Zrobią zdjęcie z zaskoczenia

Jeszcze w tym miesiącu na polskie drogi wyjadą nieoznakowane radiowozy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego wyposażone w nowoczesne fotoradary. Urządzenia potrafią mierzyć prędkość nie tylko podczas postoju, ale i w trakcie jazdy. Kierowcy, strzeżcie się, bo nawet nie wiecie kiedy możecie zostać sfotografowani i ukarani. Na jakie modele trzeba uważać?
Opel Insignia OPC Opel Insignia OPC Fot. Opel

Jak to działa

Fotoradary zamontowane w radiowozach GITD kontrolują prędkość pojazdów jadących w tym samym oraz w przeciwnym kierunku do jazdy radiowozu. Jednocześnie mierzą prędkość nawet na trzech pasach ruchu. To zupełnie nowy bat na piratów drogowych, bo inspektorzy nie będą zatrzymywać samochodów, którym zrobią fotografię (wyjątkiem będą kierowcy stwarzający szczególne zagrożenie i obcokrajowcy). Zdjęcia z fotoradaru będą natychmiast przesyłane do odpowiedniego oddziału Inspektoratu. Dalsza procedura będzie wyglądała tak samo, jak w przypadku stacjonarnych fotoradarów.

Do dyspozycji inspektorów oddano 35 samochodów. 29 z nich już zostało wyposażonych w mobilne fotoradary. Na pozostałe niebawem zostanie ogłoszony przetarg. Przedstawiamy listę samochodów, w których zostaną zainstalowane fotoradary.

ZOBACZ TAKŻE:

Masz 10 tys. zł i nie wiesz, jakiego "używańca" kupić? Sprawdź, na co Cię stać

Jakimi nieoznakowanymi radiowozami jeździ polska policja? Oto modele, kolory i rejestracje

Nowe fotoradary już robią zdjęcia. Będzie ich ponad 300. Gdzie staną? | Mapa

Więcej o:
Komentarze (108)
Zrobią zdjęcie z zaskoczenia
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • smith-wesson

  Oceniono 136 razy 132

  No i po ch... 8 slajdów? Nie można tej treści zmieścić na 1 stronie? Nie chce mi się klikać tego gówna!!!!

 • khysiek

  Oceniono 91 razy 87

  Mam dziwne wrażenie że bezpieczeństwo wzrośnie o 0.0% a tylko kaska bedzie wpływać.
  Dostali nowe uprawnienia i GITD kupuje maszynki do pieniędzy. A motocyklistów bez tłumików, ciężarówki żygające czarnym dymem i z łamiącymi się mostami już ich nie interesują, Źle zorganizowany ruch, niebezpieczne miejsca, nieczytelne oznaczenia, dziury, progi niezgodne z przepisami na drogach to już nikogo nie interesuje. To może nadać też takei same uprawnienia zarządowi dróg, bo co mają się męczyć z jakimiś budowami.

 • jan.grz

  Oceniono 75 razy 61

  Smutne to ale sa ludzie typu gość maniek, ktory popiera dzialania, ktore pod przykrywką bezpieczeństwa ruchu służą niemal wyłącznie nabijania kasy gminom i państwu, czyli nie umiemy rządzic i zarabiac, to ściągniemy forse z obywatela kamerą. Telepie mnie na hasło walka z piratami drogowymi. Jak w TVN Turbo idzie program Uwaga pirat drogowy, to wylączam. Dużo jeżdzę po Polsce i Europie i takie działania oceniam jako demagogię, bo prawdziwą troske o bezpieczeństwo mozemy znależć w wielu krajach tylko nie u nas. Jakość dróg, ich odpowiednia sieć i prawidłowa organizacja ruchu, to podstawa, ale póki tego nie ma, to wiele anachronicznych (tez nowych!) przepisów, mylące lub nielogiczne znaki drogowe i kamery służą do utrudnianiu płynności ruchu i do nachalnego zarabiania pieniędzy. Juz pisano że kilkadziesiat gmin w Polsce, a ciągle dochodzą nowe, montuje kamery i stawia myląco ustawione znaki ograniczenia prędkości wyłącznie dla uzyskania dochodu przekraczającego nawet 25% ogólnego dochodu. Taka działania leżąchyba na granicy bezprawia. A tak na marginesie - kilka miesięcy temu przejezdzając o 2 w nocy przez pustawa ulice przelotową w Częstochowie zostałem złapany przez patrol składający sie z aż 2 wozow, bo przekroczyłem dozwolona prędkośc o...10 km/godz, co wycenili na 500.-zetów! po czym nastąpiła zmasowana akcja zastraszania, ze jesli nie zapłacę odrazu (jechałem autem na zagranicznych numerach), to zostane zatrzymany, zabrany na komende gdzie spisza protokół. Takich przykładów mogę wyliczać sporo, a fakt, ze obecnie podobno policjant drogowy nie moze posiadac przy sobie wiekszej gotówki jest marnym/żadnym zabezpieczeniem przez samowola policjantów działających chyba zawsze w jakims układzie, ktorego celem jest i będzie wyciagnięcie forsy od obywatela.

