Bestsellerowy SUV z rabatem 16 tys. zł. Sprawdzamy na co stać Volkswagena Tiguana

VW dość późno dołączył do segmentu kompaktowych SUV-ów, ale zrobił to z przytupem. Pierwsza generacja Tiguana zadebiutowała 13 lat temu. Po 9 latach świat ujrzał drugie wcielenie bestsellerowego modelu występujące również w 7-osobowej wersji. Czemu zawdzięcza swoją popularność? Postaramy się to sprawdzić.
Volkswagen Tiguan Volkswagen Tiguan Volkswagen

Numer 1 w Europie

Obecny rok nie jest łatwy dla rynku motoryzacyjnego, ale europejska sprzedaż i tak ma się całkiem nieźle. Potwierdzają to wyniki sprzedaży Tiguana, który po pierwszym kwartale 2020 roku został niekwestionowanym liderem. W swoim segmencie zajął najwyższe miejsce w Niemczech, Szwajcarii, a także na Słowenii. Jego roczna sprzedaż oscyluje wokół 800 tysięcy egzemplarzy. Na taki wynik wpływ ma na pewno wszechstronność modelu. Już w konfiguracji 5-osobowej ma 449 centymetrów długości, 186 szerokości i 167 wysokości. Rozstaw osi wynosi 268 cm. 7-osobowa odmiana Allspace jest jeszcze większa i wykracza poza segment kompaktowych SUV-ów. W tym przypadku mamy aż 470 cm długości.

Ponadto, Volkswagena może wzbogacić w pełni LED-owymi, aktywnymi reflektorami, 20-calowymi obręczami ze stopów lekkich oraz elektrycznie unoszoną pokrywą bagażnika.

Volkswagen Tiguan Volkswagen Tiguan Volkswagen

Dla dużej rodziny

Kolejny argument przemawiający za Tiguanem stanowi praktyczne i dobrze wyposażone wnętrze. Przednie fotele są wygodne, dobrze wyprofilowane i można je wyposażyć w elektryczną regulację z pamięcią ustawień. Nie brakuje też miejsca na kanapie z regulowanym oparciem. W 5-osobowej konfiguracji bagażnik mieści 615 litrów. Po złożeniu asymetrycznej kanapy, jego pojemność rośnie do imponujących 1655 litrów. Allspace oferuje bagażnik o pojemności 700-1775 litrów.

Przebojowość Tiguana opiera się także na szerokim wachlarzu dodatków już podstawowej specyfikacji Trendline. Na długiej liście wyposażenia znajdziemy między innymi:

- Manualną klimatyzację

- Kierownicę 3-ramienną, obszytą skórą

- Czujnik zmierzchu - automatyczne włączenie świateł z funkcją Coming / Leaving Home

- System Start-Stop wyłączający silnik podczas postoju z systemem rekuperacji energii odzyskiwanej podczas hamowania

- System Front Assist z funkcją awaryjnego hamowania City

- System Lane Assist - asystent utrzymywania pasa ruchu

Wystarczy jednak wybrać wyższą specyfikację lub spędzić więcej czasu podczas konfiguracji by dostrzec, że lista dodatków jest naprawdę długa. Tiguan wesprze podczas parkowania z przyczepą, a także pokaże kluczowe informacje na przeziernym wyświetlaczu. Potrafi też utrzymać się na zadanym pasie ruchu i zachować odległość i prędkość względem poprzedzającego pojazdu. Panoramiczne, modułowe okno dachowe jest otwierane, natomiast zaawansowane multimedia z dotykowym ekranem łączą się z internetem i optymalizują trasę nawigacji uwzględniając bieżące natężenie ruchu.

Volkswagen Tiguan Volkswagen Tiguan Volkswagen

Do 240 koni mechanicznych

Tiguan pewnie zachowuje się na drodze i oferuje silniki o mocy od 130 do 240 koni mechanicznych. Można je sparować z manualną lub automatyczną, dwusprzęgłową przekładnią i napędem na cztery koła.

Podstawowym silnikiem jest 1.5 TSI o mocy 130 i 150 KM. Nieco droższy i lepiej wyposażony 2.0 TSI występuje w dwóch odmianach - 190 i 230 KM. W standardzie zapewnia system 4Motion i automat DSG. Zwolennicy diesla też mają spory wybór. 2.0 TDI dostępne jest w wersji 150, 190 i 240-konnej. Najmocniejsza specyfikacja gwarantuje przyspieszenie do setki w niewiele ponad 6 sekund i zużycie paliwa nieznacznie przekraczające 6 litrów w cyklu mieszanym.

Co ważne, Tiguan z napędem na cztery koła i prześwitem wynoszącym 20 centymetrów, okazuje się komfortowym samochodem na bezdrożach. W lekkim terenie nie ma dla niego trudnych przeszkód. Jego drugą naturę stanowi asfalt. Tutaj warto skorzystać z adaptacyjnego zawieszenia DCC z regulowaną twardością. Zmienia się też siła wspomagania układu kierowniczego i reakcja na operowanie gazem. Wszechstronność jest mocną stroną niemieckiego modelu.

Volkswagen Tiguan Volkswagen Tiguan Volkswagen

Dostępny od ręki

Volkswagen przygotował specjalną platformę, na której znajdziemy wiele samochodów dostępnych od ręki. E-Home pozwala poprzez wideorozmowę omówić z ekspertem poszczególne opcje wyposażenia i zalety jednostek napędowych. Doradca podpowie również, jaka forma finansowania będzie najbardziej odpowiednia. W przypadku Tiguana, możemy też liczyć na pokaźne rabaty obejmujące auta z rocznika 2019 i 2020. Maksymalna suma korzyści wynosi nawet 16 tysięcy złotych. Dodatkowym udogodnieniem jest zwolnienie z pierwszych trzech rat leasingowych.


Oferta limitowana ważna do 18.08.2020 roku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.