Volkswagen Touareg jest teraz tańszy o 20 tys. zł. To luksusowy SUV i terenówka w jednym

To już trzecia generacja Touarega. Auta wznoszącego koncern Volkswagena na poziom premium. Technologicznie bazuje na rozwiązaniach stosowanych między innymi w Bentleyu i Porsche. Ma potężne jednostki napędowe i okazuje się wiernym towarzyszem podczas pokonywania nie tylko asfaltowych szlaków, lecz również nieutwardzonych dróg. Topowy model ma różne oblicza.
Volkswagen Touareg Volkswagen Touareg Volkswagen

Na czele gamy

Touareg jest klasą sam w sobie. Bazuje na modularnej platformie MLBevo, która stanowi szkielet również dla Audi Q7, Lamborghini Urusa, Porsche Cayenne, a także Bentleya Bentaygi. Doborowe towarzystwo oznacza, że VW jest autem na wskroś nowoczesnym i luksusowym. Do tego potężnym, bowiem jego długość sięga 488, szerokość 198,5, a wysokość 172 centymetrów. Imponująco przedstawia się też rozstaw osi - 290,5 cm.

Poza masywną i pełną atrakcyjnych detali sylwetką, możemy liczyć na zaawansowane technologie. Jedną z najważniejszych są matrycowe reflektory LED-owe wykorzystujące aż 30 tysięcy punktów świetlnych. Ich zasięg sięga 600 metrów, choć w odpowiednich warunkach nawet więcej. Na kiepsko oświetlonych drogach komfort jazdy rośnie geometrycznie. Snop światła dopasowuje się do warunków, optymalizując oświetlony obszar. Wykrywając pojazd nadjeżdżający z naprzeciwka wycina kolejne segmenty, by nie oślepiać innych kierowców. Dodatkowe wsparcie stanowi kamera noktowizyjna wychwytująca pieszych i duże zwierzęta. Obraz trafia na ekran umieszczony między wirtualnymi wskaźnikami.

Volkswagen Touareg, Pakiet stylistyczny Atmosphere Volkswagen Touareg, Pakiet stylistyczny Atmosphere Volkswagen

Trzeci poziom autonomicznej jazdy

Volkswagen stawia bezpieczeństwo na pierwszym planie, co potwierdza liczba systemów bezpieczeństwa. Dzięki zestawowi kamer, radarów i czujników ultradźwiękowych, Touareg pozwala całkowicie oddać stery elektronice. Auto utrzyma odległość względem poprzedzającego pojazdu, utrzyma się w wyznaczonym pasie ruchu, a w razie ograniczenia prędkości, dostosuje się do niego. W trybie autonomicznym luksusowy SUV będzie jechał przez 30 sekund. Po tym czasie poprosi kierowcę, by położył ręce na kierownicy i znów zacznie samochodzielnie pokonywać kolejne kilometry. Co istotne, adaptacyjny tempomat działa też w korku, gdzie sam się zatrzyma i ruszy wraz z innymi pojazdami. Mechanizm działa w maksymalnym możliwym zakresie prędkości - od 0 do 250 km/h.

Volkswagen Touareg Volkswagen Touareg Volkswagen

Mocny diesel w standardzie

Pod maską znajdziemy trzy jednostki napędowe. W tym segmencie klienci częściej decydują się na diesle, więc nie dziwi ich szeroka paleta. 3.0 V6 TDI występuje w dwóch odmianach - 231 i 286 KM. Ta najmocniejsza gwarantuje przyspieszenie do setki w 6,1 sekundy i średnie zużycie paliwa na poziomie 6,9 litra. Ofertę uzupełnia 4-litrowe V8 TDI generujące 422 KM i 900 Nm. Przyspiesza do 100 km/h w 4,9 sekundy, co stanowi jeden z najlepszych wyników w segmencie.

Mimo okazałych gabarytów, Touareg potrafi być bardzo zwinny na drodze. Spora w tym zasługa bezpośredniego układu kierowniczego, kilku trybów jazdy i dopracowanego, pneumatycznego zawieszenia 4-Corner. Standardowy prześwit SUV-a wynosi 19 centymetrów. Wystarczy jednak wybrać moduł off-roadowy, by zwiększyć odległość od podłoża o dodatkowe 7 cm. Wystające korzenie, głębokie koleiny wypełnione błotem, czy śnieżna zaspa, nie stanowią dla VW najmniejszego problemu. Dodatkowo, niemieckie auto potrafi pokonywać przeszkody wodne o głębokości 57 centymetrów.

Volkswagen Touareg V8 2019 Volkswagen Touareg V8 2019 fot. VW

Taka okazja może się nie powtórzyć

Touareg jeszcze nigdy nie był tak luksusowy. To już klasa premium. Z powodzeniem może konkurować z Volvo, Mercedesem, BMW i Audi. Gwarantuje wysoki komfort jazdy, dynamikę na poziomie sportowych i znacznie mniejszych samochodów, a także dziesiątki dodatków z zakresu komfortu i bezpieczeństwa. Ponadto, dostępny jest w obecnie w świetnej cenie. Rabat sięga aż 20 tysięcy złotych, a klient może zdecydować się na korzystny program finansowy dopasowany do własnych możliwości.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.