Dziecko w podróży | Co warto wiedzieć przed zakupem fotelika samochodowego?

Wybór odpowiedniego i bezpiecznego fotelika dla naszej pociechy do nie lada wyzwanie, ponieważ producenci oferują bardzo szeroki wachlarz wyboru. Przygotowaliśmy małe kompendium wiedzy, które mamy nadzieję pomoże Wam wybrać ten najlepszy
Fotelik dla dziecka Fotelik dla dziecka fot. Skoda

Waga i wiek

Fotelik samochodowy to obowiązkowe ,,wyposażenie'' samochodu, w którym przewozimy dziecko od jego urodzenia do ukończenia 12 roku życia lub osiągnięcia 150 cm wzrostu. Producenci podzielili więc foteliki na 5 głównych kategoriii wagowych:

I  0-13 kg / do ok.9 miesiąca życia

To najważniejsza grupa fotelików. Wybór fotelika dla maluszka, który dopiero pojawił się na świecie jest absolutnie najważniejszy i fotelik powinien zapewnić mu maksymalne bezpieczeństwo. Foteliki te skierowane są tyłem do kierunku jazdy- ze względu na budowę dziecka przewożenie dziecka w foteliku w tym przedziale wagowym jest warunkiem koniecznym. Co więcej, zaleca się, aby maluch podróżował tyłem do kierunku jazdy tak długo jak  to tylko możliwe. Foteliki- kołyski są odpowiednio ukształtowane i dziecko podróżuje w nich w odpowiedniej dla swoich potrzeb pozycji leżącej.

II 0- 18 kg / do około 4 roku życia

Wybierając fotelik z tej kategorii wagowej dziecko trochę dłużej będzie mogło z niego korzystać i fakt, zaoszczędzimy trochę pieniędzy. Prawda jest taka, że większość fotelików z tego przedziału niestety nie spełnia wymogów bezpieczeństwa, dlatego decydując się na zakup fotelika od niemowlaka do 4 latka zapoznajmy się z jego oceną ADAC. To najważniejsze kryterium! Ważne jest to, aby fotelik posiadał dodatkową wkładkę niezbędną dla niemowlaka  jak i miał możliwość mocowania tyłem jak i przodem do kierunku jazdy.

III 9- 18 kg / od 9 miesięcy do 4 roku życia

Ciekawy świata maluch nareszcie ma możliwość podróżowania przodem do kierunku jazdy. Analogicznie do przedziału 0-13 zapewnia dziecku możliwie najwyższy stopień bezpieczeństwa. Przechodzimy oczywiście do tego przedziału, jeśli dziecko potrafi już samo siedzieć.

IV 9- 36 kg / od 9 miesięcy do 12 lat

Foteliki, które rosną wraz z dzieckiem i pozwalają przez to nieco zaoszczędzić rodzicom wydatków. Na przykładzie fotelików 0-18kg nie dają aż takiego poczucia bezpieczeństwa jak 15-36 kg, ale na podstawie testów bezpieczeństwa tej grupy fotelików śmiało można powiedzieć,  że da się zrobić bezpieczny fotelik w tym przedziale wagowym.

V 15- 36 kg / od 4 roku życia do 12 lat.

To niepodważalnie najlepszy wybór po grupie wagowej 9-18. Innymi słowy fotelik jest ,,szyty na miarę'' dziecka.

Reasumując, dla zapewnienia najwyższego stopnia bezpieczeństwa naszemu dziecku należałoby mieć na uwadze zakup trzech fotelików. Nasuwa się więc pytanie, dlaczego żaden producent nie wypuścił na rynek fotelika 0-36 kg.

