Najmniej i najbardziej awaryjne silniki

Firma ubezpieczeniowa Autotrust Europe BV przygotowała ranking najbardziej i najmniej awaryjnych silników. Wyniki są naprawdę zaskakujące
Silnik V6 TFSI Silnik V6 TFSI Fot. Audi

Jak powstał ranking

Autotrust Europe BV działa m.in. na rynkach Belgii i Holandii od 2005 roku. Ubezpieczenia tej firmy obejmują ponad 20 tys. samochodów. W oparciu o ich dane powstał ranking najbardziej i najmniej awaryjnych silników. Średni wiek objętych analizą aut wyniósł pięć lat. Średni roczny przebieg obliczono na 30 tys. km.

Informacje, które Autotrust Europe BV postanowiło opublikować, pochodzą z bazy danych firmy. Na ich podstawie wyliczane są składki dla poszczególnych modeli.

Wadą zestawienia jest fakt, że firma nie podaje konkretnych silników, a jedynie uśrednione wyniki dla wszystkich samochodów danej marki. Nie wiemy nawet, ile samochodów i z jakimi jednostkami przebadał ubezpieczyciel. Właśnie w tym czynniku należy dopatrywać się odpowiedzi na pytanie: "Dlaczego (przykładowo) Volkswagen nie znalazł się w zestawieniu, a Seat już tak? Przecież korzystają z tych samych silników". Wniosek nasuwa się tylko jeden - więcej aut Seata wyposażonych jest w motory awaryjne, które klienci Volkswagena wybierają rzadziej. O jakie jednostki chodzi? Musimy się domyślić sami.

Niektóre dane wydają się być wyjątkowo zaskakujące. Przykładowo - jedna z marek słynąca od lat z bezawaryjności, którą udowadniała m.in. w rankingach ADAC, znalazła się na szóstym miejscu zestawienia marek z najbardziej awaryjnymi silnikami. Trzeba jednak pamiętać, że rankingi niemieckiej organizacji nie dotyczą wyłącznie jednostek napędowych i opierają się na wynikach przeprowadzonych badań technicznych.

Które marki montują w swoich samochodach najmniej, a które najbardziej awaryjne silniki?

Honda Civic Honda Civic Honda

Najmniej awaryjne silniki

1) Honda (usterki wyliczone na podstawie informacji zgromadzonych w bazie danych - 0,29 proc.)
2) Toyota (0,58 proc.)
3) Hyundai (0,7 proc.)
4) Mercedes (0,84 proc.)
5) Volvo (0,9 proc.)
6) Lexus (0,99 proc.)
7) Kia (1,08 proc.)
8) Subaru (1,1 proc.)
9) Fiat (1,17 proc.)
10) Ford (1,25 proc.)

>>> Jakie używane auta tych marek można kupić za 5 000 - 10 000 zł? <<<

Audi A4 Audi A4 fot. Audi

Najbardziej awaryjne silniki

1) Audi (3,71 proc.)
2) Alfa Romeo (3,26 proc.)
3) MINI (2,51 proc.)
4) Saab (2,49 proc.)
5) Opel (2,46 proc.)
6) Porsche
7) Peugeot (2,26 proc.)
8) BMW (2,2 proc.)
9) Seat (2,15 proc.)
10) Renault (2,13 proc.)

Na początku tego roku podobny ranking opublikowała firma Warranty Direct. Jak wyglądała ich lista najbardziej i najmniej awaryjnych silników?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.