W-3 Sokół

Sokół jest śmigłowcem wielozadaniowym, którego produkcja miała być uruchomiona we współpracy z ZSRR. Prace nad maszyną rozpoczęto w 1973 roku.

Prace nad maszyną rozpoczęto w 1973 roku, pod kierunkiem mgr. inż. Stanisława Kamińskiego. Prototyp oblatano w 1979 roku, a seryjna produkcja ruszyła sześć lat później. Pomimo pomyślnie przeprowadzonych prób w różnych warunkach klimatycznych, Rosjanie nie spieszyli się z odbiorem śmigłowca, skonstruowanego i wyprodukowanego zgodnie z ich wymogami. W konsekwencji 14 maszyn W-3 Sokół kupiła Birma, a 30 przejęła należąca do producenta firma Heliseco, która wykorzystywała maszyny do różnych zadań w wielu krajach (np. w Hiszpanii jest wciąż używany do gaszenia pożarów).

Powstało wiele wariantów rozwojowych Sokoła, np. W-3U Salmandra oraz jej rozwinięcie W-3WB Huzar , czyli uzbrojona wersja przeznaczona dla kawalerii powietrznej. Dwa egzemplarze W-3 sprzedano niemieckiej policji, 11 dostarczono Czechom w zamian za przekazanie Polsce używanych myśliwców Mig-29 , kolejne trzy Sokoły trafiły do Korei Południowej. W sumie wyprodukowano ponad 100 egzemplarzy śmigłowców tego typu .

Ten, którego zobaczymy na lotnisku w Góraszce, należy do wyposażenia Wojsk Lądowych RP .

Więcej o:
Copyright © Agora SA