Ranking | Najmniej przyjazne miasta kierowcom w Polsce

Sprawdzamy, które miasto w Polsce jest najmniej, a które najbardziej przyjazne kierowcom
Korek Korek fot. Agencja Gazeta Kamila Kubat

Jak i za co przyznawane były punkty

Na początek trochę o tym, jak i co było ocenianie. Pod uwagę było brane wszystko, co ma duży wpływ na komfort poruszania się po mieście. Średnie ceny paliwa Pb 95, prędkości osiągane w centrum, koszt godzinnego parkowania w "strefie" i tygodniową liczbę kolizji na drogach (zgłoszonych do systemu Yanosik). W każdej z 4 kategorii najlepsze miasta otrzymywały 100 punktów (czyli maksymalnie do zdobycia było 400 punktów). Warto dodać, że dla każdej z tych czterech kategorii wydzielono przedziały punktowe.

Rzeszów Rzeszów gddkia

Jest dobrze

Które miasto wygrało? Liderem zestawienia jest Rzeszów! Zdobył 360 punktów na 400 możliwych. Oznacza to, że średnie ceny paliwa Pb w mieście nie przekraczają 5,24 zł, a po centrum jeździ się z prędkością ok. 36 km/h. Kierowcy z Rzeszowa mają (póki co) komfort parkowania ? w mieście nie działa obecnie strefa płatnego parkowania, choć ma się to wkrótce zmienić. Występuje tam stosunkowo niewiele kolizji. Tygodniowo mniej niż 20 zgłoszeń.

Te miasta wypadły najlepiej w rankingu:

r

 

 


Korki Korki (Fot. Kamila Kubat / Agencja Gazeta)

Jest nieźle

Całkiem nieźle wypadł Gdańsk (225 punktów), Łódź (215 punktów) i Szczecin (210 punktów). Gdańsk jest jednym z najmniej zakorkowanych miast w Polsce. jeździ się tu zdecydowanie najszybciej. 100 punktów na 100 możliwych otrzymał tylko jeszcze Białystok. W Gdańsku , Łodzi i kilku innych miastach (patrz tabela, ostatni slajd) najłatwiej o wypadek. Najmniejszą liczbę kolizji zgłaszanych jest za to w Olsztynie, który razem z Zieloną Górą, Gorzowem Wielkopolskim, Olsztynem i Opolem otrzymał maksymalną ilość 100 punktów.

s

Poznań Poznań Poznań to jedno z najbardziej zakorkowanych miast w Polsce

Jest fatalnie

Końcówkę rankingu otwierają Katowice, które uzyskały jedynie 195 punktów. Gdyby odejść od wyznaczonych wytycznych, wśród tych najgorszych są również miasta, które mają w przyszłości szansę na lepszą lokatę. Np. na uwagę zasługuje Bydgoszcz i mądra rozbudowa Alei Wyszyńskiego z dobudowanym buspasem. Bydgoszcz nie poszła na łatwiznę jak to np. ma miejsce w wielu miejscach w Warszawie gdzie buspasy wytyczone zostały na pasach jezdni. Stolica zajmuje przedostatnie miejsce w rankingu. Nic dziwnego, nie jest to przyjemna aglomeracja dla kierowców. Denerwuje tu szereg bezsensownie ustawionych sygnalizatorów (np. rondo przy Rotundzie), brak zielonej fali itd. Jednak nie będziemy tylko narzekać. Światełkiem w tunelu może być chociażby rozbudowa skrzyżowania Puławskiej z Poleczki. Chcielibyśmy więcej takich miejsc.

Na końcu listy jest Poznań. To najmniej przyjazne miasto kierowcom w Polsce. Jakoś nas to nie zaskoczyło. Nie licząc punktów przyznawanych w tym rankingu po Poznaniu jeździ się po prostu okropnie. Nawet na wyremontowanych ulicach. Dobrym przykładem może być Grunwaldzka od strony Bukowskiej). Na skrzyżowaniach zlikwidowano pasy do lewoskrętu, a jeden z pasów ruchu stał się buspasem. Cały ruch skręcający w lewo przekierowano na spokojne uliczki gdzie do tej pory panowała cisza i spokój. Takich punktów w Poznaniu jest ogrom. To zdecydowanie najmniej przyjazne miasto kierowcom w Polsce.

