Światła do jazdy dziennej we wszystkich nowych autach

Od poniedziałku wszystkie sprzedawane w UE nowe samochody osobowe muszą być wyposażone w automatyczne światła dzienne. Weszła w życie dyrektywa, która ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach we wszystkich krajach UE.

Dzięki włączającym się automatycznie przy zapaleniu silnika światłom dziennym, nie trzeba będzie używać świateł mijania, które - w przypadku braku świateł dziennych - są obowiązkowe przez cały rok w Polsce i wielu innych krajach UE. W porównaniu ze światłami mijania, światła dzienne zużywają zaledwie 25-30 proc. energii, a jeśli używa się nowoczesnej technologii LED, to oszczędność prądu wynosi dalsze 10 proc.


Prawo i Sprawiedliwość zamierza w tej sprawie złożyć wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem PIS na nowym przepisie "zarabiają Rosjanie" (więcej tutaj)

Komisja Europejska przekonuje, że taki rodzaj oświetlenia pozwoli zredukować liczbę ofiar śmiertelnych wypadków drogowych, zapewniając jednocześnie większą efektywność energetyczną. KE popiera obowiązek jazdy na światłach w dzień przez cały rok, twierdząc, że zwiększa to bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych. Według różnych dostępnych badań, zmniejsza to liczbę wypadków w dzień o 5 do 15 proc., a wypadków z udziałem motocykli nawet o 30 proc. Według szacunków polskiego Instytutu Transportu Samochodowego w Polsce obowiązek używania świateł w dzień przez cały rok zmniejsza liczbę zabitych w wypadkach z udziałem co najmniej dwóch pojazdów o 20 proc.

Światła dzienne różnią się od świateł mijania przeznaczonych do oświetlenia drogi, świecą wprost na nadjeżdżające pojazdy, rowerzystów albo pieszych, ale słabym światłem. Wraz z zapadnięciem zmroku mają być przełączane na zwykłe światła automatycznie albo ręcznie.

Poza Polską, cały rok na wszystkich drogach kierowcy muszą jeździć na światłach m.in. w Danii, Finlandii, Szwecji, Islandii, Słowacji, a także Norwegii. Kraje nordyckie były zresztą pionierem wprowadzonego w poniedziałek w całej UE rozwiązania - od lat większość aut sprzedawanych w tych krajach wyposażona jest w automatyczne światła dzienne. W niektórych krajach obowiązek istnieje na obszarach niezabudowanych, zaś w innych - w okresie jesienno-zimowym.

Od 7 lutego światła dzienne muszą być obowiązkowo montowane w samochodach osobowych i dostawczych. Za półtora roku także w ciężarówkach i autobusach.

bs, Michał Kot, Źródło: Gazeta.pl


ZOBACZ TAKŻE:

Coraz więcej nowych alkomatów

Wpadłeś w dziurę... i co dalej? - WIĘCEJ

Renault Avantime - ogłoszenia

Więcej o: