Zaczynamy od ciekawie wyglądającego roadstera Daihatsu. Auto, jeszcze jako koncept, zadebiutowało w 1999 roku na salonie w Tokio. Upływu lat jednak po nim nie widać, nadal prezentuje się nowocześnie i zwraca na siebie uwagę, zwłaszcza podczas procesu składania sztywnego dachu.
Używane Daihatsu - sprawdź ogłoszenia
W Europie Copen był oferowany z silnikiem 1.33 DVVT generującym 86 KM. Na pozostałych rynkach, m.in w Japonii, dostępna była turbodoładowana, 64-konna jednostka o pojemności 659 ccm. Napęd przenoszony był na przednią oś poprzez pięciostopniową, ręczną skrzynię biegów. Produkcja Daihatsu Copen trwała od 2002 do 2010 roku.
Od początku 2013 roku Daihatsu nie jest obecne na rynku europejskim. Na początku tego roku japońska marka zaprezentowała drugą generację modelu Copen.
Fot. Daihatsu
Fot. Daihatsu
Na naszej liście znalazł się również model Subaru - marki, która nie słynie przecież z odważnych rozwiązań. Tu jednak zrobiono wyjątek. Baja to lekki, czterodrzwiowy pickup na bazie modelu Legacy/Outback. Niezły pomysł, jeśli ktoś nie chce zwykłego kombi.
Subaru Baja może być twoje - ogłoszenia
Nazwa "Baja" pochodzi od rodzaju rajdów terenowych. Samo auto jest również inspirowane wyglądem startujących w nich pojazdów. Samochód wyposażono oczywiście w napęd 4x4. Pod maską mógł pracować benzynowy silnik typu boxer o pojemności 2,5 litra i mocy 165 KM. Dostępny był też jego turbodoładowany wariant o mocy 210 KM.
Subaru Baja było wytwarzane od 2002 roku w amerykańskiej fabryce Subaru w Lafayette, w Indianie. Z powodu zbyt niskiej sprzedaży produkcję zakończono w 2006 roku. W Polsce można spotkać ten model z prywatnego importu.
Fot. Subaru
Fot. Subaru
Pozostajemy przy literze S. Kolejny ciekawy samochód należy do marki Suzuki. Mowa o modelu X-90, dwudrzwiowym i dwumiejscowym SUV-ie w rozmiarze mini. Wysoki i stosunkowo krótki samochód wyglądał sympatycznie, w dodatku miał zdejmowany dach, co przydawało się w ciepłe dni.
Sprawdź oferty specjalne na nowe modele Suzuki
Napęd przekazywany był na tylne lub wszystkie cztery koła. Pojazd sprzedawany był tylko z jednym silnikiem, benzynowym 1.6 o mocy 97 KM.
Suzuki X-90 miało krótki żywot, było produkowane od 1995 do 1997 roku. Eksport rozpoczął się w 1996 roku, głównie do USA, ale także na wybrane rynki europejskie. Auto zbierało dobre opinie, ale nie zyskało większej popularności.
Fot. Suzuki
To najnowszy samochód wśród opisywanych, produkowany od 2011 roku - ekstrawagancki, asymetryczny Hyundai Veloster. Cechą charakterystyczną samochodu jest brak tylnych drzwi po stronie kierowcy, więc mimo że to hatchback, to jest czterodrzwiowy.
Hyundai Veloster - oferty używanych
Ciekawy zabieg. Reszta też wygląda nieszablonowo. Czy pomyślelibyście jeszcze kilka, może kilkanaście lat temu, że obejrzycie się za Hyundaiem na ulicy?
Niestety samochód nie zdobył w Polsce uznania. Krytykowano go m.in. za wysoką cenę i zbyt słaby, wolnossący silnik 1.6 o mocy 140 KM. Gdy do oferty dołączyła już turbodoładowana jednostka, to w niedługim czasie samochód wycofano z polskiego rynku.
fot. Hyundai
Hyundai Veloster
Oto chyba najmniej znane auto w naszym zestawieniu - Isuzu VehiCROSS. Choć do produkcji trafiło w 1997 roku, to nadal prezentuje się nad wyraz nowocześnie i bojowo, dzięki wysokiemu prześwitowi i plastikowym osłonom nadwozia.
Isuzu - ogłoszenia aut używanych
Napęd przenoszony jest stale na tylne koła, w razie utraty przyczepności automatycznie dołączana jest przednia oś. Pod maską można znaleźć jeden z dwóch oferowanych silników benzynowych V6 o pojemności: 3,2 litra (Japonia) lub 3,5 litra (USA). Na japońskim rynku samochód był oferowany do 1999 roku, na amerykańskim od 1999 do 2001.
Isuzu VehiCROSS w specjalnym nadwoziu kabriolet wystąpiło w filmie "Misja na Marsa" w reżyserii Briana De Palmy.
Fot. Isuzu
Jeszcze kilka lat temu marka Kia kojarzyła nam się z mało atrakcyjnymi samochodami. Teraz to zupełnie co innego. Pierwszą jaskółką był zaprezentowany w 2008 roku model Soul, odważny, miejski crossover. Za design odpowiedzialny jest amerykański oddział koreańskiej marki z siedzibą w Kalifornii.
Fot. Kia
Wiosną 2014 roku do sprzedaży trafiła druga generacja Kii Soul. Koncepcja modelu została zachowana, ale niech was to nie zwiedzie. Nie jest to wersja po liftingu, a całkowicie nowy Soul, zbudowany na płycie podłogowej najnowszej Kii cee'd. Samochód "wydoroślał" i ma za zadanie jeszcze bardziej wyróżniać się na ulicy.
Fot. Kia