k

Przyznane punkty

ss

Źródło: Janosik, opracowanie: Korkowo.pl

Kryteria przyznawania punktów:

Ceny paliw (PB 95)

do 5,25 zł za litr ? 100 punktów

do 5,30 zł za litr ? 80 punktów

do 5,35 zł za litr ? 60 punktów

do 5,40 zł za litr ? 40 punktów

powyżej 5,40 zł za litr ? 20 punktów

Średnie prędkości:

do 30 km/h ? 20 punktów

do 32 km/h ? 40 punktów

do 34 km/h ? 60 punktów

do 36 km/h ? 80 punktów

powyżej 36 km/h ? 100 punktów

Postój w strefie płatnego parkowania (w dni powszednie, w ścisłym centrum, koszt pierwszej pełnej godziny)

0 zł ?100 punktów

2 zł ? 75 punktów

do 2,50 zł ? 50 punktów

powyżej 2,50 zł ? 25 punktów

Zgłaszane tygodniowo kolizje:

do 10 kolizji ? 100 punktów

od 11 do 20 kolizji ? 80 punktów

od 21 do 30 kolizji ? 60 punktów

od 31 do 40 kolizji ? 40 punktów

od 41 do 50 i więcej kolizji ? 20 punktów

Komentarze (39)
Ranking | Najmniej przyjazne miasta kierowcom w Polsce
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Paweł

  Oceniono 59 razy 53

  Jako poznaniak, przyznaje racje w 100%, przynajmniej jeżeli chodzi o pozycję Poznania. Beznadziejna organizacja, beznadziejna "inteligentna" sygnalizacja. Kiedyś widziałem hasło: lepsza sztuczna inteligencja niż naturalna głupota. Jeżeli chodzi o sterowanie światłami, to wolałbym już naturalną głupotę, od poznańskiej "sztucznej inteligencji"

 • Gość: Bob

  Oceniono 26 razy 22

  Smutne, że Poznań zajął ostatnie miejsce. Ale może to będzie sygnałem na kogo głosować w najbliższych wyborach... Ostatnie kilka lat stracone i pogrzebane nadzieje na poprawę komunikacji. Smutne i wielki żal.

 • Gość: 1mississauga

  Oceniono 29 razy 15

  Jestem co roku w Polsce ,jedze i nie widze takich strasznych korkow .Moze rodacy w Polsce poczekajcie jeszcze pare lat zobaczycie ,jak wygladaja korki .Wystarczy sprawdzic H 401 .Ontario Odcinek Mississauga -Toronto -Ajax 16 pasow obydwie strony i sa zajebiste korki .Najlepszym lekarstwem jest samochod z automatem i cierpliwosc .

 • proost

  Oceniono 13 razy 13

  Poznań - już wjazd do niego (szczególnie od Komornik) jest sztuką. Kiedyś, w trakcie remontów i godziny szczytu w Poznaniu pobiłem rekord. Droga znad morza do Poznania - 3 godziny. Przejazd przez Poznań (od strony Piły, na Wrocław) - dwie i pół :-)

  www.blogjakuba.pl/

 • crux80

  Oceniono 11 razy 9

  Dlaczego Bydgoszcz tak nisko? Trochę się dziwię gdyż dużo jeżdżę po największych miastach w Polsce (autem osobowym) i faktycznie Poznań to tragedia (chyba, że są wakacje), Warszawa niewiele lepiej, Kraków podobnie, ale Bydgoszcz? Jazda po tym mieście w porównaniu do np. Łodzi to poezja :) Z przyjemnością wracam do siebie i prostuję opinię Bydgoszczan na temat korków a właściwie co najwyżej koreczków w naszym mieście :)

 • Artur Flinta

  Oceniono 12 razy 8

  Sposób liczenia punktów na podstawie zgłoszonych kolizji nie ma żadnego sensu. W mieście gzie porusza się pół miliona pojazdów będzie ich siłą rzeczy zawsze więcej od miasta gdzie samochodów na drogi wyjeżdża 50 tys.

 • Gość: michał

  Oceniono 28 razy 6

  Gdzie Częstochowa? Szybko licząc jest większa od Opola i Olsztyna razem wziętych.

 • prigoda

  Oceniono 7 razy 5

  Wrocław - gdyby nie cena paliwa to miejsce pierwsze od końca bezapelacyjnie!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX