Douglas C-47 Dakota

Douglas C-47 Dakota to wojskowa wersja jednego z najpopularniejszych samolotów transportowych świata, występującego w wersjach cywilnych pod nazwą DC-3. Dakotę będzie można obejrzeć podczas tegorocznego pikniku w Góraszce.

Średniodystansowy samolot transportowy C-47, oznaczony w RAF jako Dakota, to wojskowa wersja samolotu DC-3, budowanego w większej ilości i w wielu wariantach dla lotnictwa cywilnego. Tę maszynę śmiało można nazwać najpopularniejszym samolotem transportowym na świecie i jedną z najbardziej udanych konstrukcji lotniczych w historii awiacji. Dzięki niej podróże lotnicze w latach 30. i 40 stały się popularną formą komunikacji, a wiele tego typu maszyn przyczyniło się także do sukcesów innego pokroju.

W czasie II wojny światowej efektywnie służyły w wojskowych siłach powietrznych, słusznie zyskując miano symbolu zwycięstwa aliantów nad III Rzeszą. Przeszły też do historii powojennej jako bohaterowie legendarnego mostu powietrznego nad oblężonym przez Sowietów Berlinem Zachodnim.

W czasach powojennych natomiast wiele tego typu maszyn stało się podstawą floty linii pasażerskich na całym świecie.

Wojskowa wersja Dakoty była używana głównie do transportu wojsk spadochronowych i do holowania szybowców. W związku z tym wyposażono ją dodatkowo w drzwi ładunkowe i odpowiednio wzmocniono podłogę. Mogła zabrać na swój pokład 28 pasażerów i trzech członków załogi lub wymiennie 18 noszy i sanitariusza, albo też ładunek o wadze do 4 536 kilogramów.

Egzemplarz, który przyleci w tym roku na lotnisko w Góraszce wchodzi w skład zabytkowej kolekcji eskadry historycznej Battle of Britain Memorial Flight. Został wyprodukowany w 1942 roku i przez blisko 30 lat służył głównie w lotnictwie Kanady oraz w Europie. Później Dakota ta była użytkowana przez RAE (The Royal Aircraft Establishment), w jednostce badawczej brytyjskiego Ministerstwa Obrony. W 1992 roku stwierdzono, że maszyna nie spełnia już wymogów i oddano ją na złom. Od tego smutnego końca wybawiła ją Eskadra BBMF, która zaadaptowała samolot, przywróciła go do stanu używalności i powierzyła mu wiele zadań, głównie transportowych. Maszyna coraz częściej występuje też na pokazach lotniczych, ponieważ nadal można wykonywać z niej skoki spadochronowe i w tej roli jest używana na różnych imprezach i uroczystościach. Obecnie występuje w barwach Eskadry 'Pegasus', która walczyła na Bliskim Wschodzie oraz w rejonie Morza Śródziemnego w latach 1943 i 1944.

Do Góraszki przyleci wraz z myśliwcem Spitfire Mk Vb.

Więcej o: