Z archiwum moto.pl | Top 5 | Niezniszczalne

[18.03.2013] Zastanawiacie się czasami, dlaczego na taksówki najczęściej trafia Mercedes W124? Przedstawiamy pięć modeli, którym niestraszne dziurawe drogi, niedoświadczeni kierowcy, ciężkie bagaże, galopujące ceny benzyny, kolejne wybory i ocieplenie klimatu. To auta niezniszczalne. Stworzone po to, by trwać [x]
Saab 900 Saab 900 Saab 900

Dziś już takich nie ma

W czasach, gdy każdy nowy samochód przestaje pachnieć nowością w tydzień po premierze, kolejne modele elektronicznych gadżetów pojawiają się co dwa dni, a informacje na telewizyjnym czerwonym pasku zmieniają się co kilka sekund, wszystko jest szybkie i jednorazowe. Wszystko jest na chwilę, wszystkiego jest w bród i wszystko jest na wyciągnięcie ręki, więc kto by się przejmował produkowaniem modeli na pokolenia? Teraz już trudno o takie samochody. Poza tym zrobienie takiego auta, choć możliwe, nie leży w interesie firm samochodowych, bo skoro dany model się nie psuje i jest ponadczasowy, to po co robić kolejny, skoro nikt go nie kupi?

Na szczęście na przestrzeni lat powstały samochody, które służyły naszym rodzicom, a teraz z podniesioną głową mogą służyć i nam. Kto wie, może jak je nieco dopieścimy, to i nasze dzieci z nich skorzystają? Pomyślcie tylko, jakie to ekologiczne i jak z globalnego punktu widzenia obniża nasz ślad węglowy.

Na szczęście na przestrzeni lat powstały samochody, które służyły naszym rodzicom, a teraz z podniesioną głową mogą służyć i nam. Kto wie, może jak je nieco dopieścimy, to i nasze dzieci z nich skorzystają? Pomyślcie tylko, jakie to ekologiczne i jak z globalnego punktu widzenia obniża nasz ślad węglowy.
Volvo 740 Volvo 740 Volvo 740

Volvo 740

Volvo 740 (1985 - 1990) jest klasycznie, wręcz rozkosznie kanciaste. Dlatego? Bo obłe kształty pochłaniały większe koszty. Model 740, w przeciwieństwie do bardziej sybaryckiej odmiany 760, miał sztywną oś z tyłu (760 - układ wielowahaczowy), co może obniżało komfort jazdy, ale było bardzo trwałe. Volvo 740 jest pojemne (bagażnik kombi połyka ponad 2 tys. l, a wnętrze jest tak długie, że można się w nim położyć), bezpieczne (po prostu podświadomie czujesz, że w kanciastym Volvo nic ci się nie stanie) i właściwie niezniszczalne. Owszem, z racji zaawansowanego wieku mogą się w nim pojawiać pewne niedomagania wywołane procesami zużycia i zaniedbaniami ze strony użytkowników, a defekty wewnątrz (m.in. przetarte obicia czy odklejająca się podsufitka) są irytujące, ale tak naprawdę to drobnostki niemające żadnego znaczenia. Najważniejsze, że Volvo jest trwałe, nie gnije, a silniki pracują nawet z przebiegiem kilkuset tysięcy kilometrów.

Mercedes W124 Mercedes W124 Mercedes W124

Mercedes W124

Mercedes W124, przez niektórych zwany baleronem, to prawdziwy fenomen. Dlaczego? Pierwszy egzemplarz wyjechał z fabryki w 1985 roku, a ostatni w 1995 roku, a mimo to auto wciąż rozchodzi się na rynku (tym razem wtórnym) jak świeże bułeczki. Trudno się dziwić. Korozja mu niestraszna, komfort podróżowania nawet dziś jest bardzo wysoki, a ciągłe udoskonalanie konstrukcji sprawiło, że jeśli gdzieś istnieje podium dla najbardziej bezawaryjnych samochodów, to z pewnością W124 już zaparkował na jego najwyższym miejscu. To smutne, ale tak trwałych samochodów już nie ma i pewnie nigdy nie będzie. Nie zgadzacie się z tym? Popytajcie taksówkarzy, którzy jeżdżą lub jeździli tym Mercem - nigdy złego słowa o nim nie powiedzą, a oni znają się na rzeczy.

