Zainteresowanie oponami w ciągu roku | Raport

Każdy odpowiedzialny kierowca z dużą rozwagą podchodzi do przygotowania swojego samochodu do sezonu zimowego i letniego. Nie bez przyczyny producenci opon projektują znacząco różniące się profile opon, dostosowując je do określonych warunków jazdy. Czy jednak rzeczywiście sezonowa wymiana opon jest stałą praktyką wśród polskich kierowców?

Perspektywa roczna

Poniższy wykres pokazuje popularność określonych typów opon (letnie, zimowe oraz całoroczne) w ujęciu rocznym dla czterech kwartałów 2013 roku.

opony, zestawienie

Jak pokazują dane na wykresie, zainteresowanie oponami utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie. W II i IV kwartale jest najwyższe, z pewnością wiąże się to z przygotowaniami do sezonowej zmiany opon. Duża popularność wszystkich rodzajów opon w I kwartale to wynik okresu wyprzedaży, z którego jak pokazują zebrane dane, chętnie korzystają polscy internauci, kupując nie tylko potrzebne w nieodległej przyszłości opony letnie, ale również opony zimowe. Okres wakacyjny (III kwartał) to spadek zainteresowania oponami wszystkich rodzajów. Nie jest to jednak czas całkowitego przestoju - w III kwartale na zakup opon decydują się dość często ci, którzy zakup ogumienia do samochodu planują z wyprzedzeniem, aby uniknąć problemów z jego dostępnością lub kolejek związanych z usługą zmiany opon.

opony, letnie, zimowe

Jakie rodzaje opon kupujemy najchętniej w poszczególnych okresach?

Drugi kwartał roku to okres, w którym górują opony letnie, co potwierdzają zebrane dane. Kierowcy szykują się do sezonu letniego i zmiany opon z zimowych na letnie. Oczywiście część z nich postanawia pozostać na oponach zimowych. Warto jednak pamiętać, że niekorzystnie wpływają one na ekonomiczność jazdy latem (wyższe spalanie), zapewniają gorsze własności jezdne, a także zwyczajnie szybciej się zużywają. O ile zainteresowanie oponami letnimi, podobnie do opon zimowych zwiększa się w określonych kwartałach, tak opony całoroczne cieszą się względnie stałą popularnością przez okrągły rok, co najprawdopodobniej podyktowane jest ekonomicznym podejściem i chęcią wykluczenia zmiany opon dwa razy w roku. Opony wielosezonowe są więc konkurencją opon letnich i zimowych, lecz warto zaznaczyć, że jest to dobre rozwiązanie jedynie dla tych, którzy nie podróżują zbyt często.

Opony do samochodów osobowych

Zainteresowanie kupnem opon letnich do samochodów osobowych jest wyraźnie sezonowe i przypada głównie na dwa pierwsze kwartały roku. Aż 58,27% Internautów poszukiwało w roku 2013 właśnie tego rodzaju opon. Zakupem zimówek interesowała się ich znacznie mniejsza część, bo 36,58%. Warto zauważyć, że stałe grono polskich Internautów szuka kompromisu między oponami zimowymi i letnimi oraz wygody, jaką daje możliwość nie zmienianie opon dwa razy w roku. Z tego też powodu obserwujemy stałe zainteresowanie oponami wielosezonowymi utrzymujące się na poziomie 4-8%.

Opony do samochodów osobowych

Opony osobowe według średnicy

Kolejną ciekawą informacją jest to, że polscy Internauci poszukują najczęściej opon w rozmiarze 14, 15 i 16 cali, niezależnie od ich rodzaju ani sezonowości. To standardowy rozmiar opon stosowanych w samochodach z niskiej i średniej półki cenowej. Jak można wnioskować, to własnie tego typu samochodów na polskich drogach jest najwięcej, co nie pozostaje bez znaczenia dla rynku opon samochodowych. Jak pokazują dane poniżej, Polacy latem wybierają większe średnice opon. Można wskazać dwie przyczyny takiego trendu. Po pierwsze, lepsze warunki na drodze w miesiącach letnich sprzyjają stosowaniu większych opon o niższym profilu.Po drugie, samochód wyposażony w koła o większej średnicy wyglądają, zdaniem wielu, po prostu lepiej. Decyzja o wymianie kół niejednokrotnie ma swoje źródło w preferencjach estetycznych danego kierowcy.

Opony osobowe pod względem średnicy

Opony osobowe według szerokości

Najpopularniejszymi oponami do samochodów osobowych są te o szerokości między 185 a 205 - stanowiły one aż 64,52% wyborów Internautów w 2013 roku. Tak wyraźna dominacja tego rodzaju opon to cenna informacja o polskim rynku samochodów. Popularność takich opon podyktowana jest zapewne dominacją samochodów w segmencie średnimi niskim, do których poszukuje się ogumienia w takich własnie szerokościach. Tylko w okresie przygotowań do sezonu zimowego widać zwiększenie zainteresowania węższymi oponami. Opony zimowe przystosowane są do trudniejszych warunków na drodze, lepiej radzą sobie z jazdą po oblodzonych i ośnieżonych drogach, okazują się też skuteczniejsze w wyprowadzaniu samochodu z poślizgów i zasp śnieżnych. Latem lepszą przyczepność samochodu zapewniają szersze opony ze względu na większą powierzchnię styku z podłożem.

Średnica opon do samochodów osobowych

Ceny, producenci i opony do samochodów dostawczych, terenowych

Preferencje cenowe dla opon osobowych

Preferencje cenowe w odniesieniu do kategorii opon samochodowych są ściśle określone - Polacy poszukują tanich opon, najlepiej w cenie nieprzekraczającej 100 zł. Takiego wyboru dokonało aż 70% z nich. Poszukiwania niedrogiego ogumienia w relatywnie dobrej jakości to praktyka stała i niezależna od poszukiwanego rodzaju ogumienia. Jedynie I i IV kwartały wyróżniają się zwiększonym zainteresowaniem droższymi oponami, których cena kształtuje się od 300 zł do 500 zł. Związane jest to zapewne z wyprzedażami i częstszymi niż w innych okresach poszukiwaniami w tym czasie opon o większej średnicy na lato, które ze względu na swoją specyfikę więcej kosztują.

 

Preferencje cenowe

Opony do samochodów dostawczych i terenowych

Zainteresowanie zakupem opon do samochodów dostawczych i terenowych jest znacząco niższe niż oponami do samochodów osobowych. Może to być podyktowane faktem, że samochody dostawcze w większym stopniu są w posiadaniu firm. Ich właściciele rzadziej poszukują poszczególnych opon do swojej floty, gdyż mają umowy z konkretnymi sklepami czy hurtowniami, które dostarczają im potrzebnego asortymentu po uzgodnionych cenach. Choć zainteresowanie tymi grupami produktowymi kształtuje się podobnie do zainteresowania oponami do samochodów osobowych - największa popularność przypada na I i IV kwartał - to zauważyć można ciekawą tendencję. Zakup opon wielosezonowych do samochodów terenowych i dostawczych jest zdecydowanie częstszy, szczególnie w ostatnim kwartale roku. Wskazywać to może na niepokojące zjawisko nazbyt ekonomicznego podejścia właścicieli tych samochodów do jazdy w zmieniających się warunkach.

Opony do samochodów dostawczych i terenowych

Top producenci opon

Fakt, że tacy producenci, jak: Continental, Dunlop, Bridgestone czy Michelin znajdują się w ścisłej czołówce, nie powinien dziwić. Są to bowiem firmy z długoletnim doświadczeniem w produkcji opon. Wyniki te potwierdzają, że najbardziej na rynku liczą się produkty dostarczane przez znane i sprawdzone marki. Wiąże się to oczywiście z długoterminowym i powszechnym zaufaniem, jakie uzyskują one od swoich klientów. Nie bez znaczenia jest fakt, że w różnego rodzaju testach te marki wypadają często najlepiej. Dzięki temu, przez długi jeszcze czas nawet w skrajnych warunkach będą się one cieszyć większym zainteresowaniem od modeli podobnych, ale mniej popularnych producentów. W rankingu widać również, że o uwagę konsumentów z coraz większą skutecznością walczą nowi, mniej znani gracze, którzy napływają z dalekiego wschodu i kuszą przystępnymi cenami mniej zamożnych zmotoryzowanych.

