GTU bada sprawność techniczną samochodów, a nie pojawiające się usterki uniemożliwiające dalszą jazdę. Jak podczas typowego badania technicznego oceniane są oświetlenie, układ hamulcowy, układ kierowniczy, zawieszenie, toksyczność spalin, ale także sprawdzany jest stan ogumienia, czy szyb (czy nie są porysowane). Raport GTU pokazuje więc odporność samochodów na zużycie eksploatacyjne i ich stan techniczny.
W dalszej części prezentujemy wyniki raportu z podziałem na klasy. W każdej kategorii podajemy trzy samochody, które otrzymały najwyższe noty. Wyniki dotyczą samochodów w wieku do 3 lat, czyli stosunkowo młodych.
Ustawianie oświetlenia (fot. GTU)
Liderem raportu GTU w kategorii aut miejskich zostało Audi A1. Za nim uplasowała się Mazda 2 i Toyota iQ. Zaskoczeniem jest brak na podium znanej ze swojej jakości Toyoty Yaris.
1. Audi A1
2. Mazda 2
3. Toyota iQ
Audi A1 Sportback
Mazda 2
Toyota iQ
W klasie samochodów kompaktowych japoński koncern zajął dwa pierwsze miejsca. Na trzecim stopniu podium uplasowała się Astra.
1. Toyota Auris
2. Toyota Prius
3. Opel Astra
Toyota Auris Touring Sports
Toyota Prius, Prius Plug-in Hybrid i Prius Plus
Opel Astra
W klasie średniej wyraźna dominacja samochodów produkcji niemieckiej. Mercedes, za nim Audi i na trzecim miejscu ponownie Opel.
1. Mercedes Klasy C
2. Audi A4
3. Opel Insignia
Mercedes C klasa Touring
Audi A4
Opel Insignia OPC
W klasyfikacji samochodów luksusowych zwyciężył samochód dla ludu - Volkswagen Phaeton wyprzedzając czterodrzwiowy model marki Porsche. Na trzecim miejscu mała niespodzianka - Jaguar XF.
1. Volkswagen Phaeton
2. Porsche Panamera
3. Jaguar XF
Porsche Panamera
Jaguar XFR-S
Ponownie Porsche zostało pozbawione pierwszego miejsca. Tym razem za sprawą BMW Z4. Trzecie miejsce to ponownie miła i piękna niespodzianka (zwłaszcza dla Alfisti) - Alfa Romeo Brera.
1. BMW Z4
2. Porsche 911
3. Alfa Romeo Brera
BMW Z4
Porsche 911 Carrera 4 GTS
Alfa Romeo Brera
W tym zestawieniu ewidentnie czegoś brakuje. Właściciele Rav4 z pewnością są zaskoczeni. Wśród SUV-ów i crossoverów na podium brak japońskich modeli. Są za to wyłącznie niemieckie, dwa BMW i Mercedes.
1. BMW X5
2. BMW X1
3. Mercedes GLK
BMW X5 xDrive30d (2013)
BMW X1
Mercedes GLK
Altea to samochód niemal całkowicie w Polsce zapomniany, ale przecież wciąż znajduje się w produkcji. Do tego zajął pierwsze miejsce w kategorii minivanów wyprzedzając dwa Ople, Zafirę i Merivę.
1. Seat Altea
2. Opel Zafira
3. Opel Meriva
Opel Zafira Tourer (od 2011)
Opel Meriva