Supermarine Spitfire Mk Vb

Jedna z najsłynniejszych konstrukcji lotniczych II wojny światowej, legendarny myśliwiec bombowy Supermarine Spitfire, przyleci w tym roku na Piknik w Góraszce, organizowany w dniach 7-8 czerwca 2008, prosto z Wielkiej Brytanii.

Maszyna ta wchodzi w skład unikalnej kolekcji zabytków historii brytyjskiego lotnictwa wojskowego, zgromadzonych przez eskadrę historyczną Battle of Britain Memorial Flight, jednostki Royal Airforce.

W ubiegłym roku otrzymała charakterystyczne malowanie na cześć polskiego pilota Jana Zumbacha, dowódcy słynnego 303 Dywizjonu Myśliwskiego im. Tadeusza Kościuszki, utworzonego w ramach Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii w 1940 roku. Polski as myśliwski, ze względu na swój tubalny głos nazywany przez przyjaciół Kaczorem Donaldem, miał zwyczaj ozdabiać swoje maszyny wizerunkiem tej właśnie postaci z kreskówki. Na burcie Spitfire'a z BBMF wiernie odtworzono rysunek Kaczora Donalda wraz z imponującym kontem zestrzeleń Jana Zumbacha, Odznaką Kościuszkowską, proporczykiem Squadron Leadera i literami RF-D.

XIII Międzynarodowy Piknik Lotniczy w Góraszce będzie pierwszą okazją do zaprezentowania maszyny w takich barwach polskim entuzjastom lotnictwa i jego historii. Przyleci ona w eskorcie wojskowej wersji transportowca Douglas C-47 Dakota .

Więcej o:
Komentarze (1)
Supermarine Spitfire Mk Vb
Zaloguj się lub komentuj jako gość
  • Gość: Gość

    0

    Nie określajmy najpiękniejszego samolotu myśliwskiego II wojny światowej " mianem "MYŚLIWIEC BOMBOWY". Jeżeli już jest to konieczne to nazwijmy go " MYŚLIWIEC BOMBARDUJĄCY" , choć to określenie tez nie jest adekwatne dla konstrukcji z lat WWII.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX