Wakacyjne wyjazdy - bezpieczeństwo

W ubiegłym roku w Polsce najwięcej wypadków drogowych odnotowano w czerwcu, lipcu i sierpniu

Zmęczenie zmniejsza koncentrację i wydłuża czas potrzebny na reakcję, a to przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy. Dlatego do wyjazdów wakacyjnych powinniśmy się starannie przygotować.

Absolutną koniecznością są postoje, które należy robić co 2-3 godziny. Wakacje to czas dalekich podróży po Polsce czy zagranicę, dlatego podczas długiej jazdy w pojeździe powinno być przynajmniej dwóch kierowców. Jeśli nie ma nikogo, kto mógłby nas zmienić za kierownicą, warto pomyśleć o takim rozplanowaniu trasy, abyśmy mieli czas na długi odpoczynek lub nocleg - radzą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Przed planowaną podróżą kierowca powinien dobrze wypocząć, a godziny jazdy najlepiej dostosować do swojego rytmu dnia, unikając pór, kiedy najczęściej odczuwamy senność. Dodatkowo warto pamiętać, że niewskazane jest spożywanie obfitych posiłków, gdyż wzmagają one uczucie senności.

Wszytko na temat wakacyjnych wyjazdów

Patrz na znaki

Bardzo duża liczba robót drogowych prowadzonych obecnie w Polsce sprawia, że nawet na dobrze znanych trasach powinniśmy spodziewać się zmian w organizacji ruchu.

Nie rozpraszaj się

Podczas jazdy unikać należy korzystania z telefonów komórkowych, do koniecznego minimum należy ograniczyć czynności takie jak regulowanie radia czy nawigacji, aby nie odrywać wzroku od drogi, a rąk od kierownicy - najlepiej o pomoc poprosić pasażera. Prowadząc nie należy też spożywać posiłków. Ważną kwestią jest zachowanie pasażerów - nie powinni oni dekoncentrować kierowcy poprzez angażowanie go w absorbującą rozmowę czy pokazywać mu np. zdjęć lub budynków. Jeśli jedziemy z dziećmi, warto zadbać o to, aby miały się czym zająć w podroży. Jeśli kierowca chce kontrolować co dzieje się na tylnym siedzeniu, można zainstalować dodatkowe lusterko wsteczne skierowane na małych pasażerów.

Zadbaj o samochód

Przed podróżą należy upewnić się, że samochód jest sprawny. Poza oczywistą kwestią bezpieczeństwa, wykonanie napraw przed wyjazdem na wakacje ma też względy ekonomiczne. Nawet drobna, stosunkowo niegroźna awaria może doprowadzić w końcu do unieruchomienia pojazdu. Holowanie i naprawa mogą nas dużo kosztować, dlatego o wszelakie naprawy warto zadbać wcześniej. Poza tym trzeba sprawdzić kiedy upływa termin ważności przeglądu rejestracyjnego

Zapoznaj się z przepisami

Jeśli planujemy zagraniczną podróż, przed wyjazdem należy zapoznać się z przepisami panującymi w krajach, przez które będziemy przejeżdżać.

Niewiedza nie zwalnia kierowców z odpowiedzialności za złamanie przepisów drogowych i może powodować zagrożenie. Pamiętajmy, że występują różnice graficzne w znakach drogowych, różne mogą być ograniczenia prędkości oraz wymogi dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu - podpowiadają trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Podstawowe ubezpieczenie - OC

Niemal we wszystkich krajach Europy (należących do Europejskiego Porozumienia Gospodarczego) obowiązkowe jest posiadanie polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego (z pieczątką potwierdzającą ważne badania techniczne). Zakres OC jest taki sam jak w Polsce. Jeśli na terenie danego kraju spowodujemy jakiś wypadek czy innego typu szkodę, nasz ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy pojazdu poszkodowanego uczestnika ruchu.

Jeśli przyjdzie nam podróżować po krajach europejskich spoza Porozumienia (wykaz krajów objętych systemem znajduje się na przykład na stronie PBUK), niezbędna będzie Zielona Karta. O taką kartę musimy poprosić swojego ubezpieczyciela. Co ważne, w większości towarzystw jest ona wydawana za darmo - mówi Bartosz Kwieciński, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w Link4.

Natomiast jeśli szlak naszej wycieczki biegnie przez państwa, które nie należą ani do Porozumienia ani systemu Zielonej Karty, potrzebujemy ubezpieczenia granicznego. Możemy je kupić w momencie przekraczania granicy danego kraju. Komfort podróży zapewniają ubezpieczenie AC i assistance. Pierwsze z nich gwarantuje wypłatę odszkodowania w sytuacji, gdy nasze auto zostanie uszkodzone w wypadku spowodowanym przez nas lub w wyniku zdarzeń losowych, dewastacji czy kradzieży, a drugie stanowi zabezpieczenie w razie usterek technicznych. Będziemy wtedy na koszt firmy ubezpieczeniowej holować samochód, nocować lub skorzystać z samochodu zastępczego.

Szczepan Mroczek, źródło: Szkoła Jazdy Renault, Link4

ZOBACZ TAKŻE:

Jak usunąć wilgoć z samochodu?

Tanio, czyli drogo - współczesne diesle

Autotrader.pl - bezpłatne ogłoszenia motoryzacyjne

Więcej o:
Copyright © Agora SA