Ranking | Najmniej przyjazne miasta kierowcom w Polsce

Sprawdzamy, które miasto w Polsce jest najmniej, a które najbardziej przyjazne kierowcom
Korek Korek fot. Agencja Wyborcza.pl Kamila Kubat

Jak i za co przyznawane były punkty

Na początek trochę o tym, jak i co było ocenianie. Pod uwagę było brane wszystko, co ma duży wpływ na komfort poruszania się po mieście. Średnie ceny paliwa Pb 95, prędkości osiągane w centrum, koszt godzinnego parkowania w "strefie" i tygodniową liczbę kolizji na drogach (zgłoszonych do systemu Yanosik). W każdej z 4 kategorii najlepsze miasta otrzymywały 100 punktów (czyli maksymalnie do zdobycia było 400 punktów). Warto dodać, że dla każdej z tych czterech kategorii wydzielono przedziały punktowe.

Rzeszów Rzeszów gddkia

Jest dobrze

Które miasto wygrało? Liderem zestawienia jest Rzeszów! Zdobył 360 punktów na 400 możliwych. Oznacza to, że średnie ceny paliwa Pb w mieście nie przekraczają 5,24 zł, a po centrum jeździ się z prędkością ok. 36 km/h. Kierowcy z Rzeszowa mają (póki co) komfort parkowania ? w mieście nie działa obecnie strefa płatnego parkowania, choć ma się to wkrótce zmienić. Występuje tam stosunkowo niewiele kolizji. Tygodniowo mniej niż 20 zgłoszeń.

Te miasta wypadły najlepiej w rankingu:

r

 

 


Korki Korki (Fot. Kamila Kubat / Agencja Wyborcza.pl)

Jest nieźle

Całkiem nieźle wypadł Gdańsk (225 punktów), Łódź (215 punktów) i Szczecin (210 punktów). Gdańsk jest jednym z najmniej zakorkowanych miast w Polsce. jeździ się tu zdecydowanie najszybciej. 100 punktów na 100 możliwych otrzymał tylko jeszcze Białystok. W Gdańsku , Łodzi i kilku innych miastach (patrz tabela, ostatni slajd) najłatwiej o wypadek. Najmniejszą liczbę kolizji zgłaszanych jest za to w Olsztynie, który razem z Zieloną Górą, Gorzowem Wielkopolskim, Olsztynem i Opolem otrzymał maksymalną ilość 100 punktów.

s

Poznań Poznań Poznań to jedno z najbardziej zakorkowanych miast w Polsce

Jest fatalnie

Końcówkę rankingu otwierają Katowice, które uzyskały jedynie 195 punktów. Gdyby odejść od wyznaczonych wytycznych, wśród tych najgorszych są również miasta, które mają w przyszłości szansę na lepszą lokatę. Np. na uwagę zasługuje Bydgoszcz i mądra rozbudowa Alei Wyszyńskiego z dobudowanym buspasem. Bydgoszcz nie poszła na łatwiznę jak to np. ma miejsce w wielu miejscach w Warszawie gdzie buspasy wytyczone zostały na pasach jezdni. Stolica zajmuje przedostatnie miejsce w rankingu. Nic dziwnego, nie jest to przyjemna aglomeracja dla kierowców. Denerwuje tu szereg bezsensownie ustawionych sygnalizatorów (np. rondo przy Rotundzie), brak zielonej fali itd. Jednak nie będziemy tylko narzekać. Światełkiem w tunelu może być chociażby rozbudowa skrzyżowania Puławskiej z Poleczki. Chcielibyśmy więcej takich miejsc.

Na końcu listy jest Poznań. To najmniej przyjazne miasto kierowcom w Polsce. Jakoś nas to nie zaskoczyło. Nie licząc punktów przyznawanych w tym rankingu po Poznaniu jeździ się po prostu okropnie. Nawet na wyremontowanych ulicach. Dobrym przykładem może być Grunwaldzka od strony Bukowskiej). Na skrzyżowaniach zlikwidowano pasy do lewoskrętu, a jeden z pasów ruchu stał się buspasem. Cały ruch skręcający w lewo przekierowano na spokojne uliczki gdzie do tej pory panowała cisza i spokój. Takich punktów w Poznaniu jest ogrom. To zdecydowanie najmniej przyjazne miasto kierowcom w Polsce.

k

Przyznane punkty

ss

Źródło: Janosik, opracowanie: Korkowo.pl

Kryteria przyznawania punktów:

Ceny paliw (PB 95)

do 5,25 zł za litr ? 100 punktów

do 5,30 zł za litr ? 80 punktów

do 5,35 zł za litr ? 60 punktów

do 5,40 zł za litr ? 40 punktów

powyżej 5,40 zł za litr ? 20 punktów

Średnie prędkości:

do 30 km/h ? 20 punktów

do 32 km/h ? 40 punktów

do 34 km/h ? 60 punktów

do 36 km/h ? 80 punktów

powyżej 36 km/h ? 100 punktów

Postój w strefie płatnego parkowania (w dni powszednie, w ścisłym centrum, koszt pierwszej pełnej godziny)

0 zł ?100 punktów

2 zł ? 75 punktów

do 2,50 zł ? 50 punktów

powyżej 2,50 zł ? 25 punktów

Zgłaszane tygodniowo kolizje:

do 10 kolizji ? 100 punktów

od 11 do 20 kolizji ? 80 punktów

od 21 do 30 kolizji ? 60 punktów

od 31 do 40 kolizji ? 40 punktów

od 41 do 50 i więcej kolizji ? 20 punktów

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.