Top producenci opon

Top produkty: Pirelli MT66 R

PIRELLI MT66 R 120/90/R17 64S
 • Sezon: Całoroczne
 • Średnica: R17
 • Szerokość: 120
 • Profil: 90

Indeksy

Prędkość S - do 180 km/h Nośność 280 kg

Parametry fizyczne

Średnica R17 Szerokość 120
Profil 90

Podstawowe informacje o PIRELLI MT66 R 120/90/R17 64S

Producent Pirelli Sezon Całoroczne

PirelliPirelli

Top produkty: Dębica Frigo 2

Dębica Frigo 2 195/65/R15 91T
 • Typ pojazdu: Osobowe
 • Sezon: Zimowe
 • Średnica: R15
 • Szerokość: 195
2 opinie

Indeksy

Prędkość T - do 190 km/h Nośność 615 kg

Parametry fizyczne

Średnica R15 Szerokość 195
Profil 65

Podstawowe informacje o Dębica Frigo 2 195/65/R15 91T

Producent Dębica Typ pojazdu Osobowe
Sezon Zimowe Model Frigo 2

 

Frigo 2

Top produkty: Continental ContiWinterContact

Continental ContiWinterContact TS 830 P 195/65/R15 91T
 • Typ pojazdu: Osobowe
 • Sezon: Zimowe
 • Średnica: R15
 • Szerokość: 195
0 opinii

Indeksy

Prędkość T - do 190 km/h Nośność 615 kg

Parametry fizyczne

Średnica R15 Szerokość 195
Profil 65

Podstawowe informacje

Typ pojazdu Osobowe Producent Continental
Sezon Zimowe

 Continental ContiWinterContact

Top produkty: Firestone Firehawk TZ 300

Firestone Firehawk TZ300 205/60/R15 91V
 • Typ pojazdu: Osobowe
 • Sezon: Letnie
 • Średnica: R15
 • Szerokość: 205
0 opinii

Indeksy

Prędkość V - do 240 km/h Nośność 615 kg

Parametry fizyczne

Średnica R15 Szerokość 205
Profil 60

Podstawowe informacje o Firestone Firehawk TZ300 205/60/R15 91V

Typ pojazdu Osobowe Producent Firestone
Sezon Letnie

 

Firestone Firehawk

Top produkty: Goodyear Ultra Grip 8

Goodyear Ultra Grip 7+ 195/65/R15 91T
 • Typ pojazdu: Osobowe
 • Sezon: Zimowe
 • Średnica: R15
 • Szerokość: 195
0 opinii

Indeksy

Prędkość T - do 190 km/h Nośność 615 kg

Parametry fizyczne

Średnica R15 Szerokość 195
Profil 65

Podstawowe informacje o Goodyear Ultra Grip 7+ 195/65/R15 91T

Typ pojazdu Osobowe Producent Goodyear
Model Ultra Grip 7+ Sezon Zimowe

 

Goodyear Ultra Grip 8

Top produkty: Barum Bravuris

Barum BRAVURIS 4x4 235/70/R16 106H
 • Typ pojazdu: Terenowe
 • Sezon: Letnie
 • Średnica: R16
 • Szerokość: 235
0 opinii

Indeksy

Prędkość H - do 210 km/h Nośność 950 kg

Parametry fizyczne

Średnica R16 Szerokość 235
Profil 70

Podstawowe informacje o Barum BRAVURIS 4x4 235/70/R16 106H

Typ pojazdu Terenowe Producent Barum
Sezon Letnie

 

Barum Bravuris 4x4 235/70/R16 106H

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.