fot. AGfot. AG

Fotelik dla dziecka Fotelik dla dziecka fot. Skoda

Nie oszczędzajmy na bezpieczeństwie dziecka

Nie sugerujemy zakupu najdroższego modelu, bo nie zawsze najwyższa cena idzie w parze z jakością. Jednakże dokonując zakupu fotelika, z którego nasza pociecha ma korzystać bezpiecznie przez dłuższy okres, nie można pozwolić sobie na zakup pierwszego lepszego siedziska z supermarketu nie wiedząc, czy przeszedł jakiekolwiek testy bezpieczeństwa, czy z jakiej jakości materiałów został wykonany. Mając ograniczone fundusze przede wszystkim przestudiujmy obecne testy chociażby ADAC * (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) niemiecki automobilklub, największej organizacji w Europie i jednej z największych na świecie zrzeszająca posiadaczy pojazdów motorowych i wszystkiego, co z tym zagadnieniem jest związane. Co roku ADAC przeprowadza testy bezpieczeństwa m.in. fotelików samochodowych dla dzieci. Te testy mogą być głównym wskaźnikiem dla rodziców, którzy chcieliby kupić najbezpieczniejsze foteliki samochodowe dla swoich dzieci. Wśród listy polecanych fotelików bez problemu znajdziemy odpowiedni dla potrzeb dziecka jak i zawartości naszej kieszeni. Na szczęście dobry fotelik nie wymaga horrendalnej ceny.

Link do testów ADAC

Fotelik dla dziecka Fotelik dla dziecka fot. Skoda

Sposób zamontowania fotelika w aucie

Za pomocą systemu ISOFIX- szybki i bezpieczny montaż, który umożliwia instalację fotelika bez konieczności użycia pasów bezpieczeństwa. Pierwszym elementem systemu montażu  są sztywne zaczepy, w które zaopatrzony jest fotelik, albo baza montażowa w przypadku, gdy chcemy zamontować w ten sposób fotelik fabrycznie nie posiadający zaczepów. Drugim są uchwyty ISOFIX montowane na stałe w samochodzie znajdujące się w zgięciu fotela. Montaż fotelika polega na zatrzaśnięciu zamków ISOFIX fotelika, na elementach znajdujących się w samochodzie.

Warto wspomnieć, że w przypadku zakupu fotelika 15-36kg, zalecany jest system ISOFIX ,ponieważ zmniejsza on przeciążenia jakie oddziałują na główkę, ramiona i biodra dziecka, a które mogą powstawać wtedy, kiedy fotelik zaczyna kołysać się na boki.

Za pomocą pasów bezpieczeństwa, w przypadku, gdy nasze auto nie jest zaopatrzone w uchwyty ISOFIX.

Za pomocą Top Tether- górnego paska mocującego, który stanowi trzeci punkt zamocowania dla fotelików, które psiadają system ISOFIX. Pas ten zamocowany do punktów kotwiczenia w samochodzie i mocno naciągnięty przeciwdziała obrotowi fotelika.

Na rynku pojawiło się wiele atrakcyjnych modeli, które można nie tylko zamontować na jeden z powyższych sposobów, ale również stosując każdy z nich jednocześnie! Daje to poczucie zapewnienia jeszcze większego bezpieczeństwa podczas podróży!

Fotelik dla dziecka Fotelik dla dziecka fot. Skoda

Przymierz fotelik do auta

Producenci jak i sprzedawcy zapewniają, że foteliki są kompatybilne praktycznie z każdym autem. Zdarzają się wyjątki, dlatego decydując się na zakup fotelika w sklepie internetowym w konkurencyjnej i atrakcyjnej cenie należy  wcześniej upewnić się, czy bez problemu zamontujemy stabilnie fotelik w naszym samochodzie.

Warto też udać się do stacjonarnego punktu sprzedaży i przymierzyć fotelik- i przy okazji dziecko do fotelika. Rodzicom, którzy ostatecznie decydują się kupić fotelik przez internet sugerujemy wcześniejszy kontakt ze sklepem, aby wyeliminować ewentualne zwroty i koszty  z tym związane.

Tylko pozornie ta kwestia może wydawać się zbędna, ponieważ:

- niektóre modele fotelików mają możliwość regulowania zagłówka, czy też dodatkowe systemy dające dodatkową ochronę w przypadku uderzeń bocznych

- fotele mają różne stopnie nachylenia: nie wszystkie modele siedzisk dopasowują się do kąta nachylenia fotela

- niektóre modele aut Peugeot posiadają specyficzne uchwyty ISOFIX, który nie będą współpracował z fotelikami wyposażonymi w te zaczepy

- każde auto posiada różną długość pasów -  foteliki z bardzo dobrymi wynikami w testach zderzeniowych mogą w naszym samochodzie gwarantować zupełnie inny poziom ochrony ze względu na różną stabilność mocowania. Trzeba wybrać ten fotelik, który po naciągnięciu pasów zamocowany jest sztywniej.

