Żelazny powraca

1 września zeszłego roku podczas pokazów lotniczych na radomskim lotnisku zginęło dwóch pilotów najlepszej polskiej grupy akrobatycznej Żelazny. Po długiej przerwie powracają do pokazów - w Góraszce dadzą specjalne show. 7-8 czerwca - tego nie wolno przegapić!

W Radomiu na 2,5 minuty przed zakończeniem pokazu wykonywali piekielnie trudną, ale i piękną figurę - rozetę. Dwie maszyny zderzyły się na wysokości 30 metrów, przy prędkości 300 km/h. Zginęli ppłk Lech Marchelewski, założyciel zespołu "Żelazny" i jego lider, oraz Piotr Banachowicz, dwudziestoczteroletni, dobrze zapowiadający się pilot akrobatyczny. Po tym pokazie Marchelewski planował pożegnanie z publicznością i zakończenie kariery.

Był to czarny dzień polskiego lotnictwa. Grupa na szczęście przetrwała trudne chwile. Znani z wybitnych umiejętności piloci dadzą w Góraszce wyjątkowe show. Jeden z pierwszych od tragicznego wypadku w Radomiu występ "Żelaznego" będzie swoistym lotniczych hołdem, złożonym pilotom, którzy zginęli w tamtej katastrofie. Tego żaden fan awiacji nie może przegapić, tym bardziej, że o umiejętnościach zielonogórskich pilotów głośno jest na całym świecie. Do legendy przeszedł show, w którym spięli skrzydła swoich samolotów dwumetrowymi łańcuchami, wystartowali, wykonali kilka figur i wylądowali razem.

Występ "Żelaznego" nie będzie jedyną atrakcją tegorocznej Góraszki. Najświeższe informacje mówią, że Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło udział myśliwców F-16 oraz Mig-29 na pokazach w Góraszce. Para Jastrzębi przyleci na Piknik w sobotę 7 czerwca, a w niedzielę będziemy mieli okazję podziwiać na niebie dwa Fulcrumy.

Gripenów w Góraszce nie zobaczymy, manewry szwedzkich pilotów robią jednak wrażenie:

 

SAAB JAS 39 Gripen - pokaz możliwości

 


Główna atrakcją Pikniku będzie legendarny myśliwiec Supermarine Spitfire, jedna z najsłynniejszych konstrukcji lotniczych II wojny światowej, która przyleci do Góraszki z Wielkiej Brytanii. Nasi reporterzy będą obserwować jego przylot - czekajcie na specjalną relację! Oprócz samolotu Spitfire przyleci też oryginalna Dakota z czasów II wojny światowej - obie maszyny wchodzą w skład Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii.


Historyczna podróż tych dwóch samolotów potrwa od 4 do 9 czerwca. Jej celem jest upamiętnienie udziału brytyjskich pilotów w operacji Wildhorn I - ewakuacji z okupowanego kraju zastępcy szefa sztabu Komendy Głównej AK gen. Stanisława Tatara. Akcja ta została przeprowadzona 15 kwietnia 1944 r. w miejscowości Matczyn.

Określana symbolem zwycięstwa aliantów nad III Rzeszą Dakota zapisała się także w historii powojennej jako bohater legendarnego mostu powietrznego nad oblężonym przez Sowietów Berlinem Zachodnim. Przyleci do nas w malowaniu Eskadry "Pegasus", która pod koniec II wojny światowej walczyła na Bliskim Wschodzie oraz w rejonie Morza Śródziemnego.

Na polskim niebie zadebiutuje Catalina. Consolidated PBY Catalina to pokaźnych rozmiarów łódź patrolowa, a jednocześnie samolot-amfibia, przystosowana do startu i lądowania na wodzie.

Kolejną odsłoną na polskiej arenie powietrznej będzie lekki samolot szturmowy i obserwacyjny North American Rockwell OV-10 Bronco, wchodzący w skład kolekcji zabytkowych samolotów prywatnego Muzeum Lotnictwa Bojowego w Montelimare. Ta dwubelkowa maszyna służyła w trakcie wojny w Wietnamie jako eskorta śmigłowców i wspierając żołnierzy na polu walki.

Na niebie Góraszki zobaczmy również czołówkę światowej akrobacji lotniczej. O tytuł mistrza podniebnych manewrów rywalizować będą dwie najlepsze maszyny akrobacyjne na świecie, legendarny Sukhoj Su-26, który przeszedł do historii jako niezniszczalny w powietrzu i równie odporna na ekstremalne przeciążenia Extra-300L. Granice ludzkiej wytrzymałości w brawurowych ewolucjach powietrznych zaprezentuje Jurgis Kairys, wielokrotny złoty medalista w akrobacji samolotowej i prekursor najbardziej ryzykownych popisów powietrznych oraz siedmiokrotny mistrz Polski w tej dziedzinie - Robert Kowalik.
Akrobację zespołową wykonają natomiast dwie wiodące w Polsce grupy, Zespół Akrobacyjny "Orlik" Sił Powietrznych RP oraz najsłynniejsza cywilna grupa "Żelazny".

Wszystkich fanów lotnictwa zapraszamy do Góraszki - wszystkie informacje o pikniku znajdziecie na stronie Piknik-Goraszka.pl. Jeśli nie możecie wpaść na piknik - zapraszamy na nasze strony. Wydarzenia z Góraszki będziemy relacjonować na bieżąco!

Konrad Bagiński

 

ZOBACZ TAKŻE:

Jak można się przelecieć z klasą

Więcej o:
Komentarze (6)
Żelazny powraca
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Gość

  Oceniono 1 raz 1

  Fulcrum ? Natowska nazwa kodowa wrogiego miga 29 :] Sukhoj - nie prosciej Suchoj ? OV-10 to samolot rozpoznawczy, a nie szturmowy... i tak dalej... typowy dziennikarskogazetowyborczy belkot.

 • Gość: Gość

  0

  Żelazny to w sobotę będzie mieć występ na Global Gathering :D

 • Gość: Gość

  0

  A napisane jest panie Ciamciaramcia na górze pod zdjęciami, wytłuszczonym drukiem.

 • Gość: Gość

  0

  a gdzie jest andrzeju napisane, że przerwali? przeciez w teksice nie ma że przerwali, tylko że "jeden z pierwszych występów". faktem jest, że działalność ogranbiczyli - zbierają kasę na nowy samolot a jeden z pilotów odszedł

 • Gość: Gość

  0

  Co za bzdury. Grupa "Żelazny" nawet na chwile nie przerwała swojej działalności.

 • Gość: Gość

  Oceniono 2 razy -2

  co za debile. powinni siedziec w pierdlu a nie latac!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX