Kanały szerokich możliwości | Wywiad

Od kiedy Ministerstwo Infrastruktury zezwoliło w 2005 r. na posiadanie radioodbiorników nadawczych i nadawczo-odbiorczych bez specjalnego pozwolenia, liczba użytkowników radiostacji typu CB stale rośnie. O historii CB radio i jego współczesnych zastosowaniach rozmawiamy z panem Krzysztofem Witkowskim prezesem częstochowskiej firmy President Electronics Poland Sp. z o.o.

Jakie były początki CB radio?

Krzysztof Witkowski prezes firmy President Electronics Poland Sp. z o.o: Historia CB radio sięga lat czterdziestych XX wieku. W tym czasie zaczęto w Stanach Zjednoczonych eksperymentować w paśmie częstotliwości fal radiowych. Twórcą pierwszego CB radio jest Al Gross. Wynalazł on w 1939 roku Walkie-Talkie, a w 1943 roku zmontował pierwsze CB radio. Do Europy CB radio trafiło w połowie lat sześćdziesiątych. W Polsce stało się popularne na początku lat dziewięćdziesiątych poprzedniego wieku. Na początku użytkownicy CB radio mieli możliwość komunikowania się na 28 kanałach. Ostatni kanał służył jako kanał wywoławczy. Z czasem rozszerzono ilość kanałów, do 40. Mimo tego przeznaczenie niegdyś ostatniego, 28 kanału, nie zmieniło się.

Jeszcze niedawno na użytkowanie CB radio trzeba było posiadać zezwolenie. Od kiedy sytuacja uległa zmianie?

Do lipca 2004 według polskiego prawa, by można było nadawać w paśmie CB trzeba było uzyskać pozwolenie w Państwowej Agencji Radiokomunikacji. Była to oczywiście formalność, którą załatwiały w większości sklepy sprzedające CB radia. Użytkownicy CB radio otrzymywali zezwolenie z numerem wywołania tzw. KLARA. Obecnie zgodnie z rozporządzeniem nadawanie w określonych częstotliwościach nie wymaga zezwolenia. Bez zezwolenia w Polsce można używać urządzeń nadawczo-odbiorczych pracujących na częstotliwościach od 26,960 MHz do 27,400 MHz z mocą 4W AM/FM i 12W SSB. Dziś na rynku mamy do wyboru całą gamę radiotelefonów oraz akcesoriów do nich tj. zasilacze, mikrofony i anteny.

Dlaczego CB wraca do łask i znowu staje się popularne?

Powód jest prosty - niewygórowana cena (najtańszy model to wydatek ok. 500 zł), za którą otrzymujemy urządzenie, dzięki któremu możemy porozumiewać się z innymi użytkownikami CB podróżującymi po drogach całego kraju. Wiedza tych kierowców bywa nieoceniona, szczególnie wtedy, gdy podróżując na dłuższych odcinkach narażani są tym samym na wykroczenia i w konsekwencji dotkliwe szkody finansowe, z utratą prawa jazdy włącznie.

Są jednak tacy, którzy wykorzystują radio CB jedynie jako znakomity informator o pozycjach fotoradarów, patrolach drogówki z " suszarkami" oraz do namierzania nie oznakowanych radiowozów, siejących postrach wśród wszystkich piratów drogowych

Byłbym ostrożny w takiej opinii, gdyż na wyposażeniu niektórych radiowozów oraz aut Inspekcji Transportu Drogowego znajdują się radia CB, dzięki czemu obsługujący je oficerowie są w stanie szybko zorientować się czy zajmowana przez nich pozycja została "odkryta" i przenieść się w inne miejsce, niemiło zaskakując przy tym "rekordzistów prędkości". Zdają sobie z tego sprawę bardziej doświadczeni kierowcy, którzy starają się nie przekraczać dozwolonych prędkości na dłuższych odcinkach, niż tylko te, wskazane przez CB - radio.

Kto najczęściej korzysta z CB radia na drogach?

Kierowcy ciężarówek i aut dostawczych. Są najlepszymi informatorami, gdyż wielokrotnie pokonując te same trasy, są bardzo dobrze zaznajomieni z topografią dróg i najlepszych objazdów. Z doświadczenia wiedzą, gdzie można się natknąć na partol drogówki, dlatego zawodowi kierowcy są najaktywniejszą grupą posługującą się odbiornikami CB. Rośnie też liczba osób kierowców aut osobowych, którzy w wielu przypadkach są nie tylko biernymi słuchaczami. Trzeba również zaznaczyć, że w przeciwieństwie do telefonu komórkowego używanie CB radio jest bezpłatne i w czasie jazdy jest także dozwolone.

Ale oprócz informacji drogowych przez CB radio możemy się dowiedzieć jeszcze czegoś więcej?

Duża część użytkowników "pasma obywatelskiego" (od ang. Citizen Band) to kierowcy, dla których najważniejszą informacją jest informacja drogowa. Poza ostrzeżeniami przed radarami i informacjami dotyczącymi przepustowości na drogach, pojawiają się także coraz częściej komunikaty zupełnie nieoczekiwane. Na wyborną grochówkę czy grill'a zapraszają przydrożne bary szybkiej obsługi, dlatego przez CB radio można zamówić sobie przygotowanie obiadu. Kierowcy, który zgubią się w mieście mogą też liczyć na pomoc osób, którzy pokierują przez wąskie uliczki i objazdy, by wyjechać na główną drogę. Często radia CB obsługują w domach osoby niepełnosprawne, dla których jest ono jedynym oknem na świat. W ten sposób radio CB zbliża ludzi i pomaga w różnych sytuacjach. Nie można też zapomnieć o fakcie, że radio CB może też służyć do wzywania pomocy w sytuacjach alarmowych.

Dziękuję za rozmowę.

ZOBACZ TAKŻE:

Zdążyć przed zimą z Pirelli - WYMYŚL HASŁO I WYGRAJ OPONY

Nie czekaj na zimę, kup zimówki już teraz - najtaniej! - opony.moto.pl

Parking.moto.pl - samochody czekają na Ciebie

Więcej o:
Copyright © Agora SA