Toyota Corolla E11 Toyota Corolla E11 Toyota Corolla E11

Toyota Corolla E11

Toyota Corolla E11, ta z okrągłymi reflektorami z lat 1997 - 2001, to już niemalże symbol bezawaryjności. Ani razu nie była wzywana do serwisu po tym, jak zaczęła wyjeżdżać na drogi (a akcje serwisowe to dziś właściwie standard, a nie anomalia), więc we wszelkich rankingach niezawodności jest na bardzo wysokich miejscach. Rankingi rankingami, ale życie życiem i tu również Corolla nie ma się czego wstydzić. Pod względem jakości wykonania mogła być wzorcem dla konkurentów z klasy, co w połączeniu z legendarną trwałością i niezawodnością sprawia, że auto do dziś przyciąga nabywców na rynku wtórnym. Zwłaszcza tych, którzy poszukują samochodu niekoniecznie najtańszego, za to gwarantującego bezawaryjną eksploatację. I pomyśleć, że tak wewnętrznie piękne auto otrzymało tak brzydkie nadwozie?

Saab 900 Saab 900 Saab 900

Saab 900

Model 900 przetrwał swojego rodzica, taki jest niezawodny. Auto produkowane od 1978 do 1993 roku stało się niemalże symbolem Saaba, auta wytrzymałego, godnego zaufania, innowacyjnego (ach, to turbo), bezpiecznego i nieco dziwnego, ale w jak najlepszym znaczeniu tego słowa. Średnie przebiegi do naprawy głównej silnika wynoszą ponad 250 tys. km, ale rekordziści dbający o regularne wymiany oleju chwalą się, że i 500 tys. km przejechali tym Saabem. Pięćset tysięcy! Łączna długość granic Szwecji to 5551 km, co oznacza, że bez remontu silnika można by modelem 900 objechać jego ojczyznę 90 razy. To trochę ekstrawaganckie, racja, ale w końcu mówimy o Saabie. Saabie, którego już nie ma.

Volkswagen Volkswagen "Garbus" Volkswagen

Volkswagen "Garbus"

Garbaty Volkswagen nosi na swoich barkach ogromny ciężar - był w końcu pupilem Hitlera i to na jego polecenie i zgodnie z jego wytycznymi został stworzony. Chyba sobie nie wyobrażacie, by Führer wymarzył sobie auto awaryjne, prawda? No więc Garbus to twarda sztuka, mało co jest w stanie go wytrącić z technicznej równowagi. O jego niezniszczalnym charakterze niech świadczy też to, że produkowany był od 1941 do 2003 roku, czyli dłużej niż jakikolwiek inny samochód.

Filip Otto

Komentarze (84)
Z archiwum moto.pl | Top 5 | Niezniszczalne
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • i.l

  Oceniono 88 razy 88

  tydzień temu w tym samym miejscu przeczytałem, że merc W 124 jest słabo zabezpieczony
  i szybko rdzewieje. A teraz , że niezniszczalny. Może gimbusy uzgadniałyby swoje teksty.

 • Ryszard Przygoda

  Oceniono 52 razy 38

  Mówienie, że garbus jest niezniszczalny i bezawaryjny jest straszna ignorancja. Pozatym długość lat produkcji samochodu nie ma bezpośredniego związku z jego wytrzymałością, tylko z zamożnościa rynków na których był sprzedawany wyjątkowo długo.

 • kolumb2

  Oceniono 74 razy 36

  Garbus to jeden z największych syfów motoryzacji.Silnik tragedia,zawieszenie koszmarne,buda tandetna.

 • fctheduck

  Oceniono 24 razy 22

  Zdecydujcie się, w jednym artykule te same auta, do złom, który należy omijać, a drugim są super. Po prostu nie macie innych zdjęć, przyznajcie.

 • rr-ss

  Oceniono 16 razy 12

  saab "nawet 250 tys.?" dzisiaj każe auto tyle przejeżdża, niektóre w dwa- trzy lata

 • Gość: autoexpert

  Oceniono 12 razy 12

  Powiedzmy sobie szczerze: niezniszczalnych samochodów w naszym klimacie nie ma, bo sól robi swoje. Trzeba oddzielić kwestię trwałości karoserii od niezawodności mechanicznej. Nawet auta z tego podium mogą być już złomem z uwagi na korozję. Jeśli jednak mówimy o niezawodności mechanicznej w realiach dostępnych części, to: TOYOTY (przede wszystkim corolla e10 1992-1997, również e11, carina, starlet), MERCEDESY W124, AUDI 80 i 100, Te modele są odporne na zaniedbania właścicieli, ale z totalną bezmyślnością też przegrają. Warunek: samochód trzeba eksploatować zgodnie z zaleceniem producenta: wymiany olejów, płynów, filtrów oraz podzespołów zużytych typu elementy zawieszenia. Wtedy można mówić o bezproblemowym użytkowaniu przez 500 000 + (oczywiście kilometrów).

 • Gość: Tomek

  Oceniono 30 razy 12

  A gdzie niezawodne C5 i 406 co jeżdżą już kolejny milion kilometrów i właściciele poza wymianą żarówki nic nie robili w aucie ?

 • Gość: gosc

  Oceniono 14 razy 10

  nie psuje się tylko to co nie istnieje ---a reszta psuje się na potęgę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX