Którego niemieckiego SUV-a wybrać? Porównujemy Skodę Kodiaq i Volkswagena Tiguana Allspace

Wzmożony popyt na SUV-y to zjawisko, którego jeszcze kilkanaście lat temu nie było, mimo że duże samochody były produkowane. Teraz każdy producent musi mieć w swojej gamie przynajmniej jeden większy samochód. Przyglądamy się dwóm konkurentom zza zachodniej granicy - pod lupę bierzemy Skodę Kodiaq i Volkswagena Tiguana Allspace. Obaj producenci kuszą atrakcyjnymi obniżkami z okazji wyprzedaży rocznika, a ceny aut są wyjątkowo niskie.
Volkswagen Tiguan Allspace Volkswagen Tiguan Allspace fot. VW

Volkswagen Tiguan Allspace

Tiguan to prekursor, jeśli chodzi o SUV'y marki Volkswagen. Po latach druga generacja doczekała się powiększenia, i tak właśnie powstał Tiguan Allspace. Dłuższy od pierwotnej wersji o 215 mm, i szerszy aż o 109, jest drugim modelem co do wielkości w gamie VW. Znany jest ze swojej niezawodności, właściwości jezdnych i szerokiej możliwości konfiguracji. Teraz trwa wyprzedaż rocznika 2018 i bogato wyposażona wersja jest dużo tańsza niż pierwotnie.

Najmocniejszy dostępny silnik to 2.0 TDI o mocy 240 KM. Volkswagen jest bardzo konkurencyjny dla innych marek ze względu na możliwość doposażenia samochodu w wiele technologii jak np. Car-Net Security & Service czy Area View, przy tym zostając stosunkowo tani, ponieważ rabaty na Tiguana Allspace sięgają aż 12 tysięcy złotych.

Skoda Kodiaq 
Skoda Kodiaq MATERIAŁY PRASOWE

Skoda Kodiaq

Kodiaq jest pierwszym SUV'em i największym przedstawicielem Skody. Czeska marka z niemiecką duszą pokazała swojego SUVa w 2016 roku i już wtedy było wiadomo, że będzie to udany samochód. Technologia rodem z Volkswagena i świetny design są gwarancją solidności i zadowolenia kierowców. Skoda dzieli z Tiguanem Allspace gamę silnikową, od jednostki 1.4 TSI po wyjątkowo solidne 2.0 TDI o mocy 190 KM. Nie możemy zapomnieć, że Skoda Kodiaq będzie dostępna także w wersji RS, w której znajdzie się ten sam najmocniejszy silnik diesla co w Tiguanie - 240-konna jednostka. To pozwala z dużych gabarytów SUV'a zrobić żwawą wyścigówkę z dużą ilością miejsca dla podróżujących.

Na stronie Skody możemy znaleźć ciekawe rabaty na samochody z rocznika 2019 - aż do 10 tysięcy złotych i 13 tysięcy na samochody z poprzedniego rocznika. To nie wszystko, bo producent oferuje nam jeszcze upust na pakiet przeglądów o wysokości 2,5 tysiąca złotych.

Volkswagen Tiguan Allspace Volkswagen Tiguan Allspace fot. VW

Którego wybrać?

Skoda Kodiaq i Volkswagen Tiguan Allspace to samochody zbudowane na tej samej płycie podłogowej. Są to praktycznie bliźniacze modele i oba dysponują tymi samymi technologiami silników - benzynowymi TSI i wysokoprężnymi TDI. Konfigurator w obydwu przypadkach jest pełen dodatkowych opcji, które się w dużej mierze pokrywają, od zaawansowanych systemów jazdy, po dodatkowe poduszki powietrzne. Jednak za Tiguana Allspace z rocznika 2018 w wersji Highline będziemy musieli zapłacić około 15 tysięcy więcej niż za Skodę w porównywalnej wersji wyposażeniowej i silnikowej. Obaj producenci prowadzą teraz atrakcyjne akcje wyprzedażowe.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.