Nowa Skoda jest naszpikowana technologiami. Które są najciekawsze? Rocznik 2019 w super cenie

Debiut nowej Skody Scali już za nami, pierwsze jazdy zaplanowano na kwiecień, a chwilę później egzemplarze pojawią się w polskich salonach. Znamy cennik, więc przyglądamy się ofercie nowego czeskiego kompakta.
Skoda Scala Skoda Scala Fot. Skoda

Powiew świeżości

Skoda z każdym rokiem notuje wzrosty sprzedaży. Scala z pewnością pomoże wyśrubować dotychczasowe rekordy. Kompaktowy model zastępuje Rapida i wprowadza mnóstwo świeżości do dość konserwatywnego segmentu. Auto wygląda nowocześnie i oferuje dodatki, których dotąd mogliśmy doświadczyć w segmencie premium. Na pierwszy plan wysuwa się bezpieczeństwo.

Skoda Scala Skoda Scala Fot. Skoda

Spokój na autostradzie

Drogi mamy coraz lepsze. Wysokie prędkości autostradowe wymagają skupienia i doświadczenia. Zdarzają się jednak chwile zamyślenia. Wtedy z pomocą przychodzi pokładowa elektronika. Skoda w wyposażeniu standardowym na funkcję Lane Assist. Elektroniczny układ wychwytuje za pomocą kamer linie oddzielające pasy i utrzymuje auto na środku jednego z wybranych. Automatycznie skoryguje tor jazdy, ostrzegając wcześniej sygnałem świetlnym i lekką wibracją kierownicy.

Podczas jazdy po drogach ekspresowych przyda się również aktywny tempomat. W Skodzie działa do prędkości 210 km/h i pomaga utrzymać odpowiedni odstęp i prędkość względem poprzedzającego pojazdu. Jego obsługa jest banalnie prosta i pozwala regulować maksymalną szybkość, a także odległość. Wraz z systemem utrzymania samochodu w pasie ruchu, mamy do czynienia z pół-autonomicznym rozwiązaniem.

Skoda Scala Skoda Scala Fot. Skoda

Scala zapobiegnie kolizji

Nowoczesny kompakt musi chronić w każdej sytuacji. Na pokładzie Scali znajdziemy czołowe i boczne poduszki powietrzne, kurtyny, a także poduszkę na kolana kierowcy i boczne zabezpieczenia chroniące pasażerów w drugim rzędzie. Zawór bezpieczeństwa uzupełnia wytrzymała konstrukcja z wysokogatunkowej stali oraz szereg asystentów elektronicznych. Jednym z nich jest Front Assist w trybie ciągłym monitorujący przestrzeń przed autem. Zestaw radarów i kamer wykrywa przeszkody i w razie braku reakcji kierowcy, autonomicznie uruchamia hamulce. Rozwinięcie stanowi Rear Traffic Alert. Wspomaga wyjazd tyłem z miejsca parkingowego. Po wykryciu pojazdu w strefie prostopadłej, wyświetli grafikę na cyfrowej tablicy rozdzielczej i ostrzeże sygnałem dźwiękowym, a w podbramkowej sytuacji zdalnie włączy do akcji układ hamulcowy.

Skoda Scala Skoda Scala fot. Skoda

Nie tylko bezpieczeństwo

Scala oferuje również wiele udogodnień podnoszących komfort codziennej eksploatacji. Na pokładzie znajdziemy kamerę cofania, aktywne, w pełni LED-owe reflektory, a także zestaw multimedialny z 8-calowym ekranem dotykowym. Łączy się z internetem i pozwala przenieść na główny wyświetlacz aplikacje ze smartfona. Kolejny monitor ze zmienną grafiką znajduje się przed oczami kierowcy i zastępuje analogowe wskaźniki.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.