Mercedes Klasy A to wstęp do klasy premium. Sprawdzamy ofertę prestiżowego hatchbacka

Czwarta generacja Mercedesa Klasy A to przełom dla producenta ze Stuttgartu. Model ten zapoczątkował nową stylistykę marki. Klasa A jest najmniejszym modelem w gamie Mercedesa, a zarazem najtańszym. To swego rodzaju przepustka do świata samochodów premium. Pytanie tylko, czy opłaca się go kupować.
Mercedes Klasy A 2018 Mercedes Klasy A 2018 fot. Mercedes

Gadżeciaż

Mercedes Klasy A ma na pokładzie dużo nowoczesnych rozwiązań. Mowa o technologiach, które jeszcze do niedawna były zarezerwowane dla aut z klasy wyżej. Niektóre nawet zadebiutowały w Klasie A, a dopiero potem trafiły do większych modeli.

Kompaktowy Mercedes może być nazywany pionierem w wielu kwestiach. Na pokładzie znajdziemy system multimedialny MBUX, który zapewnia sterowanie wieloma funkcjami auta za pomocą komend głosowych. Nie brakuje też systemów bezpieczeństwa, od asystenta pasa ruchu, aż po aktywny tempomat. Ciekawostką jest zestaw kamer. Część z nich obsługuje asystenta parkowania, a jedna dodatkowa w lusterku zapewnia tak zwane rozszerzenie rzeczywistości poprzez zapewnienie szerszego pola widzenia przed przejściem dla pieszych lub przekazywanie danych z nawigacji rzuconych bezpośrednio na obraz "sprzed pojazdu".

Mercedes Klasy A Sedan Mercedes Klasy A Sedan fot. Mercedes

Sportowy mistrz oszczędzania

Pod maską Mercedesa Klasy A możemy znaleźć różne jednostki napędowe. Z jednej strony mamy tutaj podstawowy trzycylindrowy silnik benzynowy 1.3 o mocy 109 KM, oraz bazowego (już czterocylindrowego) półtoralitrowego diesla o mocy 95 lub 116 KM. Silniki te zapewniają odpowiednie osiągi i jednocześnie cieszą bardzo niskim zużyciem paliwa. Na drugim końcu skali są z kolei topowe warianty, oferujące od 190 do nawet 421 KM mocy w wersji AMG. Dla tych, którzy chcą znaleźć kompromis pomiędzy rasowym sportowcem a codziennym autem, idealnym wyborem będzie odmiana A 35 oferująca 306 KM i napęd na cztery koła.

Ta ostatnia cecha to duża zaleta tego auta. W Klasie A standardowo dostajemy napęd na przód, jednak niektóre silniki można sparować z system 4MATIC, czyli sprawnym napędem na cztery koła. Do wyboru są także dwie skrzynie biegów - manualna 6-biegowa (oferowana w słabszych silnikach), oraz dwusprzęgłowy automat.

Mercedes Klasy A 2018 Mercedes Klasy A 2018 fot. Mercedes

Mercedes dla każdego

Mercedes Klasy A dzięki swojej użyteczności oraz możliwości dopasowania do własnych potrzeb jest jednym z najbardziej uniwersalnych aut tego producenta. Jest kompaktowy, sprawdzi się w mieście, ale jednocześnie jest całkiem praktyczny za sprawą wygodnej tylnej kanapy i całkiem pojemnego bagażnika (370 l). Dzięki atrakcyjnym formom finansowania jest też najbardziej przystępnym samochodem w gamie Mercedesa. Klasę A w wersji hatchback można mieć już za 1 014 zł netto miesięcznie, zaś za przedstawiciela rodziny AMG zapłacimy 2 162 zł netto.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.