika będziemy potrzebować i który z nich będzie zarówno stabilny, jak i pojemny - to najważniejsze parametry.

Zdjęcie MENABO BOXCARS 400 Zdjęcie Menabo IGLO uchwyt narciarski - bagażnik magnetyczny Zdjęcie Thule Motion 600 Czarny z połyskiem
MENABO BOXCARS 400 Menabo IGLO uchwyt narciarski magnetyczny Thule Motion 600 Czarny z połyskiem
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.