Taryfikator nieważny, targuj się kto może

Wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy o ruchu drogowym przestał obowiązywać stary taryfikator mandatów. Zanim powstanie nowy, kierowcy mogą negocjować wysokość mandatów z policją

Taryfikator mandatów określa się za pomocą rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, a to jeszcze nie zostało wydane. Ma to nastąpić w przeciągu kilku najbliższych dni, jednak do tego czasu w określaniu wysokości mandatu obowiązuje "wolna amerykanka", czy raczej dobra wola policjanta.

Czy to oznacza, że przez kilka dni można będzie niemal bezkarnie szaleć po naszych drogach? Otóż nie. Po pierwsze nadal obowiązuje taryfikator punktów karnych, które są większym batem na kierowców łamiących przepisy, niż mandaty karne. Po drugie policjanci wydziału drogowego (z braku innych odnośników) nadal będą stosować taryfikator jako podstawę wysokości nakładanego mandatu. Oczywiście jeszcze przez kilka dni będzie możliwe wynegocjowanie niższego mandatu, ale rozmyślne łamanie przepisów licząc na łagodniejszą karę nie jest opłacalne.

Marcin LewandowskiZOBACZ TAKŻE:

Rządowa zapomoga przy zakupie elektrycznego samochodu


136 akcji nawrotowych w 2010 roku


Samochody: Opel Vectra - ogłoszenia

Więcej o: