40 lat Volkswagena Passata

Mówi się, że życie zaczyna się po czterdziestce. Skoro tak, to przed Passatem, jednym z ulubionych samochodów Polaków, otwiera się właśnie era samych sukcesów. Ale czy to oznacza, że wcześniej Volkswagenowi klasy średniej wiodło się źle? Z okazji przypadających na lipiec 40. urodzin Passata przypominamy jego historię
Wszystko zaczęło się w 1964 roku Wszystko zaczęło się w 1964 roku Volkswagen

Początki

Wszystko zaczęło się tak naprawdę już w 1964 roku, kiedy to Volkswagen wybrał się na zakupy i kupił Audi. Przejmując firmę spod znaku czterech pierścieni, ludzie z Wolfsburga mogli wykorzystać jej doświadczenie w produkcji samochodów klasy średniej z napędem na przednie koła i silnikiem chłodzonym cieczą. Tak naprawdę jednak Volkswagen nie wykorzystał doświadczenia Audi, tylko wziął jeden z modeli pochodzących z Ingolstadt i zaczął sprzedawać go jako swoje auto, o czym za chwilę.

>>> Volkswageny Passaty w cenie od 2 000 do 10 000 zł <<<

Type 3 Type 3 Volkswagen

Poprzednik numer 1

Passat zastąpił w ofercie Volkswagena dwa modele. Pierwszy to Type 3, który już w latach 70. był, można powiedzieć, oldschoolowy (jeśli chcemy być uprzejmi) lub przestarzały (gdy walimy prosto z mostu). Type 3 wyglądał jak relikt przeszłości i nie ma się temu co dziwić, w końcu zadebiutował w 1961 roku. Poza tym miał umieszczony z tyłu silnik chłodzony powietrzem i napęd na tylne koła, co może rzucało na kolana po drugiej wojnie światowej, ale u progu lat 70. było bardzo passé.

>>> Volkswageny Passaty w cenie od 2 000 do 10 000 zł <<<

Type 4 Type 4 Volkswagen

Poprzednik numer 2

Nie lepiej było z drugim poprzednikiem Passata. To Type 4, czyli większy, szybszy, lepiej wyposażony i nieco nowocześniejszy wizualnie Type 3. Konstrukcyjnie jednak auto było zacofane. Silnik chłodzony powietrzem wciąż był z tyłu, a moc wciąż płynęła na tylne koła. Type 4 produkowany był od 1968 do 1974 roku. Na początku lat 70. Volkswagen wreszcie poczuł, że nadszedł czas, by zaprezentować coś nowoczesnego i wziął się do roboty, można powiedzieć, że nabrał wiatru w żagle. Tak właśnie narodził się Passat, samochód nazwany na cześć pasata, stałego, ciepłego wiatru ze strefy międzyzwrotnikowej.

>>> Volkswageny Passaty w cenie od 2 000 do 10 000 zł <<<

Passat B1 Passat B1 Volkswagen

Passat B1

Pierwszy Passat to tak naprawdę pierwsze Audi 80, tyle tylko że w wersji hatchback i kombi (Audi stawiało na wersję sedan). Jego nadwozie sprawiało dobre wrażenie (w końcu to projekt Giugiaro), konstrukcja stawiała go na czele ówczesnych samochodów klasy średniej (wzdłużnie zamontowany silnik z przodu, napęd na przednie koła), a szeroka paleta silników (benzynowe i wysokoprężne, od 1,3 l do 1,6 l pojemności i mocy od 55 do 110 KM) to zawsze dobra rzecz, przecież każdy lubi mieć wybór. I taka ciekawostka - pierwszy nowoczesny Volkswagen klasy średniej mierzy 4,2 m, z grubsza tyle co współczesny Golf będący przecież autem o klasę mniejszym. Passat B1 produkowany był do 1981 roku (w Brazylii jeszcze przez pięć lat).

>>> Volkswageny Passaty w cenie od 2 000 do 10 000 zł <<<

Passat B2 Passat B2 Volkswagen

Passat B2

Drugi Passat to pierwszy Passat, ale większy i nowocześniejszy. Co się zmieniło? Auto nieco urosło (4,4 m), doczekało się wersji sedan (był też hatchback i kombi), zasłużyło na mocniejsze silniki (od 55 do 140 KM) i zapisało się w historii z kilku powodów. Po pierwsze, mogło mieć napęd na cztery koła z Audi 80 Quattro, a to naprawdę coś. Po drugie, w wyposażeniu opcjonalnym był system stop&start, który gasił silnik, gdy ten nie był potrzebny (na przykład na czerwonym świetle), co obniżało zużycie paliwa. Po trzecie, była też wersja Formel E z dłuższym ostatnim biegiem, co też przekładało się na mniejszy apetyt na paliwa kopalne. Last but not least, drugiego Passata można było po raz pierwszy zamówić z automatyczną skrzynią biegów. B2 produkowany był w naszej części świata do 1988 roku, a przez cały ten okres na drogi wyjechało prawie 3,4 miliona sztuk tego modelu. Ale na tym się nie skończyło.

>>> Volkswageny Passaty w cenie od 2 000 do 10 000 zł <<<

Volkswagen Santana Volkswagen Santana Volkswagen

Volkswagen Santana

Volkswagen Santana, czyli Passat B2 sedan, wciąż jest produkowany w Chinach (od 1981 roku!). W międzyczasie przeszedł kilka liftingów i doczekał się takich esktrasów jak ABS, odtwarzacz MP3 czy system rozdzielający siłę hamowania, ale wciąż jest tworem lat 80., więc o prawdziwej nowoczesności nie ma co mówić. Co ciekawe, ten VW sprzedawany był również jako Nissan Santana i Ford Versailles, a co! W tamtym roku jednak Santana numer 1 doczekała się następcy o tej samej nazwie. Tym razem jest to volkswagenowska wersja Škody Rapid i Seata Toledo.

>>> Volkswageny Passaty w cenie od 2 000 do 10 000 zł <<<

Volkswagen Passat B3 Volkswagen Passat B3 fot. Volkswagen | Volkswagen Passat B3

Passat B3

Kolejna generacja tego modelu wytrzymała na rynku osiem lat (1988 - 1996 rok) i zasługuje na uwagę. Dlaczego? To pierwszy Passat zaprojektowany przez Volkswagena (poprzednicy byli modelami Audi), do budowy którego wykorzystano płytę podłogową Golfa, tyle tylko że przedłużoną i poszerzoną. B3 miał również silniki montowane poprzecznie, które były mocne jak nigdy dotąd (od 72 do 174 KM, w tym po raz pierwszy VR6). W wyposażeniu na przestrzeni lat pojawiały się takie zdobycze cywilizacji jak ABS, poduszki powietrzne czy pasy z napinaczami.

>>> Volkswageny Passaty w cenie od 2 000 do 10 000 zł <<<

Passat B4 Passat B4 Volkswagen

Passat B4

B4 to nic innego jak tylko odświeżony B3. Co zmieniono? Nadwozie unowocześniono, by pasowało do innych modeli VW w tamtych okresie, wzbogacono wyposażenie (m.in. o kolejne poduszki, wzmocnienia boczne i kilka elektrycznych dodatków) i pokazano nowe silniki. Największa nowość to oczywiście kultowy wręcz silnik 1,9 l TDI o mocy 90 i 110 KM. Jak już mowa o źródłach napędu, to z tych pozostałych najsłabszy miał 75, a najmocniejszy 184 KM (2,9l VR6).

>>> Volkswageny Passaty w cenie od 2 000 do 10 000 zł <<<

Volkswagen Passat B5 Volkswagen Passat B5 fot. Volkswagen | Volkswagen Passat B5

Passat B5

Piąta odsłona Passata to powrót do zażyłej współpracy z Audi. Dlaczego? B5 bazował na płycie podłogowej pierwszej generacji Audi A4 (Passat B3 i B4 nie miały z Audi nic wspólnego). B5 wyróżnia się również odważnym designem (ach ten idealnie okrągły dach!). Najbardziej warta uwagi jest jednak wersja W8.

>>> Volkswageny Passaty w cenie od 2 000 do 10 000 zł <<<

Passat W8 Passat W8 Volkswagen

Passat W8

W8, które zadebiutowało w 2001 roku i bazowało na B5 po liftingu, to pierwszy Passat z ośmiocylindrowym silnikiem. Silnik miał 4 l pojemności i dawał z siebie 275 KM (6,5 s do setki, maks. 250 km/h). Po co komu takie auto, skoro pozostałe silniki (benzynowe o mocy od 100 do 190 KM, wysokoprężne o mocy od 90 do 180 KM) w zupełności wystarczały? Na początku XXI wieku Volkswagen nabrał ochoty na auto z wyższej półki, ale wiedział, że nie jesteśmy na to gotowi, więc stopniował napięcie. Pierwszym etapem był właśnie drogi, rzadki (przez trzy lata powstało nieco ponad 30 tys. sztuk W8) i mocny Passat, a potem przyjechały Phaeton, Touareg i CC.

>>> Volkswageny Passaty w cenie od 2 000 do 10 000 zł <<<

Passat B6 Passat B6 Volkswagen

Passat B6

Szósty z kolei Passat znowu zostawił Audi na rzecz wydłużonej płyty podłogowej z Golfa. Wizualnie jest niezauważalny, nawet mimo tonącej w chromie atrapy chłodnicy. W produkcji był od 2005 do 2010 roku i gdyby nie dwa modele specjalne, które są jego zasługą, zapomnielibyśmy o tym aucie.

>>> Volkswageny Passaty w cenie od 2 000 do 10 000 zł <<<

Passat R36 Passat R36 Volkswagen

Passat R36

W 2007 roku zadebiutował Passat R36, jeden z pierwszych przedstawicieli gatunku R-asowych modeli z Wolfsburga. 300-konny silnik 3,6 l współpracował z napędem 4x4, pozwalał przemierzać czasoprzestrzeń w mgnieniu oka (5,6 s do setki, maks. 250 km/h) i najwyraźniej był spragniony świeżego powietrzna, bo wielkie wloty powietrza w zderzaku to cecha szczególna tej wersji, podobnie jak obniżone zawieszenie, większe koła i podwójny wydech.

>>> Volkswageny Passaty w cenie od 2 000 do 10 000 zł <<<

Passat CC Passat CC Volkswagen

Passat CC

CC to Passat, który wygląda rewelacyjnie. Zgrabne, opływowe nadwozie, kuszące krągłości tu i ówdzie oraz szyby bez ramek sprawiają, że ten Mercedes CLS dla ubogich, czterodrzwiowe coupé czy w żargonie VW C-omfortowe C-oupé (odpowiednie skreślić) jest jednym z najatrakcyjniejszych modeli na rynku. Po tym, jak B6 przeszedł lifting, o czym za chwilę, Passat CC też został poddany kuracji odmładzającej i by odciąć się od swojego dawcy organów, teraz nazywa się po prostu CC.

>>> Volkswageny Passaty w cenie od 2 000 do 10 000 zł <<<

Passat B7 Passat B7 Volkswagen

Passat B7

B7 to B6 bez krzykliwej chłodnicy, ale za to z bogatszym wyposażeniem (ilość asystentów czuwających nad tym i tamtym przyprawia o zawrót głowy) i zmodernizowanymi silnikami. Na tym jednak wkład B7 w rozwój świata się nie kończy.

>>> Volkswageny Passaty w cenie od 2 000 do 10 000 zł <<<

Passat B7 Alltrack Passat B7 Alltrack Volkswagen

Passat B7 Alltrack

Modele Audi z serii Allroad już na dobre wpisały się w motoryzacyjny pejzaż. Skoro uterenowione kombi skusiły bogaczy, to teraz ci mniej bogaci też pewnie chcieliby takie auto w ramach poprawiania sobie jakości życia i aspirowania na wyższe szczeble drabiny społecznego pożądania. Volkswagen to świetnie wyczuł, prezentując uterenowionego Passata Alltrack. Czym się wyróżnia w stosunku do zwykłych wersji? Ma wyższy prześwit, bojowe dodatki nadwozia i napęd na cztery koła z terenowym trybem pracy.

>>> Volkswageny Passaty w cenie od 2 000 do 10 000 zł <<<

Amerykański Passat B7 Amerykański Passat B7 Volkswagen

Amerykański Passat B7

Przez te wszystkie lata Passat dla Europy niewiele różnił się od Passata dla Ameryki. Niedawno jednak wszystko się zmieniło. Tego Volkswagena klasy średniej, którego możemy mieć my, nie mogą mieć Amerykanie. Ich Passat to nasz Passat, ale większy (4,8 wobec 4,7 m długości, urósł też rozstaw osi o 91 mm), nieco inny na zewnątrz (trzecia szyba boczna to największe novum), mniej wyrafinowany (gorsze materiały, prostsze silniki) i bardzo tani. Poprzednik kosztował w Ameryce 27 tys. dolarów, a nowy - 21 tys. dolarów. Poza tym to dzięki niemu poznaliśmy młodego Lorda Vadera w jednej z najlepszych reklam w historii świata.

Więcej o:
Komentarze (133)
40 lat Volkswagena Passata
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: TRW

  Oceniono 107 razy 43

  40lat Vw Passata!
  A KAZDA NASTEPNA GENERACJA BARDZIEJ AWARYJNA!!!

 • Gość: gosc

  Oceniono 26 razy 14

  Ja mam paska B4. Mimo ze ma juz swoje lata, to uwazam ze na codzienne podroze po miescie jest wystarczajacy - no chyba ze ktos potrzebuje auta w stylu Lexusa, to zwracam honor. Czesci zamienne nie sa drogie, silniki daja rade, a wnetrze - coz niektorzy powiedza ze brzydkie, wiocha i samo zlo, dla mnie jednak w sam raz - nie lubie dziwnych wodotryskow ktore rozpraszaja podczas jazdy. Jedyna jak dla mnie wada to dosc glosne silniki, ale chociaz slychac jak serducho bije :)

 • Gość: vlad

  Oceniono 13 razy 7

  Super auto- niezle osiagi, dobra ekonomia jazdy. Moze i nudny ale on po prostu ma jezdzic i polykac tysoace kilometrow w sposob komfortowy dla podrozujacych. I proszemi nie smecic o awaryjnosci, bo 2 sztukami jak dotad przejechalem ponad 500k km i poki co zawsze auta dojezdzaly tam gdzie mialy dojechac. Jak kto dba tak ma :).

