Pierwsze oklejone fotoradary

Inspekcja Transportu Drogowego rozpoczęła oklejanie żółtą folią odblaskową skrzynek z aktywnymi fotoradarami. Jeszcze w tym roku sieć 75 urządzeń pomiarowych wzbogaci się o 300 kolejnych

Od 1 lipca br. Inspekcja Transportu Drogowego czuwa nad siecią fotoradarów w Polsce. Zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem, skrzynki z czynnymi urządzeniami zostaną oklejone żółtą folią.

Po to urządzenia będą oklejane żółtą folią, by kierowcy wiedzieli, że w danym miejscu działa urządzenie mierzące prędkość i należy zdjąć nogę z gazu - powiedział Alvin Gajadhur, rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Dodał również, że ITD na oznaczenie masztów ma 36 miesięcy. Do lipca 2014 roku z dróg znikną puste, nieoznaczone skrzynki.

Czego brakowało Ci podczas kursu na prawo jazdy? Napisz i wygraj iPada!

Mandaty z sieci fotoradarów będą trafiać do centrum nadzoru nad ruchem drogowym, gdzie - po ustaleniu personaliów właściciela pojazdu - zostanie wystawiony mandat. Jeśli kierowca nie przyjmie mandatu, będzie musiał wskazać, kto w danej chwili prowadził. Inaczej grozi mu 500 zł kary. Przypomnijmy również, że od stycznia br. okres postępowania mandatowego został wydłużony do 180 dni.

Już niedługo przy naszych drogach pojawi się 300 nowych fotoradarów (obecnie jest ich 75) oraz systemy pomiaru prędkości odcinkowej. Ponadto na najbardziej niebezpiecznych skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną zainstalowane będą rejestratory wjazdu na czerwonym świetle.

Inspekcja czeka teraz na ostateczne analizy dotyczące wyboru lokalizacji fotoradarów. Jak wyjaśnił rzecznik, będą to głównie miejsca, gdzie często dochodzi do wypadków albo gdzie kierowcy nagminnie przekraczają dozwoloną prędkość.

Pierwsze "żółte" skrzynki pojawiły się już w Warszawie, m.in. na ul. Pułkowej, Czecha i w Al. Stanów Zjednoczonych.

msob, źródło: PAP, ITD

ZOBACZ TAKŻE:

MSWiA: wyższe mandaty poprawią bezpieczeństwo na drogach

Panie kierowco, będzie mandat. A za co?

Autotrader.pl - bezpłatne ogłoszenia motoryzacyjne

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.