Fotelik dla dzieckafot. Skoda

Dzieci w samochodzie Dzieci w samochodzie Jerzy Nogal

Gwarancja

W tej kwestii wręcz musimy się powtórzyć. Chcąc zapewnić dziecku największe bezpieczeństwo kupujmy fotelik z pewnego źródła i najlepiej nie ,,z drugiej ręki''. Nigdy nie mamy pewności w jaki sposób był użytkowany, lub co gorsza, czy nie brał udziału w wypadku. Ciekawostką jest to, że w Polsce nie praktykuje się ucinania szelek w foteliku, który uczestniczył w wypadku tak jak dokonuje tego policja w Niemczech.

Dokonując zakupu w sklepie należy przede wszystkim uwagę na okres gwarancyjny fotelika i czy pochodzi z pewnego źródła. To bardzo ważna kwestia, w przypadku ewentualnej potrzeby zareklamowania fotelika. Przeglądając oferty w polskich sklepach warto sprawdzić, czy pochodzą od oficjalnego dystrybutora przodujących na rynku marek i czy posiadają specjalny hologram to potwierdzający znajdujący się na foteliku. Niektóre sklepy oferują nawet możliwość przedłużenia okresu gwarancyjnego, co jest dodatkowym atutem w przypadku zakupu tak ważnego i niezbędnego produktu, jakim jest fotelik dla dziecka.

Fotelik dla dziecka Fotelik dla dziecka fot. Skoda

6. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Pozycja do spania

Zmęczony długą podróżą maluszek z pewnością nabierze ochoty na drzemkę. Upewnijmy się przed zakupem, czy wybrany przez nas model fotelika ma możliwość ustawienia pozycji do spania. W praktyce jest to kąt nie przekraczający około 30 stopni. Zwróćmy również uwagę, czy szybko i prosto można to oparcie pochylić, by np nie zbudzić dziecka podczas drzemki.


Regulacja długości szelek i wysokości zagłówka.

Warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas model fotelika  w łatwy i szybki sposób można regulować jedną ręką i bez przewlekania za każdym razem pasów.


Rodzaj tapicerki i możliwość łatwej wymiany.

Materiał, jaki został użyty do obicia fotelika również wpływa w jakiś sposób na komfort dziecka podczas jazdy. Niektóre marki oferują różne rodzaje tapicerek pozwalających oddychać i nie obcierać delikatnej skóry dziecka jak i możliwość jej szybkiego i łatwego zdjęcia, jeśli wymaga wyczyszczenia.


Dodatkowe technologie zapewniające jeszcze lepszą ochronę.

Producenci nie spoczywają na laurach i wprowadzają różnego rodzaju innowacje, aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo naszych pociech. Wśród dostępnych fotelików możemy znaleźć i takie rozwiązania jak system SICT, czyli poduszki boczne napełnione powietrzem, które redukują dziecku znajdującemu się w foteliku energię powstającą na skutek uderzenia bocznego. Ciekawostką jest również System XP PAD, który w przypadku zderzenia czołowego pochłania o 30% więcej energii, która inaczej działałaby na szyję dziecka, niż sam pas bezpieczeństwa pojazdu.

Możliwość poszerzania siedziska

Przydatna funkcja, gdy nasze dziecko ubrane jest w kombinezon i potrzebuje trochę więcej miejsca. Producenci oferują foteliki z taką możliwością, jednakże nie jest to jakaś drastyczna różnica- około 2m po każdej stronie.

Łatwość w demontażu fotelika.
W środę i czwartek to tata zawozi dziecko do przedszkola? Warto zwrócić uwagę przy zakupie fotelika, czy łatwo i szybko można wymontować fotelik i zabezpieczyć go ponownie w aucie mamy. W tym przypadku, jeśli istnieje taka
możliwość idealnym rozwiązaniem jest zamontowanie bazy ISOFIX w jednym i drugim aucie

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.