 • Gość: das

  Oceniono 49 razy 7

  nigdy fanem niemieckiej motoryzacji nie bylem, i jezdizlem sobie volvo i hondami. ale obecnie jezdze passatem b7 1.8 i musze przyznac, ze nie ma w nim tej radosci z jazdy co w hondzie, nie powala zaangazowaniem w jazde, ale z drugiej strony 1000 km w nim robie bez zmęczenia, bez wygórowanego rachunku za paliwo i dynamicznie. na razie przejechałem nim cale 15 tys i bez jakis specjalnych uwag. miejmy nadzieje ze sie nie zepsuje ;-) zona tez zadowolona i tyle.

 • Gość: janek

  Oceniono 10 razy 6

  Jeździłem służbowo B6 2.0 140KM i na komfort jazdy nie można narzekać. Otrzymałem go jako schedę po bossie, miał przejechane 17000. Zrobiłem tylko 35000km i oddałem nowemu koledze, dostając nowe B7. W B6 faktycznie silniki żarły na potęgę olej. Musiałem dolewać, zależenie od trybu jazdy co 1500 - 8000km olej. Jedni mówią, że to wada, inni że ten silnik po prostu tak ma - ma być smarowany i koniec. W B7 2.0 140KM zmieniono coś w silniku i to zauważalnie. Po pierwsze go nie słychać, dodano membranę tłumiącą pod maskę. Przejechałem już 110000km w dwa lata i nigdy nie dolewałem oleju, nic się z nim złego nie działo. Auto do celów służbowych i dalekich podróży zachowuje się bardzo dobrze. Śmiało polecam.

 • Gość: KILOF

  Oceniono 14 razy 6

  Zrobiłem passatem variant B7 1,8 benzyna już 26tys km, komfort jazdy lepszy niż w Acordzie, spalanie lepsze niż w Avensisie, a cena za jaką go kupiłem była lepsza niż mazdy 6 zoom zoom, także co by nie powiedzieć Niemcy zawsze górą byli i będą a że tendencją w motoryzacji jest wypieranie silników wolnossących przez turbiny, no ćóż....na razie Japończycy są passe.....ale za dwa lata kupuję Varianta B8 2,0 220KM z turbinką po wyprzedaży rocznika...... tyle na dzisiaj wiem i pozdrawiam

 • Gość: mr. beno

  Oceniono 70 razy 6

  VW to zawsze był jest i będzie pojazd dla ludzi zakochanych w mitycznej "niemieckiej technologi" - która oczywiście jest żadna na całym świecie a przede wszystkim jest to samochód dla ludu, tak jak stworzył go Adolf Hitler taki jest do dzisiaj tani (choć to ostatnio nie koniecznie, bo golf jest droższy od punto a wiadomo, że gorszy) brzydki, przestarzały i do "tłuczenia". WV próbował wskoczyć do klasy wyższej swoim pheatonem ale był to chyba najbardziej nie udana skok w historii tej firmy, bo o ile w środku jest ładny to zewnątrz ohydny (wygląda jak rozciągnięty passat) a to co się dzieje pod maską to tragedia, silniki W zyskały miano najbardziej awaryjnych jednostek w historii motoryzacji.

 • Gość: aprox99

  Oceniono 23 razy 3

  20 lat temu twierdziła większość tu piszących ,,fachowców" że japończyki to jednorazówki,nigdy nie mogłem tego zrozumieć bo dla mnie prezerwatywa to jednorazówka.patrzcie jak zmieniają się opinie przez ostatnie lata nie na podstawie własnych doświadczeń tylko motłochu.co setny kupił nowy samochód reszta to kaszlaki z kręconymi licznikami i robiący 4 ślady na ulicy ale na ich podstawie ocenia się jakość.Niemcy mają 1 miejsce w exporcie towarów na świecie i to chyba wszystko mówi.Bogaty amerykanin jeżdzi autem Made in germany a nie ryżową miską.Bauery i bolki na tym forum

 • eurotaxt

  Oceniono 27 razy 3

  W 2012 roku sprzedano ok. 1 mln sztuk VW Passata na całym świecie (wliczam w to również wersję USA) Pokażcie mi drugi model tej klasy za te pieniądze który ma się tak dobrze mimo kryzysu ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX