Już czas zmienić opony na letnie. W Nissanie przy ich zakupie dostaniesz ubezpieczenie Assistance za darmo

Ciepłe dni zaczynają sukcesywnie wypierać zimowy chłód. To najwyższa pora, by założyć letnie ogumienie. W związku z tym Nissan przygotował specjalną promocję. Wystarczy kupić nowe opony w korzystnej cenie, aby otrzymać szereg dodatkowych korzyści. Sprawdzamy, czy warto.
Nissan X-Trail 2017 Nissan X-Trail 2017 fot. Nissan

Nie warto zwlekać z sezonowym serwisem opon

Mimo, że polski ustawodawca nie nałożył na kierowców obowiązku jazdy na letnim lub zimowym ogumieniu, należy zdać się na zdrowy rozsądek. Odpowiednie opony to przede wszystkim bezpieczeństwo. Eksploatacja samochodu w okresie ciepłym na zimowych gumach niesie wiele zagrożeń. Jakich? Już spieszymy z wyjaśnieniami.

Zimowa opona jest skuteczna do kilku stopni na plusie. Podczas jazdy na rozgrzanym asfalcie, zdecydowanie szybciej ściera się bieżnik. Wystarczy jeden sezon, by całkowicie wyeksploatować komplet ogumienia. Ponadto, droga hamowania wydłuża się o 20-25 metrów i zwiększa podatność na aquaplanning. Wjazd w płytką, lecz rozległą kałużę może skończyć się niekontrolowanym poślizgiem, a w efekcie stłuczką lub przeskoczeniem przez krawężnik i kosztownymi zniszczeniami. Pogarsza się też trakcja. Miękka mieszanka nie zdaje egzaminu latem. Wykonywanie precyzyjnych manewrów będzie mocno utrudnione, a skrajnych sytuacjach śmiertelnie niebezpieczne.

Nissan X-Trail 2017 Nissan X-Trail 2017 fot. Nissan

Problem z ubezpieczeniem

Likwidując szkodę z polisy OC, nie trzeba przejmować się oponami. Polskie prawo nie nakłada obowiązku stosowania sezonowego ogumienia, co znajduje pokrycie w wypłacanych odszkodowaniach.

Zdecydowanie mniej korzystnie przedstawia się sytuacja, gdy zamierzamy zlikwidować szkodę wykorzystując AC. Ubezpieczyciele coraz częściej zmniejszają kwotę wypłacanego odszkodowania, przenosząc częściowo odpowiedzialność na użytkownika. Dlaczego?

W warunkach ogólnych ubezpieczenia próżno szukać odpowiednich zapisów mówiących wprost o problemie. Brak odpowiednich opon sezonowych jest podciągany zatem pod rażące niedbalstwo użytkownika i stanowi w wielu przypadkach podstawę do zaniżenia kwoty odszkodowania lub całkowite uchylenie się od odpowiedzialności przez firmę ubezpieczeniową. Jedynym sposobem na walkę z taką praktyką jest powołanie biegłego i udowodnienie, że nieodpowiednia opona nie była przyczyną wypadku lub kolizji. Niestety, taki proces może trwać wiele miesięcy i skończyć się postępowaniem sądowym.

Nissan Qashqai 1.3 DiG-T DCT Nissan Qashqai 1.3 DiG-T DCT fot. Piotr Mokwinski

Nissan trafia w punkt

Japoński koncern zaczął promocję w idealnym momencie. To najwyższa pora na podjęcie decyzji o wymianie opon. Decydując się na rozsądnie wyceniony letni komplet w salonie Nissana, zyskujemy szeroki pakiet Assistance na cały rok za darmo. Program zawiera między innymi:

  • bezpłatny samochód zastępczy
  • bezterminową pomoc drogową
  • bezpłatną kontrolę pojazdu
  • oryginalne części eksploatacyjne z dużymi rabatami i zniżki na warsztatową robociznę
Nissan Qashqai Nissan Qashqai Carsmile

Dlaczego warto zmieniać opony na letnie?

Nowoczesne samochody pokroju Nissana Qashqaia, X-Traila, czy Micry, zostały wyposażone w szereg systemów bezpieczeństwa pasywnego i aktywnego. By elektronika była wydajna podczas codziennej eksploatacji, auto musi poruszać się na dobrym komplecie ogumienia. Wtedy elektroniczni asystenci są w stanie efektywnie hamować przed przeszkodą, utrzymać samochód w pasie ruchu i skutecznie reagować w razie wystąpienia niekontrolowanego poślizgu. Wobec tego, polecamy zapoznanie się z szeregiem korzyści przygotowanych przez japoński koncern.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.