 • approved

  Oceniono 73 razy 55

  Kolejny poroniony pomysł. Kupowanie super samochodów z pieniędzy podatników żeby łupić ich w majestacie tzw. prawa. Szkoda , ze to prawo nie obowiązuje policjantów i pracowników wymiaru sprawiedliwości. Podobno mamy konstytucyjna równość obywateli wobec prawa, ale to teoria.

  W programie Uwaga Pirat sam widziałem jak pan sędzia po okazaniu legitymacji służbowej został puszczony wolno na Wołoskiej. Każdy inny kierowca za to samo wykroczenie dostawał mandat i punkty.

  Jeszcze jakieś pytania?

 • smrodek71

  Oceniono 64 razy 50

  jak mieszkałem w Polsce to jeździłem zdecydowanie szybciej niż pozwalają przepisy
  teraz mieszkam za granicą i jeżdżę przepisowo- nie dlatego ,że mandaty kosztują więcej (porównując zarobki wychodzi podobnie) ale tu mam obwodnicę na której mogę jechać 112km na godzinę i się jakoś gdzieś dostać

  we Wrocławiu na obwodnicy śródmiejskiej jest 70 km/h.....
  ca 5km na trasie masz miasteczko, wieś z ograniczeniem do 50 lub mniej...

  dopóki nie będziemy mieli normalnych dróg ludzie będą łamać przepisy choćby z takiego powodu ,że do warszawy (350km) jedzie się 7 h - chyba tylko jakiś jogin dałby radę trzymać się tych prędkości i nie przywalić czasami mając więcej niż 100KM pod maską....

 • boshary

  Oceniono 57 razy 49

  komentarz w zasadzie nasuwa się jeden , robić zaczyna się państwo represyjne, wszystkie służby nie są po to aby pomagać i zapobiegać tylko dopaść i ukarać . nauczyciele też są po to aby udowodnić uczniom ,że nic nie potrafią a póżniej efekty? w grantach na najbliższe lata Polska w ogonie, niech się wszyscy otrząsną , Służby wszystkie niech służą pomocą a nie karaniem itd., itd.

 • alighator2x

  Oceniono 61 razy 47

  1. który fotoradar ma legalizację na robienie zdjęć w ruchu i to na trzech pasach?
  2. kiedy krokodyle przechodziły szkolenia w zakresie obsługi urządzeń kontrolno-pomiarowych?

 • kot2ka

  Oceniono 56 razy 44

  Przeklęte DEBILE komu jeszcze dacie fotoradary do swych łap ????Proponuję dać listonoszom, fryzjerom,kominiarzim i klozetowym babką. O mało wszarze się nie zesrają byle tylko wydębić kasę od kierowców i domknąć założenia budżetowe z mandatów łysonia milionera Rostowskiego.

 • llubellak

  Oceniono 47 razy 43

  a po co policji takie szybkie wozidła jak i tak skupią się do łapania nietrzeźwych rowerzystów i tych co to gnają 15km/h po ulicach Sopotu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX